Sağlık Sağlıklı Yaşam

Vitamin Neye Yarar?

Vitaminler vücudun işlevlerinin yerine getirilmesi için çok önemli görevler üstlenen basit yapıdaki bileşiklerdir. Yiyeceklerin içinde doğal olarak bulunurlar, suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olarak ikiye ayrılırlar. Vücutta hiç elde edilemezler ya da yetersiz miktarlarda elde edilirler. Bu nedenle dışarıdan, beslenme yoluyla alınmaları gerekmektedir.

                Vitaminlerin faydalarına gelince saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Vücudun fonksiyonlarını düzenli devam ettirebilmesi ve sorunların ortaya çıkmaması için yeterli miktarda vitamin alınması gerekir. Vitaminler A, D, K gibi harflerle isimlendirilir ve farklı görevleri bulunur.

  • A Vitamini: Görme yeteneğini koruyan ve güçlendiren, katarakt gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu özellikleri olan bir vitamindir. Fazla alındığında kemiklere zarar verebilir. Havuç, tatlı patates ya da mango iyi birer A vitamini kaynağıdır.
  • B6 Vitamini: Vücudumuzda meydana gelen ve enzimatik reaksiyonlar olarak isimlendirilen 100’ün üzerinde kimyasal tepkimede rol alır. Norepinefrin ve sinir taşıyıcısı sentezi, proteinlerin parçalanması, kan şekeri düzeyinin dengelenmesi gibi çok sayıda görevi bulunur. Baklagillerin yanı sıra, et, balık, muz, turunçgiller, karpuz gibi yiyecekler de B6 almanın iyi birer yoludur.
  • B12 Vitamini: Sinir tahribatını önlemesi, hücrelerin oluşumunda ve korunmasında görev yapması önemli özellikleridir. Hafızayı güçlendirme, doğurganlığı sağlama gibi çok sayıda önemli görevi de bunlara eşlik eder. Et ve süt gibi hayvansal besinlerde bulunur. Bazı bitkisel ürünlerde de çok miktarda yer aldığı görüşleri olsa da tartışmalıdır.
  • Folik Asit: B9 olarak da adlandırılan, bu gruba dâhil olan bir vitamindir. Kolon kanseri ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Hamilelikte yeterli miktarda tüketildiğinde doğum kusurlarına karşı korunmayı sağlar.
  • B1, B2, B3, B5 Vitaminleri: Bu vitaminler solunum bozuklukları, metabolizma bozuklukları ve anemi gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu görevler üstlenirler. Hayvansal besinler yoluyla alınabilirler.
  • C Vitamini: Kollajen sentezinde yer alır ve demir emilimine yardımcı olur. Eksikliğinde yaraların geç iyileşmesi ya da eklem ağrıları görülebilir, İskorbüt gibi önemli sorunlara rastlanabilir. Turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra patatesten de alınabilir.
  • D Vitamini: D2 ve D3 vitamini tipleri vardır. Eksikliği çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde kemik yumuşaması gibi sorunlara yol açabilir. En önemli D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Süt ve süt ürünleri, çeşitli balıklar ve balık yağından da alınabilir.
  • E Vitamini: Eksikliği nadir görülse de kansızlığı neden olabilir. Çocukların büyümesi ve yaraların iyileşmesi için önemlidir. Bitkisel ve sıvı yağlarda, kırmızı et, karaciğer, tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunmaktadır.
  • K Vitamini: Protrombin üretiminde kullanılır. Eksikliğinde kanla ilgili sorunlara, kanamalara ve pıhtılaşma sorunlarına rastlanabilir. Bağırsaklardaki bazı bakteriler tarafından üretilir. Tahıllarda ve yeşil sebzelerde bulunur.
  • P Vitamini: Direncin artmasını ve kılcal damarların geçirgenliğinin azalmasını sağlar. İskorbüt tedavisinde C vitaminin etkisini artırıcı özelliği vardır. Doğada bolca bulunur, marul, taze biber, portakal, yumurta gibi çok sayıda besinden alınabilir.

1 Yorum

Yorum bırakmak için tıkla