Spor & Fitness

Yüzme Hangi Kasları Geliştirir?

Yüzme sporu vücudun pek çok bölgesini harekete geçirdiği için haliyle kaslarda da ciddi bir gelişim sağlar. Aynı zamanda her yüzme stili farklı bir kas grubunda etkilidir. Ancak genel olarak yüzme sporunun vücuttaki faydalarının bilinmesi gerekir. Koordineli hareketlerle yapılan yüzme aktivitesi öncelikle sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Vücut egzersizleri arasında önemli bir yere sahip olan yüzmenin ayrıca yağları erittiği bilinir. Düzenli bir şekilde yüzme sporuyla ilgilenenlerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de azalırken dokulardaki oksijen alımı artar.

Yüzme sporu bunlara ek olarak solunumu güçlendiren bir spor dalıdır. Kan dolaşımını da hızlandırdığı için eklem ve kemik hareketleriyle beraber vücuda esneklik kazandırdığı da biliniyor. Son olarak fıtık, şişme, kireçlenme ve ağrı gibi rahatsızlıkları da engelliyor. Şimdi yüzme stillerine göre hangi kasların harekete geçtiğini yazımızın devamından takip etmeniz yeterli olacaktır.

Yüzme Stilleri

Kelebek, sırt üstü, serbest stil ve kurbağalama yüzme stili olarak 4 farklı şekilde yapılan yüzme aktivitesi kasların neredeyse tamamını harekete geçirmektedir. Bu stillerin nasıl uygulanması gerektiği de hemen aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

Serbest Stil Yüzme: Günümüzde en çok tercih edilen hareketlerden biridir. Bacak ve ellerin birbiriyle uyumlu olarak hareket edilmesiyle uygulanan serbest stil yüzmede her 2 kulaçta bir nefes almak ve su içinde burun ve ağızdan nefesin aşamalı olarak verilmesini sağlamak gerekir.

Sırtüstü Yüzme Stili: Sırtüstü yüzmede su üstünde kalmak için ayaklar dengeli ve sakin bir şekilde hareket ettirilir. Daha sonra baş kısmı suyun üzerinde kalacak ve kollar vücuda paralel olacak şekilde ileriye doğru hareket edilir.

Kurbağalama Yüzme Stili: Bu stilde ayaklar ve kollar yay şekline getirilir. İlk olarak kollar ileriye doğru kırılmadan dik açıyla uzatılır. Daha sonra ise yay şeklinde göğüs bölgesiyle birleştirilmesi gerekir. Ayaklar da kollarla beraber ileriye doğru uzatılır. Kurbağalama yüzme stilinde kafanız suyun dışına çıkarılarak nefes alınması da önemlidir.

Kelebek Yüzme Stili: Daha zor olan kelebek yüzme stilinde suyun altında bacaklar yukarı ve aşağı olmak üzere hareket ettirilir. Bu hareketler yapılırken kollar da yanlardan öne doğru uzatılır ve ilerleme sağlanır.

Yüzme Hangi Kasları Harekete Geçirir?

Yüzme sporu öncelikle göğüs, bacak, sırt, omuz, kalça ve karın bölgesindeki kasları geliştirmektedir. Belirttiğimiz gibi her bölgenin farklı bir harekete geçme tarzı bulunmaktadır.

Sırt Bölgesi: Sırt bölgesinde lattisimus dorsi adı verilen kas yüzme sırasında harekete geçer. Bu kas aslında vücudun kanat kası olarak bilinir. Kuyruk sokumundan başlar ve sırasıyla kalça kemiği ve kürek kemiğine kadar uzanmaktadır.

Omuz Bölgesi: Omuzdaki deltoid anterior, deltoid head ve deltoid middle head kasları, yüzme sırasında çalışmaktadır. Bu kaslar orta omuz, arka omuz ve ön omuz kasları olarak bilinir.

Ön Üst Bacak Bölgesi: Burada bulunan kaslar dizin üst kısmında başlar ve leğen kemiğinin ön kısmına kadar uzanır. Özellikle de ayak çırpma hareketiyle beraber kurbağalama stilinde iç ve dış bacak kaslarının çalıştığı bilinir.

Arka Üst Bacak Bölgesi: Yüzme aktivitesi, biceps femoris, semimembranossus ve semitendinosus kaslarını çalıştırır. Bu kasların her biri arka bacak kasıdır.

Karın Bölgesi: Ön karın, yan karın ve diğer karın kaslarını çalıştıran yüzme sporunda karın bölgesindeki kaslar; internal oblique, rectus abdominis ve external oblique kasları olarak adlandırılır.

Kalça Bölgesi: Kalça kemiğinden üst bacak ucu kemiğine kadar uzanan Gluteus kasları da yine yüzme sporunda çalışan kaslardandır.

Göğüs Bölgesi: Göğüs bölgesindeki pectoralis major kası, yüzme sırasında harekete geçer. Bu kas vücuttaki her iki köprücük kemiğinden kaburgaya kadar uzanır. Ayrıca üst sol kemiği de buraya bağlanır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla