Pratik Bilgiler

Yumurta Kabuklarını Atmayın – İşte Yumurta Kabukları ile Yapılabilecek Şeyler

Muhtemelen her gün aynı kahvaltı hazırlama yöntemini takip ediyorsunuz ve genellikle her kahvaltıda birkaç tane yumurta pişirip kabuklarını atıyorsunuz.

Yumurta, her gün milyonlarca insanın tükettiği protein, kalsiyum ve mineraller ile dolu çok besleyici bir besindir. Ancak yumurta kabuğunun ne kadar değerli olduğunu kimse bilmiyor.

Yumurta kabuğunun faydaları az olduğu için kimse bunu konuşmuyor bu nedenle kullanım alanları bilinmiyor.

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/yumurta-kabuklar%C4%B1n%C4%B1n-faydalar%C4%B1-ve-kullan%C4%B1m-alanlar%C4%B1.jpg

İşte o yumurta kabukları ile hazırlayabileceğiniz harika şeyler.

1. Ev Yapımı Kalsiyum Supplementi

2005 yılında Brezilya Kümes Hayvanları Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu kadar çok çöpe atılan yumurta kabuklarının içeriğinin yüzde doksan yedisi kalsiyum karbonattır.

Çoğu sağlık uygulayıcısı, kemiklerin güçlendirilmesi ve kemiğe bağlı bozuklukların önlenmesi için kalsiyum takviyesi almayı ve bu takviyeyi de yumurta kabukları ile hazırlamayı önerir.

Yumurta kabukları eczanedeki kalsiyum takviyeleri için uygun ve ucuz bir alternatiftir.

2003 tarihli bir çalışmaya göre yumurta kabuğundan elde edilen toz, doğal kalsiyum bakımından ve insan kıkırdağı ve kemiklerini güçlendiren florin ve stronsiyum gibi diğer elementler bakımından oldukça zengindir, bu sayede kemik erimesini (osteoporozu ) önlediği ve tedavi ettiğini ortaya koyuyor.

Yumurta kabuğundaki kalsiyum ayrıca kemik bozulmasını ve ağrıyı etkili bir şekilde azaltıyor.

Yumurta kabuğundaki kalsiyum adet öncesi sendrom semptomlarını azaltabilir ve rahatlatabilir.

Yumurta kabuklarını kullanarak ev yapımı bir kalsiyum takviyesi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/yumurta-kabuklar%C4%B1-ile-yap%C4%B1lan-kalsiyum-suplementi.jpg
 1. 12 tane yumurta kabuğunu yüksek ısıda kaynatın. Birbirlerine yapışmalarını önlemek kaba koyarken birbirinden ayırın. Kabukların kaynatılması içlerindeki bakteri ve diğer istenmeyen maddelerin iyice temizlenmesini sağlayacaktır.
 2. Kabukların iyice pişmesi için kaynarken bir kaşık yardımı ile suyun yüzüne çıkan kabukları içeri doğru itin.
 3. 5 ila 6 dakika sonra tencerenin üzerinde köpük birikmeye başlayacak. Bu aşamadan sonra, kabukları 3 dakika daha kaynatmaya devam edin.
 4. Tencereyi ocaktan alın, suyunu süzün ve yumurta kabuklarını bir kenara ayırın.
 5. Kabukları bir fırın tepsisine koyun ve tamamen kurutmak için 10 ila 15 dakika boyunca 200 derece fırında bekletin. Alternatif olarak, birkaç dakika boyunca mikrodalga fırında kurutabilirsiniz.
 6. Ellerinizle yumurta kabuklarını ezin ve blendırda iyice çekin.

Kalsiyum takviyeniz kullanıma hazır.

Bu takviyeden her gün 1 çay kaşığı tüketin. Bunu su ile çalkalayıp içebilirsiniz veya yarım bardak su veya taze meyve suyuyla karıştırıp içebilirsiniz.

Not: Organik tavuk yumurtaları tercihen taze çiftlik yumurtası kullanın.

2. Mineralli Diş Macunu Yapabilirsiniz

Dişlerin dışını örten parlak ve sert maddeye mine adı verilir. Mineral maddelerden oluşur ve dişlerinizi zayıflamaya ve çürümeye karşı korur.

Sık sık tüketilen şekerli ve kafeinli içecekler ya da abur cubur yemekler ağzınızdaki bakteriler ile reaksiyona girerek mine ve onunla birlikte gerekli bütün mineralleri aşamalı olarak aşındırır.

Dişler aslında kalsiyumdan oluştuğundan yumurta kabuklarından yapılmış diş macunu dişlerinizi güçlendirmeye ve minerallerle yenilemeye yardımcı olur.

Yumurta kabukları ile evinizde mineralli diş macunu hazırlamak için şu adımları izleyin:

 1. 12 adet yumurta kabuğunu kaynatın, kurutun ve kalsiyum takviyesindeki gibi blendırda çekin.
 2. Küçük bir kapta, 1 çorba kaşığı yumurta kabuğu tozu, 1 – 3 çorba kaşığı kabartma tozu, 10 damla hindistancevizi yağı (yumuşak bir kıvama getirmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar) , nane esansiyel yağını (isteğe bağlı) karıştırın.
 3. Karışımı küçük bir kavanozda saklayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalamak için normal diş macunu gibi her sabah kullanın.

3. Bitkileriniz İçin Gübre Olarak Kullanın

Eğer bahçe işlerinden anlıyorsanız tarımsal kirecin toprak için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Toprak asiditesini azaltan oldukça yararlı bir katkı olan tarımsal kirecin temel bileşeni kalsiyum karbonattır.

Yumurta kabuğunda yüzde 97 oranında kalsiyum karbonat vardır ve içerisinde fosfor, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi diğer mineralleri de içerir. Gübre yerine kullanılabilecek ucuz ve temiz bir alternatiftir.

Yumurta kabukları, bitkilerinizin kalsiyum ve diğer mineral ihtiyaçlarını karşılar ayrıca onları çürümelere karşı korur.

yumurta kabuğu ile gübre hazirlama
 1. Daha önce de tarif ettiğimiz gibi 12 adet yumurta kabuğunu kaynatın, kurutarak iyice temizleyin. Bu kabuklar 2 ila 4 saksı bitki toprağını gübrelemek için yeterlidir.
 2. Yumurta kabuklarını blender yardımı ile toz haline gelene kadar çekin. Alternatif olarak, kabukları bir poşete koyup elinizle iyice ezebilirsiniz.
 3. Yumurta kabuğunu bitkilerinizin çevresindeki toprağa serpin.
 4. Küçük bir tırmık yardımı ile toprağı karıştırın. Ayrıca eldiven giyebilir ve ellerinizle karıştırabilirsiniz.
 5. Toprağa daha iyi karışması için bu işlemden sonra bitkilerini sulayın.

Domates, patlıcan ve biber sıklıkla kalsiyum eksikliği nedeniyle çürür. Yumurta kabuğu gübresi kesinlikle bu soruna yardımcı olacaktır.

Bu gübreyi, genellikle saksı bitkileri ve henüz yetişmemiş fidelerde bulunan deliklere serpebilirsiniz. Sağlıklı büyümek için ihtiyaç duydukları besleyici desteği sağlayacaktır.

Aynı zamanda, ezilmiş yumurta kabuklarını (toz haline getirilmemiş) salyangoz ve diğer böcekleri bahçenizden uzak tutmak için bitkilerinizin etrafına serpiştirebilirsiniz. Ezilmiş kabukların pıtırlı kenarları böceklerin derisini tahriş eder ve bitkilerinizden uzaklaştırır.

4. Kahveyi Tatlandırır ve Asidini Azaltır

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/yumurta-kabu%C4%9Fu-kahve-kar%C4%B1%C5%9F%C4%B1m%C4%B1.jpg

Kahvenin içine yumurta kabuğu katmanın alışılmadık bir şey olduğunu biliyorum. Fakat bu yöntem eski zamanlarda kahvenin acısını azaltmak için kullanılan meşhur bir yöntemdir.

Kabukların alkalin kalsiyum karbonat içeriği, kahvenin acı tadını bastırmaya yardımcı olur. Ayrıca, kahvenin asiditesinin azaltılması sağlığımız için oldukça faydalıdır.

Kahvenin acı tadı yumurta kabuğuyla nasıl bastırılır?

Kahvenin içerisine 1 tatlı kaşığı ezilmiş veya toz haline getirilmiş yumurta kabuğu koyun ve her zamanki gibi kahvenizi pişirin.

Artı, toprağı beslemek için bu kahve ve yumurta tozu karışımını bitkilerinize dökebilirsiniz.

5. Kupalardaki Çay ve Kahve Lekelerini Çıkarır

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/yumurta-kabu%C4%9Fu-lekeleri-%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1r.jpg

İçinde uzun süre kafeinli içecek unuttuğumuz için çok kötü leke kalan ve sonrada lekesi çıkmadığı için attığımız bir sürü bardak ve kupamız vardır.

Aşağıdaki yöntemi uygulayarak bu tarz lekeleri çok rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.

 1. Daha önce açıklandığı gibi 12 adet yumurta kabuğunu kaynatın, kurutun ve ezin.
 2. Lekeli kupayı ılık suyla doldurun ve içine yumurta kabuğu tozunu dökün.
 3. Karışımı gece boyunca bardakta bekletin.

Sabahleyin lekelerin tamamen çıktığını görüp şaşıracaksınız.

6. Eğlenceli ve Bilgilendirici Çocuk Aktiviteleri Yapın

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/yumurta-kabuklar%C4%B1na-bitki-ekin.jpg

Çocuklarınız varsa yada bebek bakıcılığı yapıyorsanız veya anaokulu öğretmeniyseniz yumurta kabukları sizin için oldukça kullanışlı olabilir. Yumurta kabukları çocukları yaratıcı şeyler ile meşgul etmenin en etkili yoludur.

Bu yönteminde en iyisi çocuklara yumurta kabuğunun içerisinde bitki yetiştirmeyi öğretmektir.

 1. Kabukları iyice kaynatın ve kurutun.
 2. Birkaç boya, fırça ya da renkli işaretlerle yumurta kabuğuna boyayın veya çizin.
 3. Yumurta kabuklarını bir kenarda kurumaya bırakın.
 4. Kuruttuktan sonra, yarıdan biraz daha fazlasını saksı toprağı ile doldurun.
 5. 2 fasulye tohumu veya birkaç çimen tohumu ekin.
 6. Toprakla tohumların üzerini iyice kapatın ve biraz su püskürtün.
 7. Çim tohumları daha uzun sürebilirken fasulye tohumları 1 ila 2 gün içinde filizlenir. Filizlendikten sonra, yeterince güneş ışığı almaları için pencere önünde güneş gören bir yere koyun.

Çocuklar bunu başardığı zaman kendileriyle gurur duyacak ve özgüvenleri gelişecektir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla