yavru köpek eğitimi
yavru köpek eğitimi
Hayvanlar

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpekler dünyanın en sadık canlılarından biridir. İnsanlarla gezen, oynayan ve insanları koruyan bu canlılar henüz yavru iken belirli eğitimler alarak ailenin bir parçası haline gelebilirler. Ev içerisinde bakılacak olan köpeklerin mümkün olduğunca erken dönemlerde eğitilmesi gerekir. Yani yavru köpeklerin eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili olacaktır.

Yavru Köpeğe Nasıl Eğitim Verilir?

Köpeğinize Bir İsim Verin!

Köpekler isimlerini duyduklarında karşılık veren canlılar olduğundan dolayı isimlerini hemen öğreneceklerdir. Söylenmesi kolay ve köpeğinizin de hoşuna gidecek bir isim bularak ona bu isimle seslenmeye özen göstermelisiniz.

Belirli Bir Yer Hazırlayın

Yavru köpekleri eğitirken onların henüz ufak olduğu için ev içerisinde pek gezinmeyeceklerini bilmeniz lazım. Günün büyük bir kısmını dinlenerek geçirecek olan yavru köpeğinize ayrı bir köşe hazırlayın. Yarı kafes sistemi de oluşturarak ona kalacağı bölgenin sınırlarını öğretebilir ve dinlenmek istediğinde gideceği yeri öğretmiş olursunuz.

yavru köpekler nasıl eğitilir
yavru köpekler nasıl eğitilir

Yemek Saatlerini Düzenleyin!

Köpekler için yemek yemek oldukça önemli bir aktivitedir. Sürekli hareket halinde olan yavru köpekler ise sık sık acıkabilir. Böyle durumlarda köpeğinize belirli saatler dışında yemek vermeniz onu eğitmenizi zorlaştırabilir. Hatta yemek bulamadığında ev içerisindeki eşyaları karıştırmaya başlayabilir. Bu yüzden belirli saatler seçerek köpeğiniz için yemek düzeni oluşturun.

Tuvalet Alışkanlığı Kazandırın!

Köpekler belirli saatlerde dışarı çıkarılarak tuvalet ihtiyacı giderilmesi gereken canlılardır. Ev içerisinde herhangi bir noktaya giderek tuvalet ihtiyacını gideremeyen bu canlıları sabahları ve akşamları dışarı çıkarmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca dışarı çıkardığınızda tuvaletini yaptığı yeri belirleyerek sürekli aynı yere götürmeniz her zaman aynı noktada tuvaletini yapabileceği bilincini verecektir.

Köpeğiniz sızlanıyor, havlayarak etrafta dönüyor ve kapıya tırmanıyorsa tuvaleti gelmiş demektir. Dışarı çıkarma imkanınız yoksa köpekler için üretilen tuvalet pedleri kullanabilirsiniz.

Köpeğinize Güvenli Alan Oluşturun!

Evde olmadığınız zamanlarda köpeğinizin ev içerisinde çeşitli kazalarla karşılaşmaması için ona özel bir alan oluşturun. Bu bir oda olabileceği gibi bahçe ya da kendi yuvası da olabilir. Ev içerisinde gezinme imkanı tanıdığınızda köpeğiniz sizi aramaya başlayabilir ve ev kazaları yaşayabilir. Ancak güvenli bölgeye geçtiğinizde köpeğiniz sizin evde olmayacağınızı anlayacaktır.

Ufak Hediyeler Verin!

Tuvalet eğitimi, yemek düzeni gibi konularda köpekler vereceğiniz ödülleri anlar ve kabul ederler. Köpeğinize eğitim verirken eğer komutlarınızı gerçekleştirmişse bir ödül olarak gezinti yapabilirsiniz. Yeni bir mama denemek ve insanlarla birlikte olmasına izin vermek de köpekler için harika ödüllerdendir.

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi
yavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Onunla İlgilenin!

Yavru köpeğinizi eğitirken ona attığınız bir eşyayı yakalama ya da oturma gibi eğitimleri ancak onunla ilgilenerek verebilirsiniz. Yavru köpekler sahiplerini sever ve onlarla arasında bir bağ oluşturursa mutlu olurlar. Sahiplerini seven köpekler ise söylenen her komutu sorunsuz bir şekilde yerine getirir. Köpeğinizle oynamaya, gezintilere çıkmaya özen gösterin.

  Yavru Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her yavru köpeğin bir ırkı ve cinsi vardır. Yavru köpek eğitimi verilirken köpeğin ırkını ve cinsini dikkate alarak eğitimlere başlanması gerekir. Bazı köpekler verilen eğitimlere oldukça hızlı bir şekilde karşılık verirken bazıları ise geç dönüşler sağlayabilir.
  • Köpek eğitimine ne kadar erken başlanabilirse o kadar iyidir. Yavru köpeklerin büyümesini beklemek yerine hem sahibine alışmasını sağlamak hem de eğitimine başlamak gerekir.
  • Yavru köpekler yetişkinlere göre daha kolay bir şekilde eğitilebilir. Ancak bazı köpekler sahiplerini dinlemek istemeyebilirler. Böyle durumlarda yardım alınarak eğitim verilebilir. Yavru köpeklere aynen insanlarda olduğu gibi kademeli bir şekilde eğitim verilmeli ve köpek dostlara zarar verecek tutumlar sergilenmemelidir.
  • Eğitimin sabır ve zaman istediği unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla