Sağlık

Yaban Mersininin Sağlığa Faydaları

Yaban mersini ”küçük kutularda büyük sırlar saklıdır” sözünün adeta kanıtı gibidir. Yaban mersini zengin renk dokusu ve ağzı sulandıran tadının yanı sıra sağlık açısından da birçok önemli faydaya sahiptir.

Yüksek miktarda antioksidan içeren meyveler arasında yer alan yaban mersini sağlıklı bir yaşam için birçok konuda katkı sağlamaktadır.

Yaban mersini aynı zamanda riboflavin, folik asit, lif, niasin, magnezyum, potasyum, manganez, bakır, demir, çinko, C, A ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

İşte yaban mersinin sağlık açısından en önemli 10 faydası;

1.     Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Günlük olarak bir porsiyon yaban mersini soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklara karşı bağışıklığını güçlendirmektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklığı güçlendiren yaban mersini serbest radikaller ve enfeksiyonlara karşı da vücudu korumaktadır.

C vitamini açısından oldukça zengin olan yaban mersini soğuk algınlığı, ateş, birçok viral ve bakteriyel bulaşıcı hastalıklara karşı antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde koruyucudur.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için paketlenmiş yaban mersini yerine taze olanını tüketmeye özen gösterin.

2.     Kanseri Önler

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre yaban mersini tüm kanser türlerini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Yüksek miktarda C vitamini, bakır ve fenolik bileşikleri içeren yaban mersini kanser hücrelerini yok etmeye yarayan antioksidanlar açısından da zengindir.

Ayrıca yaban mersininde kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önleyen çeşitli mineraller ile fitokimyasallar bulunmaktadır.

Kanser yaralarını önlemek için taze yaban mersini ile eşit kapasiteye sahip dondurulmuş superfood da kullanabilirsiniz.

3.     Karın Yağlarını Azaltır

2009 yılında Michian Üniversitesi Kardiyovasküler Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada yaban mersinini karın yağlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yaban mersini içerdiği polifenoller sayesinde karın yağlarını yakmada ve metabolik sendrom risklerini azaltmada yardımcı olmaktadır.

Yüksek oranda lif içeren yaban mersini yemek aralarında kullanıldığında tokluk hissi yaratmaktadır. Bununla birlikte proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve manganez açısından da oldukça zengindir.

Yağ ve kalori miktarı düşük olan yaban mersini kilo vermek için diyet uygulayanlar açısından da mükemmel bir çözümdür. Normal kiloya ulaşmak ve fazla karın yağlarından kurtulmak için günlük olarak yaban mersini yiyin.

4.     Beyin Gücünü Artırır

Yaban mersini beynin sağlıklı bir şekilde işleyişini desteklemektedir. 2014 yılında Beyin Araştırmaları Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada yaban mersinini beyin performansını artırmanın yanı sıra Parkinson hastalığına yakalanma riskini de azalttığı ortaya konmuştur.

Fitokimyasallar, antosiyaninler ve proantosiyanidinlerin sınıfında yer alan yaban mersini nöroprotektif için de oldukça faydalıdır.

İçerdiği A, B-kompleks, C ve E vitaminlerinin yanı sıra selenyum, çinko, potasyum, bakır ve diğer besinler açısından da zengin olan yaban mersini beyin fonksiyonlarını artırmaktadır.

Beynin kapasitesini, hafızayı ve motor becerileri öğrenme gibi birçok beyin fonksiyonlarını geliştirmek amacıyla günde yarım fincan yaban mersini tüketebilirsiniz.

5.     Kalp Sağlığını Korur

Amerikan Kalp Derneği’nin 2013’te yayınlanan bir dergisinde yaban mersininin kadınlarda kalp krizi riskini önlediği ortaya konmuştur. Ayrıca yarım fincan yaban mersini 1 porsiyon meyveye eşittir.

Yaban mersini genellikle kalp krizine neden olan plak oluşumunu ve genişlemeye neden olan arterleri düzenlemektedir. Ayrıca kardiyak kasları da güçlendirmektedir.

Birkaç yaban mersininin üzerine yoğurt ekleyerek kalp krizi riskini azaltmak ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yiyebilirsiniz. Dilerseniz içerisine başka tatlandırıcılar da katabilirsiniz.

6.     Sağlıklı Tutar

Diyetlerinize yaban mersini ekleyerek yıllar boyu uzun ve sağlıklı bir yaşam keyfi sürebilirsiniz. Yaban mersini içerdiği çeşitli vitamin, mineraller ve lutein gibi antioksidanlar açısından göz sağlığını korumaya da yardımcıdır.

Laboratuar Soruşturma 2012 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre yaban mersininin görme kaybı, göz yorgunluğu ve retina sorunlarını azaltmak için oldukça faydalı bileşikler içerdiği belirtilmiştir.

Aynı zamanda yaban mersini katarakt, miyop, dejenerasyon ve diabetik retinopati gibi yaşa bağlı olarak oluşabilecek görme sorunlarını önlemede de yardımcıdır.

Sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak 1 fincan taze yaban mersini tüketin.

7.     Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme, Metabolizma ve Yemek dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre günde 2 bardak yaban mersini tüketmek Tip 2 diyabetli kişilerde yüksek kan şekerini düzenlemektedir.

Yaban mersini aynı zamanda içerdiği antioksidanlar, vitaminler ve lifler sayesinde diyabet hastalarında da kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmaktadır. Ayrıca düşük glisemik indeksi sayesinde daha uzun süre enerji seviyelerini korumaktadır.

Tatlı bir şey yeme istediği hissettiğiniz zaman  yaban mersini tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak taze ya da kurutulmuş yaban mersini tüketebilir. Ayrıca düşük şekerli kek ve tatlılarda da kullanabilirsiniz.

8.    İdrar Yolları Enfeksiyonlarını Savaşır

2004 yılında Rutgers Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, yaban mersini ile idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek mümkündür. Yaban mersini idrar yolları ile mesane duvarının kapanmasını ve bakterilerin yapışmasını önlemede oldukça etkilidir.

Aynı zamanda antioksidan açısından da zengin olan yaban mersini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için mesaneyi de desteklemektedir.

İdrar yolları enfeksiyonlarını önlemek için günde 1 ya da 2 kez yaban mersini suyu tüketebilirsiniz.

9.     Yaşlanma Sürecini Geciktirir

Yaban mersini serbest radikalleri içeriğinde ki antioksidanlar sayesinde nötralize ederek yaşlanma sürecini geciktirmektedir. Yaban mersini antioksidan bakımından dünyanın en iyi besinlerinden biridir ve yaşlanma sürecini geciktirmede oldukça etkilidir. Hatta günlük olarak bir bardak yaban mersini suyu da tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda yaban mersini  anti-enflamatuar özellikleri sayesinde tüm vücut hücrelerini ve cildi genç görünümlü tutmaya yardımcıdır. Yaban mersini kırışıklık, erken yaşlanma, ince çizgiler, ciltte sarkma ve mat bir cilt görünümü gibi belirtileri de önlemektedir.

10.Sindirimi Kolaylaştırır

Yaban mersini sindirim sistemi için faydalı, yüksek lif içeren meyvelerden biridir. Lif bağırsak hareketlerini, doğal detoksifikasyon sürecini ve atık yönetimini düzenlemede önemli rol oynamaktadır.

Yaban mersini kabızlık, şişkinlik ve gaz problemini önlemede oldukça faydalıdır. Ayrıca alt gastrointestinal iltihaplanma ve enfeksiyonlarla mücadeleye de yardımcı olmaktadır.

Yaban mersini içerdiği lifler sayesinde besinlerin sindirimini de kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle kolay sindirim için yaban mersini tüketebilirsiniz.

Yaban mersininden tüm sağlık problemlerinizde faydalanabilirsiniz. Ayrıca yaban mersini seçerken mat görünümlü, yumuşak ve sulu meyvelerinden de kaçının.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla