yeşil mercimek nerede yetişir
yeşil mercimek nerede yetişir
Bahçe & Bitkiler Pratik Bilgiler

Yeşil Mercimek Nerede Yetişir?

Baklagillerden biri olan yeşil mercimek Akdeniz bölgesinde 8500 yıldan beri yetiştirilen bir besindir. Genellikle tohum olarak kullanılan yeşil mercimek ayrıca yemeklerde de kullanılabilmektedir. Ekimi ve bakımı kolay olmasından dolayı çeşitli bölgelerde yetiştirilebilen yeşil mercimek, serin havaları seven bir bitkidir. Bu nedenle sıcak olan bölgelerde değil havası serin olan yerlerde daha kolay bir şekilde yetişecektir.

Kas yapısını güçlendirmesi, şeker hastalığına iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması ve kolesterolü düşürmesi ile bilinen yeşil mercimek büyük bir vitamin deposudur. Ayrıca içerisindeki protein sayesinde diyetlerde de kullanılmaktadır. Boyu bodur ve içerisinden yassı ya da yuvarlak taneler çıkaran bu mercimek türü yeşilin farklı tonlarında olabilir. Ayrıca kahverengiye benzeyen tonları da vardır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ve ülkemizin pek çok ilinde yetiştirilebilmektedir.

yeşil mercimek nasıl yetiştirilir
yeşil mercimek nasıl yetiştirilir

Yeşil Mercimek Ne Zaman Ekilir?

Yeşil mercimekler yapıları itibarıyla serin havaları sever ve bu hava şartlarını sağlayan yerlerde daha kolay büyürler. Genellikle ilkbahar mevsiminin başları ya da mart ayının sonları diyebileceğimiz zamanlarda yeşil mercimekler ekilebilir. Yeşil mercimeklerin yetişme süresi herhangi bir hava değişimi olmazsa 100 gün kadar sürer. Bu ise Haziran ayının ortalarına karşılık gelmektedir. Sıcak havanın etkisi ile olgunlaşan yeşil mercimekler Haziran ayının sonuna doğru en iyi halini alacaktır.

Yeşil mercimeğin ekileceği ortamın sıcaklığı 4- 20 derece arasında olmalıdır. Ekiminden bir süre sonra don olayları dahi olsa yeşil mercimek kök itibarıyla oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay hava şartlarından etkilenmeyecektir.

Yeşil Mercimek Hangi Ortamda Yetişmelidir?

  • Yeşil mercimekler ekildikten sonra bol bol güneş alan yerlerde bulunmalıdır. Güneş mercimekler için oldukça önemli bir kaynaktır ve büyümelerini doğrudan etkiler. Ayrıca ev içerisindeki çeşitli bitki yetiştirme kaplarında da yeşil mercimek yetiştirilebilir. Ancak önemli olan ekilmesinden sonra ihtiyaç duyduğu güneşi sağlamak olmalıdır.
  • Yeşil mercimeklerin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için yüksek bitkilerin yakınına değil yatay büyüme gösteren ufak boylu bitkilerin yanına ekilmesi gerekir. Aksi halde boyuna uzayan bitkiler yeşil mercimeklerin büyümesini engelleyecektir.
  • Yeşil mercimekler 6.0 ve 6.5 pH seviyesine sahip olan topraklarda yetişirler. Tohum ekimi yapmadan önce toprağın pH seviyesi hızlı testler ile ölçülebilir.
  • Yeşil mercimekler nemli topraklarda 2-3 santim derinliğe dikilebilir. Ancak toprak kuru ise 5-6 cm derinliğe ekilmesi daha iyi sonuçlar almayı sağlayacaktır. Ayrıca yeşil mercimek tohumları ekilmeden önce özel bir aşı ile bakteri ve hava şartlarına karşı güçlendirilebilir.
  • Yeşil mercimekler aralarında 2,5- 3 santim olacak şekilde ekilmelidir. Yan yana dikilirken ise aralarında 6 cm mesafe olması daha rahat bir şekilde büyümelerini sağlarken hasadı kolaylaştıracaktır.
  • Büyümeye başlayan mercimekler fidan halini aldığında kırılıp, ezilmeye karşı çeşitli şekillerde desteklenmelidir.
  • Yeşil mercimekler sıcağı severler ancak büyümeleri için suya da ihtiyaç duyarlar. Topraklarının istenilen nem miktarına sahip olması için haftada 2 kere sulanmaları gerekir.
  • Mercimek ektiğiniz alanlar zaman içerisinde otlarla kaplanabilir. Bu nedenle yabani otları temizleyerek mercimekler için daha rahat bir ortam hazırlamanız gerekir.
yeşil mercimek
yeşil mercimek

Yeşil Mercimek Nerelerde Üretilir?

Yeşil mercimek bitkisi yetiştirilme şartlarına bağlı olarak Akdeniz, Avrupa, Asya ve batı yarımkürede rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Dondan etkilenmemesi nedeniyle soğuk iklime sahip bölgelerde de yetiştirildiği görülen bu bitki en çok İspanya, ABD, Avustralya ve Bulgaristan gibi ülkelerde üretilmektedir. Ülkemizde de Orta Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yeşil mercimek üretimi yapılmaktadır. Şubat, Mart gibi aylarda ekilen yeşil mercimek yaz aylarında hasat edilerek tüketime hazır hale getirilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla