Sağlık

Vücuttaki Ağır Metaller Nasıl Atılır

Kömür madenlerinin ve fabrikaların çevreye yaydığı zehirli ağır metallerin insan sağlığı üzerinde çok fazla olumsuz etkisi vardır.

Ağır metaller ve metaloidler, yer kabuğunda doğal olarak bulunurlar. Bunlar eritme, madencilik, kömür yakma ve diğer sanayi dallarında kullanma, tarım ve yerli üretim ve kullanımı gibi faaliyetler yoluyla çevresel kirleticilere dönüşür.

Volkanik patlamalar ve ayrışma gibi doğal fenomenlerde aynı zamanda ağır metal kirliliğine neden olur.

Bunlar insanlar, hayvanlar ve çevre için potansiyel toksikdirler.

2003 yılında İngiliz Tıp Bülteninde yayımlanan çalışmaya göre, bu olaylar esnasında özellikle insan sağlığına zararlı olan kurşun, cıva, kadmiyum ve arsenik gibi zararlı metaller yayılır. 

Dünya Sağlık Örgütü de halk sağlığı için kimyasal maddelerin en tehlikeli ilk 10 grup arasında olduğunu belirtiyor.

Ağır metaller üç yolla vücudumuza girmektedir:

  • Soluma: Soluduğumuz kirli ve ağır metaller bulunduran hava, bu metallerin vücuda giriş noktasını oluşturur. Motorlu araçlar da hava yoluyla ağır metaller yayarlar. Fabrikalarda, madenlerde, endüstriyel alanlarda, kağıt işleme tesislerinde ve nükleer enerji santrallerinde çalışan insanlar havadan ağır metaller alma konusunda özellikle duyarlıdırlar.
  • Yutma: Hayvan ve bitki bazlı gıda ürünlerinin tüketimi insandaki ağır metal kirliliğinin başlıca kaynağıdır. Tüketici ve endüstriyel atıklar aynı zamanda göller, nehirler ve dereler gibi suyun kaynağını kirletmektedir.
  • Emilim: Kirlenmiş hava veya toprak ile temas halinde vücut bu ağır metalleri absorbe eder. Cildimiz ve gözlerimiz havadan hergün bir miktar metal emer.

Ağır metallere uzun süreli maruz kalmak ciddi merkezi sinir sistemine zarar verebilir, zamanla kanserojen özellik gösterir ve ölümcül kardiyovasküler yansımaları olabilir.

 Uzun süreli maruz kalma sonucunda:

  • Krom ve kadmiyum akciğer kanserine neden olabilir.
  • Kurşun anemi, felç ve böbrek bozukluklarına neden olabilir.
  • Ağız iltihabına yol açabilir.
  • Arsenik hipopigmentasyon, diyabet ve cilt kanserine neden olabilir.

Ağır metal temizliği daha uzun bir yaşam için ve sağlıklı kalmak için çok fazla önem taşır.

Bu yazımızda ağır metallerin doğal yollarla vücuttan nasıl temizleneceğini öğreneceksiniz.

Not: Ağır metal detoksifikasyonun uzun bir süreç olduğunu göz önünde bulundurun. Bu makaledeki yöntemler aşağıdaki ölçülerde temizlik sürecine yardımcı olsa da, ağır metallere maruz kalmak kaçınılmazdır.

1. Yeterli miktarda su için

Vücudumuzun yüzde 65’i sudan oluşuyor. Buda vücuttaki su eksikliğinin olumsuz sonuçlar doğurmasının muhtemel olduğunu kanıtlıyor.

Su sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez bir unsurdur. Detoksifikasyon yöntemlerinin hiçbirisinin ( diyetler veya egzersizler ) vücut susuz ise herhangi olumlu bir etkisi olmayacaktır.

Dehidrasyon hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı vücudun yeteneğini savaşma yeteneğini engeller.

Ağır metaller vücudumuza girdiğinde oksidatif stres onların toksisitesini tetikler. Bol su içmek oksidatif stresi azaltır ve vücuttaki ağır metal zehirlenmesini engeller.

Ayrıca, su vücut için gerekli besinleri ve mineralleri taşır. Bu besinler ve mineraller karaciğer, böbrekler, bağırsak, solunum yolları ve cilt gibi detoksifikasyon organlarını güçlendirir.

2. Fermente gıdalar yiyin

Gastrointestinal bakterilerin veya probiyotiklerin, vücuttan ağır metallerin giderilmesinde ki rolü herkes tarafından iyi bilinmeli.

Fermente gıdalar probiyotikler açısından oldukça zengindir.

2012 yılında Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada bağırsakta bulunan laktik asit bakterilerinin (Lactobacillus) ki bunlar probiyotikler gıdalarda bulunur, vücuttaki ağır metallerin temizlenmesinde oldukça etkili olduğu vurgulanmıştır.

Bu iyi bakteriler içeren fermente gıdalar arasında probiyotik yoğurt, peynir altı suyu, süzme peynir, kefir içecekler, mayalı tofu ve tempenin yanı sıra turşu salatalık, turp, pancar ve sarımsak bulunur.

Bu saydığımız gıdaları vücuttan ağır metallerin temizlenmesi ve yararlı bakterilerin büyümesini teşvik etmesi için düzenli olarak tüketin.

3. Polifenol tüketimini artırın

Polifenol tüketimini artırın

Polifenoller, diyetlerimizde bol miktarda bulunan mikro besinlerdir. Kalp hastalıkları ve kanser ile mücadelesindeki rolü iyi bilinmektedir.

Anason, nane kuru, kurutulmuş kekik, keten tohumu, kakao tozu, kuş kirazı, yaban mersini, çilek, siyah kuş üzümü, bitter çikolata, yeşil çay, karanfil ve erikte bol miktarda Polifenol vardır.

Polifenoller ile ilgili az bilinen bir gerçekte bunların metallothioneinin üretimini artırması ve büyük bir antioksidan enzimi geliştirmesidir. Bu enzim metabolizmadaki ağır metallerin detoksifiyesinden sorumludur.

2010 yılında Gıda Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kırmızı üzüm suyu, yeşil çay gibi polifenol açısından zengin içecekler insan vücudundaki metalotiyonein üretimini artırır.

Polifenol bakımından zengin gıdalar ile beslenmek vücudunuzdaki ağır metallerin detoksu için size yardımcı olacaktır.

4. Kükürt bakımından zengin yiyecekler tüketin

Kükürt bakımından zengin yiyecekler tüketin

Glutatyon insan vücudundaki birincil antioksidandır. Vücuttaki zararlı toksinler ve ağır metallerin tasfiyesinden sorumludur. Bu madde ağır metallere tutunur, karaciğer ve böbrekler yoluyla, kan yoluyla onları siler.

2013 yılında Çevre Sağlığı Perspektifler yayınlanan, 378 yetişkin insan üzerinde yapılan araştırmaya göre farklı konsantrasyonlarda suya karıştırılıp vücuda verilen arsenik vücuttaki glutatyon düzeylerini önemli ölçüde düşürmüştür.

Kükürt yönünden zengin besinler vücutta ki glutatyon aktivitesini artırır.

Kükürt bakımından zengin yiyecekler arasında brokoli, lahana, ıspanak, kara lahana, su teresi, lahana, brüksel lahanası ve karnabahar gibi sebzelerin yanı sıra sarımsak, soğan, pırasa ve arpacık bulunur.

Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra glutatyon takviyeleri tüketebilirsiniz.

5. Süt deve dikeni tüketin

Süt deve dikeni tüketin

Karaciğer vücudun detoksifikasyon gücüdür.

Deve dikeni karaciğer hücrelerini güçlendirerek ağır metallerin emilimini engeller.

2006 yılında Hint Tıbbi Araştırma Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, silimarin ağır metal kirlenmesi için son derece umut verici bir tedavi olarak görünmektedir.

Süt deve dikenini günlük öğünlere dahil etmek oldukça kolaydır.

  • Detoksifikasyon amacıyla günde 6 çay bardaki süt deve dikeni çayı içebilirsiniz. Çay hazırlamak için, sıcak bir bardak suya 1 çay kaşığı süt deve dikeni tohumu katın ve 10 dakika demledikten sonra için.
  • Alternatif olarak, süt deve dikeni takviyeleri alabilirsiniz.

Not: Herhangi bir biçimde süt deve dikeni tüketmeden önce, olası yan etkilerini önlemek için sağlık durumunuza uygun dozlar için doktorunuza danışın.

6. Kişniş tüketin

Kişniş tüketin

Kişniş vücuttaki ağır metallere( alüminyum, cıva ve kurşun ) tutunarak vücuttan dışarı atılmasına yardım eder. Ayrıca, müthiş antioksidan özelliklere sahiptir.

1995 yılında yapılan bir çalışmada çorba içinde tüketilen kişnişin bile ağır metallerin detoksifiyesinde oldukça etkili olduğu bulunmuştur.

Vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olmak için, her sabah kahvaltıda kişnişli bir içecek için. Lezzetli bir meyve suyu hazırlamak için 1 demet kişniş, 1 kabak, 1 uzun kereviz sapı, 1 adet yeşil elma, yarım limon suyunu ve istediğiniz kadar suyu 30 ile 60 saniye boyunca blender yardımı ile çekerek içebilirsiniz.

7. Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz size birkaç saniye içinde terleme sağlar ve etkili bir toksin atmaya yarar.

2010 yılında 20 kişiden toplanan ter, idrar ve kan örnekleri ile ile yapılan çalışmaya göre, ter birincil atılım kanalı olmak üzere, her üç örnekte de ağır metal bulunmuştur.

Ancak, koşu bandında bir saat yürüyüş yada düşük yoğunluklu egzersizlerin istenilen etkiyi göstermeyeceğini de aklınızda bulundurun. Yüksek yoğunluklu egzersiz seansları ve ağırlık kaldırma seansları ile ter bezlerini uyarabilir ve terleyerek toksinleri vücuttan atabilirsiniz.

Ayrıca, egzersiz yapmak karaciğer ve böbreklerde de dahil olmak üzere, vücuttaki oksijen açısından zengin kan dolaşımını arttırır. Bu da organların işleyişini artırır.

Not: Yüksek yoğunluklu egzersiz yapmadan önce doktorunuza ve fitnes eğitmenine danışın.

8. Saunaya gidin

Saunaya gidin

Sauna, vücuttaki ağır metallerin ter yolu ile tasfiyesinde oldukça etkilidir.

Vücuttaki ağır metalleri ortadan kaldırmak için düzenli olarak saunaya girmek gereklidir.

Yaşlı ve sağlık sorunları olanların, saunanın kalp hızında artış gibi olumsuz sağlık etkileri olabileceğinden dolayı, saunaya gitmeden doktora danışmaları elzemdir.

Saunalar özellikle vücuttan cıva ve kurşun atmada etkilidir.

Not: Saunada ne kadar kalacağınızı ve bunu ne sıklıkla yapacağınızı öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra daha etkili olan kızılötesi saunalara gidebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla