Sağlık

Venöz Tromboz için Evde 10 Bitkisel Tedavi Yöntemi

Venöz tromboz, kısmen veya tamamen kan damarını tıkayan, kan pıhtılaşmasından kaynaklanan kan akışının yavaşlaması ile sonuçlanan bir damar hastalığıdır. Bitkisel tedavilerle trombozu önleyebilir veya hafifletebilirsiniz.

Bu hastalık genellikle bacaklarda ve kalçada, nadiren de ellerde görülür. Çoğunlukla yaşlılarda görülür ancak herhangi bir yaşta da tromboz meydana gelebilir.

Damarlardaki kan pıhtılarının oluşmasına yüzeysel tromboz (tromboflebit) denir.

Yüzeysel tromboz belirtileri; varikoz damarlar, kızarıklık, ağrı ve bacaklardaki sıcaklık hissidir.

Derin ven trombozu, belirtiler olmadan da var olabilir ve kişiden kişiye belirtileri farklılık gösterir. En sık görülen belirtileri şunlardır: Bacaklarda ağrı ve şişkinlik, gerginlik ve yanma hissi, yüzeysel damarların şişmesi, kızarıklık ve bacakların etkilenen kısmındaki cildin renk değiştirmesi.

Venöz tromboz oluşumuna neden olan etkenlerden bazıları; genetik yatkınlık, damar duvarının hasarlanması, kanın pıhtılaşma bozukluğu, uzun süre oturma veya ayakta kalma, iltihaplanma ve enfeksiyon, malignite, ameliyat, oral kontrasepsiyon, obezite, sigara…

Gebe kadınlar ayrıca vasküler hastalık riskine maruz kalırlar, çünkü hamilelikte varisin vasküler damarlara olan basıncı kan akışını yavaşlatır.

Doktorların önerdiği tedavilerin yanı sıra bazı bitkilerin de  venöz tromboz ve diğer vasküler hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Venöz Tromboza İyi Gelen Bitkiler

1. Kırmızı Biber

Kırmızı acı biber tozu, en iyi doğal kan incelticilerinden biridir. Bu bitkinin etken maddesi olan kapsaisin (acı tadı sağlayan madde), kandaki kolestrolü ve trigliseritleri düşürür, trombüs birikimini engeller ve kan pıhtılaşmasında etkin bir madde olan fibrinin çözünmesine yardımcı olur.

Bu baharat ayrıca analjezik etkilere sahiptir, bu nedenle ağrıdan kurtulmak için tozun doğrudan vücudun etkilenen kısımlarına uygulanması da etkili olacaktır.

2. Biberiye

Bu bitkinin kan dolaşımı için olumlu etkisi vardır. Bu yüzden genellikle varikoz damarları, burkulmaları, çürükleri tedavi etmek için kullanılır.

Diosmin adı verilen ve kan damarlarının hassasiyetini azaltan ve kan akışını hızlandıran flavonoid içerir. Aynı zamanda, akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen taşıyan maddenin, yani hemoglobinin üretiminde gerekli olan B6 vitamini (piridoksin) bakımından zengindir.

3. Kasap Süpürgesi 

Kasap süpürgesi, örümcek damarları, varisler, kronik venöz yetmezlik ve alt ekstremitelerdeki diğer kan dolaşım bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Damarların trombozu nedeniyle bacaklarda oluşan şişkinliği azaltıcı, anti-inflamatuar özelliği vardır.

Kasap süpürgesi, sterolleri, yağ asitlerini ve spartein ve ruscogenin, kan damarlarının durumunu iyileştiren, bacaklardaki kan akışını artıran etken maddeler olan flavonoidleri içerir; böylece derin ven trombozu ve ardından pulmoner emboli oluşma riskini önler.

4. At Kestanesi Özü

At kestanesi özü, kronik venöz yetmezlik için umut verici doğal bir tedavi olarak kabul edilir. Anti-inflamatuar etkileri vardır damarlarda kan dolaşımını hızlandırır. Venöz yetmezliği azaltır, kılcal damarların çalışmasına yardımcı olur ve bacaklardaki şişkinliği azaltır.

Doğal bir kompresyon çorabı gibi çalışır.

Not: İstenmeyen yan etkilerden ve olası zehirlenmelerden kaçınmak için doğru kullanmanız önemlidir.

5. Çemen Otu

Çemen otu, binlerce yıldır şifa amaçlı kullanılmaktadır. Bu, fermentasyon sırasında güçlü koagülan dicumarol üreten kimyasal bir bileşik olan kumarini içerir.

Çemen otu, çayı yapılarak, merhem olarak veya tıbbi alanlarda, bazen damarlarda kan pıhtılarının oluşmasına karşı düzenli reçete edilerek kullanılabilir. Çünkü ağrıyı ve şişkinliği hafifletir ve bacaklarda ağırlık hissini ortadan kaldırır.

Not: Çemen otu ile hazırlanan ürünler, hamile kadınlar, emziren kadınlar ve kan inceltici ilaç kullanan insanlar için önerilmez.

6. Tromboz için doğal tedavi, Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba’nın aktif bileşenleri olan flavonoidler ve terpenler, kan damarlarını genişletir ve iyileştirir. Kan akışını uyarır, kalp kaslarını ve sinirleri korur.

Bu nedenle bu bitki özütü, venöz tromboz, kalp rahatsızlıkları, felç, alzheimer hastalığı ve hatta kanser gibi dolaşım sistemi ile ilgili birçok bozukluk ve hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

7. Alıç

Alıç, tüm organizmanın damarlarını iltihaplanma ve elastikiyet kaybından koruyan kersetin ve oligomerik proantosiyanidin (OPC) içerir.

Güçlü antioksidan özelliklerinden dolayı, alıç ile hazırlanan ürünler, kan damarlarının açılmasına katkıda bulundukları, kan akışını geliştirdikleri ve kan pıhtılarının oluşmasını önlediği için dolaşımın zayıflamasının yol açtığı birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde etkilidir.

8. Çam Kabuğu Özü

Özü, çam kabuğundan elde edilir ve oligomerik proantosiyanidin, kan damarlarındaki kolajene bağlanan antioksidan bileşikleri içerir; damarları daha güçlü ve daha elastik hale getirir.

Kan dolaşımını iyileştirmesinin yanısıra, çam kabuğunun özü, anti-inflamatuar etkilere sahiptir, şişmeleri, bacaklarda ağırlığı hissetmeyi ve vasküler hastalıkların diğer semptomlarını hafifletir.

Yakın zamanda yapılan çalışmaların sonuçları, bu ürünün gebelik sırasında variköz damarların ortaya çıkmasından kaynaklanan sorunları azalttığını da göstermektedir.

9. Zencefil

Antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve antiseptik etkileri nedeniyle, zencefil birçok hastalık için doğal bir tedavidir.

Derin ven trombozu tedavisinde önemli bir role sahiptir, çünkü damarda kan pıhtısı oluşumunu önler ve damarlarda kan dolaşımını iyileştirir, bu nedenle bu hastalıktan muzdarip insanlar için mükemmeldir.

Tedavi amacıyla, kök (taze veya kurutulmuş), toz, çeşitli tentürler, yağlar ve çaylar için kullanılır.

10. Sarımsak

Sadece kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda sarımsak en iyi doğal kan inceltici olarak kabul edilir.

Çalışmalar, kan pıhtılaşma sürecinde iyi bir etki elde etmek için günde bir veya iki diş sarımsağın yenmesinin yeterli olduğunu göstermiştir.

Tarifler:

Biberiye Çayı

Bir bardağa iki çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı koyun, kaynar su dökün ve süzün.

Sabah ve akşam taze hazırlanmış bir bardak çay içmelisiniz, isterseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Zencefil çayı

İki çay kaşığı ezilmiş kuru zencefil kökü (veya bir çay kaşığı taze zencefil) üzerine kaynar su koyun ve soğumasını bekleyin. Bu çayı taze olarak günde iki defa için.

At Kestanesi Çayı

Bir çay kaşığı kuru at kestanesi çiçeği üzerine 250 ml kaynar su dökün ve 10-15 dakika bekletin. Süzün ve tok karnına günde iki kez için.

Tromboz hastalığı doğal tedavi ve bitkisel yöntemlerle önlenebilir ve rahatlatılabilir. Söz konusu sağlığınız olduğunda lütfen üşenmeyin, bitkileri kullanmaktan çekinmeyin. Ama bilinçli kullanın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla