Meslek

YouTuber Nedir? Nasıl Olunur?

YouTube üzerinden videolar paylaşarak fenomen olan kişilere YouTuber denir.

Son yıllarda YouTube üzerinden ilgi çekici videolar paylaşarak bu videolar ile gündeme gelen pek çok kişiyi konuşuyoruz. Yeni bir meslek haline gelen Youtuber nedir, ne değildir gibi çok fazla soru ile karşılaştığımız oluyor. Hatta kazançları ile dudak uçuklatan bu kişilerin nasıl bu kadar popüler olduklarını merak ediyoruz.

YouTuber Ne Demektir?  Neden YouTuber Olunur?

YouTuber, Google alt yapısına sahip olan ve milyonlarca insanın kullandığı video paylaşım mecrası YouTube üzerinde video paylaşımları yapan kişiye denir. Günümüzde telefonlarla, özel ekipmanlarla ya da çeşitli kayıt cihazları ile binlerce kişi video çekimi yapabilmektedir.

YouTube’un bu kadar ünlü olmasının ve herkes tarafından tercih edilmesinin nedeni ise Google reklamlarıdır. Google, YouTube uygulamasını satın alarak geliştirmiş ve içerisine ise Google Adsense reklamlarını yerleştirme imkanı sunmuştur. Google Adsense hesabı olan kişiler ise videoları izlendikçe reklam gösterimi yapmakta ve büyük kazançlara imza atabilmektedir.

Nasıl YouTuber Olunur?

YouTube üzerinden kendi kanalını açarak içerik paylaşımı yapan YouTuber’lar aslında sosyal medyanın bu alanında kendilerini tanıtma imkanı bulurlar. Kimisi hobilerini anlatırken kimileri ise oldukça zor görünen ancak basit püf noktaları olan işleri anlatabilir. Kimileri hayat hikayelerini anlatırken kimileri ise yaşantısından kesitler sunabilir. Önemli olan YouTube üzerinden yaptıklarınızı merak edecek ve sizi izleyecek aboneler bulmaktır.

YouTuber olmak için insanların ilgisini çeken paylaşımlar yapmak gerekir.

YouTube Kanalı Açarak İşe Başlayın!

YouTube üzerinde kendinize ait ve çekeceğiniz videolar ile uyumlu bir kanal açmanız gerekir. Kanal açabilmek için Google hesabına ihtiyacınız olacaktır.

 • ‘’Gmail Kaydol’’ şeklinde arama yaptığınızda kendinize ait bir Google hesabını kolaylıkla oluşturabilirsiniz.
 • Google hesabınızı telefon onayından geçirmenizin ardından YouTube üzerinden kaydınızı oluşturuyorsunuz.
 • Kayıt yaparken YouTube sizden isim, resim ve adres gibi bilgiler isteyecektir. Seçeceğiniz ismin akılda kalıcı olmasına ve kısa olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun isimler genelde kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir.
 • Profilinizi doldururken bilgi verici olmalı ve fotoğraf seçiminde mümkün olduğunca net resimler kullanmalısınız.

Video Konunuzu Seçin!

YouTuber olabilmek için videolar çekmeniz gerekir. Videoların ise belirli bir konusu olmalı ve belirli bir alana yönelik olmalıdır. Yani yemekler konusunda maharetli biriyseniz alanınız yemek tarifleri olacak ve videolarınızın konusu da ‘’En Kolay Etli Fasulye’’ tarifi gibi çekimler olacaktır.

Video konunuzu seçerken:

 • Herkesin yöneldiği alanlarda video konuları seçmemeye çalışın.
 • İnsanların ilgi duyduğu konularda ve ya ihtiyaç duydukları alanlarda video konusu belirlemeye çalışın.
 • Hitap ettiğiniz kitleyi düşünün ve kimler için ne tür içerikler hazırlayacağınızı ayarlayın. Örneğin öğrenciler için video çekimi yapacaksanız ‘’Öğrencilikte Vakit Kaybettiren Alışkanlıklar’’ gibi orijinal fikirde video çekimleri yapabilirsiniz.
 • Niş konular üzerinden çekimler yapmayı deneyin. ‘’Bebek Sağlığı’’ genel konu, ‘’Bebeklerde Konak’’ asıl konu, ‘’Bebeklerde Konak Temizleme Yöntemleri’’ ise niş konudur. Yani asıl konunun detaylarına yönelmeniz halinde daha çabuk üstlere çıkabilirsiniz.

Kanalınızı Düzenleyin!

YouTube kanalınızın arka plan resimlerini ve dışarıdan insanların göreceği bütün tasarım düzenlemelerini yapın. Bu düzenlemeleri yaparken kaliteli resimler ve özel yazı fontları kullanarak kendinizi ifade edebileceğiniz alanlar hazırlamaya çalışın.

Youtuber’lık bir meslek olabileceği gibi bir hobi olarak da yapılabilir.

Videolarınızı Çekin ve Yükleyin!

Konunuza uygun olarak videolarınızı çekmeye başlayabilirsiniz. Özellikle bilgi verici videolar çekecekseniz fazla uzun sürmeyen kısa içerikli videolar çekmenizi tavsiye ederiz. Çünkü insanlar uzun süren ve istedikleri bilgileri hemen vermeyen videoları izlemek istemezler. Komedi ya da hikâye anlatımı gibi videolarda da ise konuyu mümkün olduğunca zenginleştirebilirsiniz.

Video paylaşımı yaparken:

 • Videolara dikkat çekici ve ihtiyaca yönelik başlıklar belirlemeye çalışın.
 • Diğer videolardan farklı olarak ek bilgiler verin ya da insanlara daha farklı bir içerik sunun.
 • Video paylaşımlarında konunuzla alakalı etiketler girmeye çalışın. Etiket seçiminde niş etiketler oluşturarak daha fazla insana ulaşın ve ilk sıralara çıkın.
 • Videolarınızı düzenledikten ve birkaç kere izledikten sonra yayınlayın.

Abone Sayınızı Artırmaya Çalışın!

YouTuber olabilmek için çektiğiniz videoların fazlaca kişi tarafından izlenmesi ve kanalınıza abone olunması gerekir. Kanalınıza abone bulmak için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz. Videolarınızı çeşitli mecralarda paylaşarak daha fazla kişiyi YouTube kanalınıza çekebilirsiniz.

Daha Fazla Video ve Daha Kaliteli Video!

YouTuber olmak için videolarınızı uzun zaman aralıklarında çekmek yerine daha sık aralıklarda çekin. Örneğin ayda bir video çekmek yerine 3 haftada bir video çekimi yapın. Ayrıca kendinize ait sosyal medya hesaplarından izleyicilerinize yeni videonuz için meraklandıracak paylaşımlar yapın. Daha fazla kişiye erişebilmek adına konularınızı çeşitlendirin ve kaliteli videolar çekmeye çalışın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla