Meslek

Yunus Polis Nedir? Nasıl Olunur?

Yunus polis olmak isteyenlerin 28 yaşını aşmamış olması gerekir.

Yunus polis, otomobille ulaşım sağlayacak olan polislerde daha hızlı bir şekilde olaylara müdahale edebilen polis ekiplerine denmektedir. Genellikle trafiğin sıkışık olduğu ya da dar sokakların olduğu kesimlerde yunus polisler aktif olarak hizmet vermektedir. Motosikletli olarak çalışan yunus polisler üniformaları ve kasketleri ile çalışmaktadır.

Motosikletli polislere yunus polis denmesinin amacı halkla kısa sürede yakın ilişkiler kurabilme özelliğinden dolayı verilmiştir. Aynı zamanda yunusların insan canlısı olmaları, her zaman dostluk ve sevecenliği temsil etmelerinden dolayı bu polislere yunus adı uygun görülmüştür.

Yunus Polis Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Polis Akademisi Mezuniyeti

Yunus polis olmak isteyen kişilerin;

  • Polis Akademisi
  • Polis Meslek Yüksekokulu gibi alanlardan mezun olması gerekir.

Polislik alanında lise eğitiminden sonra ya da üniversite eğitiminden sonra polis olacak kişiler aldıkları eğitimler doğrultusunda bazı sınavlara gireceklerdir.

Azim ve İlgi

Polislik mesleğinde hangi alanda hizmet verilirse verilsin mutlaka istekli ve azimli olmak gerekir. Yunus polislik olumsuz hava koşullarında dahi motosiklet ile hareket etmeyi gerektiren bir meslektir. Bu nedenle her türlü koşulda bu mesleği yapmaya gönüllü olmak gerekir.

Yunus polis olabilmek için motosiklet eğitimi almak gerekmektedir.

Özel Şartlar

  • 28 yaşını aşmamış olmak
  • Kadın yunus polis olabilmek için 1,70 cm, erkek yunus polis olabilmek için 1,75 cm boya sahip olmak
  • Motosiklet sürebilmek için fiziksel herhangi bir sorunu bulunmamak
  • Görevi yapmaya herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması

Mülakat

Özel şartları yerine getiren ve gerekli eğitimlere sahip olan kişiler için yunus polislik mülakatı düzenlenmektedir. Kişiler bu mülakatlarda başarılı olmaları halinde özel bir eğitime alınmaktadır.

Motosiklet Eğitimi

Mülakatlardan başarılı bir şekilde geçen adaylar motosiklet eğitimine alınırlar. Motosiklet eğitiminde sadece pratik değil aynı zamanda teorik alanda da eğitimler verilmektedir. Motosiklet ile hızlı manevra yapabilme ve aniden hareket edebilme gibi eğitimler sonrası adaylar yunus polisliğe başlayabilmektedir.

Yunus Polis Maaşları Ne Kadardır?

Yunus polis maaşları her sene değişmekle birlikte yeni başlayan bir polis için 6000 TL ile başlayabilmektedir. Kıdemin artması ile birlikte maaşlar yükselmekle birlikte promosyon ve ikramiyelerle daha da artabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla