Cilt bakımı

Yaşlılık Lekeleri Evde Nasıl Tedavi Edilir

Yaşlılık lekeleri, yaşlılık benleri veya güneş lekeleri olarak da bilinen lekeler, aşırı melanin veya cilt pigmentinin aşırı üretimi nedeniyle oluşan yaygın bir sorundur. Genellikle aşırı pigment üretimi, fazla güneşlenmekten kaynaklanır. Bu lekelere aynı zamanda bronzlaşma ve bronzlaştırıcı ışıklarda neden olabilir.

Noktaların boyutları değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla güneşe maruz kalan yüz, eller, omuzlar ve kollarda görülürler. Noktalar düz yada oval şeklinde, kahverengi yada siyah renktedir.

Yaşlılık benleri olarak adlandırılmasının nedeni genellikle 50 yaşından büyük yetişkinlerde yaygın olmasıdır. Bu sorun güneşte çok fazla zaman geçiren genç insanlarda da görülebilir. Ayrıca, sorun açık tenli insanlarda daha sık görülür.

Esasen yaşlılık lekeleri zararsızdır. Ancak, kozmetik nedenlerden ötürü, insanlar ciltlerini beyazlatmak ve temizlemek için tıbbi tedaviler aramaya çalışabilir. Bununla birlikte, bu tür seçenekler pahalı olabilir ve yan etkileri olabilir.

Neyse ki, bu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek bazı doğal ev ilaçları var.

Unutmayın doğal ilaçlar zamanla, yavaş yavaş etki gösterir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, sabırlı olmanız ve iyileştirmeleri fark etmeniz için birkaç gün veya daha uzun bir süre bu yöntemleri uygulamanız gerekir.

Not: Noktalar çok koyu görünüyorsa veya görünüşü değişmişse vakit kaybetmeden bir cildiye doktoruna görünün. Bu değişiklikler ciddi bir cilt kanseri türü olan melanoma belirtileri olabilir.

Yaşlılık lekeleri nasıl geçer, yaşlılık lekelerinin doğal ve bitkisel tedavisi, en etkili 10 yöntem.

1. Elma Sirke Sirkesi

Elma sirkesi, cilt tonunu iyileştirerek yaşlılık lekelerinin belirginliğini azaltır.

Mükemmel bir cilt peeling ajanı olarak çalışan alfa hidroksi asitleri içerir. Bu da cildinizdeki lekeleri ve diğer yamalı bölgeleri aydınlatmaya yardımcı olur.

 • Elma suyu ve suyu eşit miktarlarda karıştırın.Biraz bal ekleyin. Etkilenen cilde uygulayın, 15-20 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Ayrıca, 1 bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı organik elma suyu ilave edin.Genel sağlığın yanı sıra cildinizi iyileştirmek için günde bir veya iki kez için.

Not: Başlangıçta hafif kızarıklık veya batma normaldir. Bununla birlikte, eğer cildiniz ciddi tahriş olursa elma sirkesinin kullanımına son verin.

2. Limon

Limon suyu, melanin pigmentini parçalayarak ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olan hafif sitrik asit içerir. Daha koyu cilt katmanlarını dökerek altındaki yeni cildin ortaya çıkmasını sağlar, yaşlılık lekelerinin yavaş yavaş geçmesini sağlar.

Limondaki C vitamini, cildinizi serbest radikal hasardan koruyan bir antioksidan olarak da çalışır.

 • Etkilenen cilde taze limon suyu sürün. Ilık suyla durulamadan önce 10 dakika boyunca cildinizde bırakın. Her gün iki kez yapın. Cildiniz fazla hassas ise limon suyunu deriye uygulamadan önce gül suyu ile inceltin.
 • Ayrıca, 1 limonun suyunu bir kaseye sıkıp 2 çorba kaşığı ince şeker katın.Cildinizi hafifçe bu karışımla birkaç dakika fırçalayın.  30 dakika bekletin ve cildinizi durulayın. Bu yöntemi, haftada 1 veya 2 kez tekrar edin.

Not: Limon suyu uyguladıktan hemen sonra güneşe çıkmak cildin eskisinden daha fazla koyulaşmasına neden olur.

Şişe limon suyunun içinde cilde zarar verebilecek diğer kimyasal maddeler vardır bu nedenle bu tür limon sularını kullanmayın.

3. Aloe Vera

Aloevera yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmada çok etkilidir.

Aloe vera, ölü cilt hücrelerini hafifçe kaldıran ve yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eden bazı bileşikler içerir. Düzenli kullanımı ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Ayrıca nemlendirici özelliği ile cildi taze, genç ve sulu tutar.

 1. Bir aloe vera bitkisinin yaprağını kesip jelini sıkın.
 2. Jeli yaşlılık lekelerine sürün.
 3. 1 saat veya daha uzun süre cildinizde kalsın.Daha sonra durulayabilirsiniz.
 4. Bunu günde iki kez tekrarlayın.

4. Hintyağı yağı

Hint yağı, yaşlılık lekeleri de dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yağdaki antioksidanlar cildi korumaya ve rengini açmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda cildinizin görünümünü ve dokusunu geliştirerek daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

 1. Lekelere küçük bir parça hintyağı sürün.
 2. 1 ila 2 dakika boyunca veya cildinize yağ iyice absorbe olana kadar masaj yapınız.
 3. Birkaç saat bekletin, sonra cildinizi durulayın.
 4. Sabah bir, gece bir olmak üzere günde iki kez tekrarlayın.

5. Yoğurt

Yoğurtta bulunan doğal laktik asit yaşlanma noktaları için etkili bir çözümdür.

Laktik asit yavaşça ölü hücreleri ortadan kaldırır ve renksiz cildi soyarak taze, sağlıklı cildin ortaya çıkmasına yardım eder.

Ayrıca, yoğurt cildi nemli tutar ve genç gösterir.

 • Lekeler üzerine biraz yoğurt sürün.Soğuk suyla durulamadan önce yaklaşık 20 dakika kendi kendine kurumasını bekleyin. Günde 2 veya 3 kez tekrar edin.
 • Ayrıca, 1 çorba kaşığı sade yoğurda, 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı taze limon suyu katıp bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz.Malzemeleri iyice karıştırın. Karışımı lekelere uygulayın ve soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

6. Tereyağı

Cilt sağlığı için yararlı olan bir başka süt ürünü de tereyağıdır.

Yoğurt gibi, cildi nazikçe beyazlatmaya yarar. Tereyağı da cildi onarır ve yeniler.

 • Etkilenen alanlara direkt tereyağı sürün.Suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin. Gerektiğinde günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 4 çay kaşığı tereyağı ve 2 çay kaşığı domates suyunu karıştırın.Bu karışımı etkilenen deriye uygulayın. Suyla durulamadan önce 10 dakika bekletin. Her gün iki kez tekrarlayın.

7. E Vitamini

E Vitamini, vücudun neredeyse her yerindeki yaşlılık lekelerini veya koyu renkli lekeleri tedavi etmek için etkili bir çaredir. Bir antioksidan olan E vitamini, güneşin sert ultraviyole (UV) ışınları tarafından yapılan zararları tersine çevirebilir.

E Vitamini ayrıca sağlıklı ve kusursuz cilt için cildinizi nemlendirir.

 • Etkilenen deri üzerine günde iki kez E vitamini yağı dökün 10 ila 15 dakika boyunca masaj yapın.Cilt tonunu açmak için bu yönteme birkaç hafta devam edin.
 • Alternatif olarak, 2 E vitamini kapsülünün içeriğini boşaltın.Bir çay kaşığı hint yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı, yatmadan önce etkilenen alanlara uygulayın, bir gece boyunca böyle bırakın ve ertesi sabah durulayın. Bu yöntemi günlük uygulayın.

8.Zerdeçal

Bu bitki eski çağlardan beri cilt bakımında kullanılmıştır. Ayurveda tıbbında cilt problemlerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir çaredir.

Zerdeçalın iyileştirici güçleri, antioksidan özelliklerinden dolayı cilt pigmentini hafifletebileceği gibi serbest radikallerin hasarını da onarabilir.

 1. 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve biraz sütü karıştırın.Ayrıca biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 2. Karışımı etkilenen alanlara uygulayın.
 3. 20 dakika bekletin, sonra ılık suyla durulayın.
 4. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.

9. Domates

Domates asidiktir ve aynı zamanda ağartıcı özelliklere sahiptir, bu nedenle yaşlılık lekeleri ve diğer cilt lekelerini ve çilleri çıkarmak için harika bir bileşendir.

 • Bir adet domatesi dilimleyin ve etkilenen bölgelere sürün.Domates suyunun, 20 dakika boyunca ciltte bekletin. Daha sonra su ile durulanın. Bu yöntemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda domates suyu ve balı karıştırın.Karışımı etkilenen cilde uygulayın. 10 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Bunu günde bir veya iki kez kullanın.

10. Sandal ağacı

Sandal ağacı yaşlılık lekelerinin solmasına yardımcı olan bir bitkidir. Cildinize yatıştırıcı bir rahatlama sağlar ve yara izlerinin ve lekelerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Pek çok kozmetik ürünlerde de sandal ağacı esansı vardır.

 1. 2 çorba kaşığı sandal ağacı tozunu 2 çorba kaşığı ya da daha fazla gül su ile karıştırın. Ayrıca biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.
 2. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve 15 dakika boyunca bekleterek kurumaya bırakın.
 3. Ardından soğuk suyla yıkayın.
 4. Bu yöntemi yaşlılık benleri kaybolana kadar haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Ek İpuçları

 • 4Güneş ışınları en yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya çalışın.
 • Dışarı çıkarken, güneş ışınlarından korunmak için iyi bir güneş kremi kullanın ve gölgede kalmaya çalışın.
 • Güneş kremi alırken, güneşten koruma faktörü (SPF) değeri en az 15 olan ve UVA ve UVB koruması içeren bir güneş kremi seçin.
 • Güneş kremini güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürün. Terliyorsanız yada yüzüyorsanız bunu her iki saatte bir tekrar edin.
 • Cildinizi daha etkili korumak için kollarınızı ve bacaklarınızı örten giysiler giyin ve geniş bir şapka giyin.