Sağlık

Yaralanmalar ve Ağrılar İçin Bal Tedavisi

Bal küçükten büyüğe herkesin ortak olarak yediği bir besin maddesidir.  Piyasada bulunan işlenmiş şeker tatlandırıcılarına nispeten oldukça faydalı ve bir o kadar da lezzetlidir.

Balın beslenme ve tıbbi değeri çok büyüktür. Bilinen en eski mısır mezarlarında bile balın ilk günden beri kullanıldığını gösterir. Bugün bal “sıvı altın” olarak kabul edilir.

Son zamanlarda balın popülaritesi oldukça artmıştır. Enerji artırma ve kilo verdirmede başlıca tüketim amaçlarındandır. Limonlu suya katılan bir miktar bal, kilo vermede oldukça etkili olmuştur.

Sadece kilo vermek için değil; baş ağrısı, akne, sivilce, mide yanması, mide bulantısı, kabızlık, kuru cilt, uykusuzluk, anksiyete, hazımsızlık, öksürük ve boğaz ağrısı da dahil olmak üzere bir çok ortak hastalıklara karşı mücadelede etkin bir şekilde kullanılır.

Ayrıca, bacak ülserleri, yatak yaraları, yanıklar, kesikler ve yaraları tedavi etmek için de kullanılabilir. Bal doku yenilenmesini, anjiyogenez ve fibroblast büyümeyi uyararak hızlı iyileşmeyi sağlar.

Bal, bir yaraya uygulandığında, içinde bulunan antiseptik hidrojen peroksit ve enzimler yaradaki bakterilere karşı etkili bir şekilde mukavemet gösterir. Ayrıca yarayı nemli ve temiz tutmaya da yarar.

Bal anti-enflamatuar etkisi sayesinde ağrıları azaltır ve iyileşmeyi destekler.

Balın yara iyileştirici özelliği, sayısız bilimsel çalışmalar ile gözlemlenmiştir. 

2006 yılında Düşük Ekstremite Yaraları Uluslararası Dergisinde yayınlanan çalışmada, 2062 hastaya yara sargısı olarak 22 farklı deney uygulanmıştır. Araştırmacılar balın yaralara pansuman olarak uygulandığında ne tür faydaları olduğunu aşağıdaki şekilde sıralamışlardır.

 • Balın antibakteriyel özelliği sayesinde mevcut enfeksiyonu temizlerken, yeni enfeksiyonlara karşı vücudu koruyor.
 • Anti-inflamatuar aktivite etkisi sayesinde vücuttaki ödemi azaltıyor ve yara izlerini en aza indiriyor.
 • Granülasyon ve rejenerasyon epitel dokuların büyümesini uyararak yaranın iyileşme hızını artırıyor.
 • Bal kalıcı izleri gideriyor.

2009 yılında Auckland Üniversitesinde yapılan bir çalışmada araştırmacılar balın yanık yaralarının iyileşme süresini kısalttığını tespit ettiler. 2554 hasta ve 19 farklı klinik çalışmalarında normal gazlı bez ve film pansuman uygulanan hastalara nazaran balın kullanıldığı hastalarda çok daha çabuk iyileşme olduğu gözlemlenmiştir.

2011 yılında Tropikal Biyotıp Asya Pasifik Dergisinde yayınlanan bir çalışmada balın tıbbi özellik olarak antibakteriyel özelliği vurgulanmıştır.

Ayrıntılı bir analiz sonrasında, Tualang yöresel balı, mikroorganizmalara karşı oldukça etkili tıbbi değerler sergilediği, özellikle enfeksiyon kapmış yaralarda terapötik ajan gibi çalışarak enfeksiyon etkisini yok ettiği gözlemlenmiştir.

İşlenmiş balın deri yaralarına karşı muazzam iyileştirme özelliği yine araştırmalara konu olmuştur. Yapılan çalışmalarda, deri yaraları olan rastgele 10 hasta klinik deneylerine tabi tutulmuştur. Yaranın şekli, boyutu, zemin ve kenar alanları 7, 15, 20. günlerde gözlemlenmiştir.

Sonuçta balın antibakteriyel özelliği ile yaraları temizlediği ve yara iyileştirici özellikleri olduğu görülmüştür.

Balın Klinik Ortamda Kullanımı

Çeşitli çalışmalarda yerel balların yara, kesik, küçük yanıklar, yatak yaraları ve hatta bacak ülserlerine karşı iyi geldiği tespit edilmiştir. Ancak bu demek değildir ki balı öylece yaranın üstüne döküp de iyileşmesini bekleyin.

 • Yaranın üzerine gerekli ve yeteri kadar seyreltilmiş bal itina ile uygulanır.
 • Uygulamadan önce emici bir pansuman yapıldıktan sonra bal uygulanması tavsiye edilir. Bir yaraya pansuman yapılmadan doğrudan uygulandığında, gerekli bal miktarı akıp gidebilir.
 • Bal emici pansuman içine kolayca sinmeyebilir. Pansuman bezinin tamamının bal ile dolması için vücut sıcaklığı kadar balın sıcak olması ve 20’ye 1 oranında bala su eklenerek seyreltme işlemi yapılmalıdır.
 • Yaraları tedavide kullanılan yapışkan blister ile yara üzerinde bez sabitlenir.
 • Enfeksiyon kapmış yara bölgesinin alt kısımlarına balın ulaşması için yara çevresini taşacak şekilde bal uygulaması yapılır.
bal-tedavisi

Şifa Destekli Balın Kullanımı

 1. Kabaca yara alanının kapsamı ölçülür ve gerekli olan bal miktarı tespit edilir.
 2. Her zaman yara üzeri bir bez ve su yardımıyla temizlenir.
 3. Pansumanı yaranın üzerini örtecek şekilde uygulayın. Bandajı 3 veya 4 günde bir muhakkak değiştirin. Yaranın tüm yüzeyine eşit miktarda bal sürdüğünüzden emin olun.
 4. 2 ya da 3 günde bir tekrarlayın.

Ticari Olarak Üretilen Bal

Mağazalarda yer alan balları alırken iki defa düşünün. Çünkü ticari olarak üretilen ballar yüksek sıcaklıklarda ısıtılır ve pastörize edilirler. Hal böyle olunca balın içinde bulunan ve ısıya karşı duyarlı olan yararlı enzimler ve antioksidanların tamamı yok olmuş oluyor.

Ayrıca, ticari ballarda yüksek aminoasit ve antioksidan içeren polenler yoktur.

Tıbbi olarak faydalı olan ballardaki kasıt doğal ballardır. Ticari olarak üretilen ballar tıbbi ortamlarda kullanılmaz. Balın faydalarından tamamen yararlanmak istiyorsanız mutlaka yerel üretilen ve ticari olarak satılmayan ballardan alın. Aldığınız balların ısıtılmamış ve pastörize edilmemiş olduğundan emin olun. Ham balda bulunan arı poleni kolaylıkla kristalleşir ve kullanımı rahat olmayabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ev ortamında hafif ısıtılması yeterli olacaktır.

Bir yaşının altındaki bebeklerde bal tüketimi botulizme neden olabileceğinden önerilmez.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla