Eğitim

Yüzde İşareti Nasıl Kullanılır?

Yüzde işareti (%) hayatımızın birçok alanında kullandığımız bir işarettir. Birçok matematiksel işlemde, hesaplamalarda yüzde işaretine başvururuz. Sayısal verilerin ortaya çıkması için kullandığımız bu işaret, bir sayının öncesine veya sonrasına geldiği sayının yüze bölündüğünü ifade eder. Yüzde işaretinden meydana gelen bir diğer işaret de binde (‰) işaretidir. Binde işaretinde gördüğünüz gibi bir simge farkı bulunmaktadır. Bu farka da dikkat etmek gerekir gündelik hayatta.

Matematik günlük hayatımızın ve ekonomik hayatımızın her alanına girmiş durumda. Dolayısıyla yüzde işaretinin önemini de inkar edemeyiz. Matematiksel veriler kullanılırken bize oldukça kolaylık sağlar. Mesela bir firma satışlarında indirim yaptığında yüzde % ifadesini kullanır. Böylelikle, yapmış olduğu indirimin, yapılan alışveriş tutarına bağlı olarak belirlenmesini sağlar yüz işareti.

Hesap Makinesinden Yüzde Hesabı Yapma

Hesap makinesinden kullanabileceğimiz gibi, bilgisayar hesap makinesinden ya da bilgisayar klavyesinden de yüzde işaretini kullanabiliriz. Hesap makinesinden yüzde uygulaması şu şekilde yapılır:

Örneğin 300’ün %10’u şöyle hesaplanır:

-300 x 10 = %

-Sonuç : 30

Bir diğer hesaplama yöntemi ise:

-200  + 10 = %

-Sonuç: 20

Klavyede Yüzde İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyeden yüzde işaretini kullanmak için, klavye üzerinden Shift+5 tuşlarına bastığımızda % işaretinin geldiğini görebilirsiniz. Yani yapmanız gereken şey, Enter tuşunun altında bulunan Shift tuşuna bastıktan hemen sonra 5 rakamına dokunmak olacak. Klavyede, 5 rakamının üzerinde de yüzde işaretinin olduğunu görebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla