Seyahat

Valiz Nasıl Hazırlanır?

Tatil hazırlığı yapanların valiz nasıl hazırlanır sorusuyla ilgili araştırma yaptığı bilinmektedir. Öncelikle uçak bileti ve ardından da konaklama seçeneklerini devreye aldıktan sonra bavul hazırlamak için gerekli aksiyonları almanız gerekir. Çünkü yolculuk sürecinde hem rahat etmenizi hem de ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza almak için pratik valiz hazırlama tekniklerinden faydalanmanız önemlidir.

Valiz hazırlamaya başlamadan önce yolculuğun süresine göre eşyalarınızı muhafaza etmek için valiz boyutunu ayarlayabilirsiniz. Genelde kısa süreli tatiller için küçük valizler kullanılırken, uzun süreli tatil için daha büyük bavullara ihtiyacınız olacaktır. O halde bu aşamada kıyafet seçimi de önemlidir. Gideceğiniz yerin iklimine göre hazırlık yapmalı ve aşağıda paylaşacağımız tüm durumlara dikkat etmelisiniz. Ek olarak valiz hazırlama süreci kış bavulu ve yaz bavulu olarak iki farklı şekilde ele alınmaktadır.

Kış Valizi Nasıl Hazırlanır?

Tatil denince akla sadece yaz ayları gelmemektedir. Bu süreçte pek çok kişi kış tatilini tercih ederken valiz hazırlama konusunda genelde zorlanmaktadır. Çünkü valizde olması gereken bereler, atkılar, montlar ya da yün kazaklar ciddi anlamda yer kaplayacaktır. Sizlerle paylaşacağımız pratik yöntemler sayesinde kış valizini uygun bir şekilde hazırlayabilir ve güzel bir tatil sürecine başlayabilirsiniz.

Planlama: Planlı olmak aslında her iş için gereklidir. Bu yüzden kış tatiline çıkmadan önce uygun bir plan yapmalı ve hangi kıyafetleri yanınızda götüreceğinize karar vermelisiniz. Ayrıca gideceğiniz yerde kaç gün kalacağınızı ve hangi gün hangi kıyafeti giyeceğinizi de planlamanız uygun olacaktır.

Elbise Kırışıklığı: Gündelik yaşamda kırışık elbiseler tercih edilmez. Aynı durum valizdeki elbiseler için de geçerlidir. Öncelikle kırışıklıklardan kaçınmak için kolay kırışabilen kıyafetleri yanınıza almamanız gerekir. Ya da bu tür kıyafetleri naylon poşete katlayarak koyabilirsiniz.

Kıyafet Seçimi: Kış tatiline çıkmadan önce en kalın giysileri tercih edeceğiniz için valize ince giysileri bırakabilirsiniz. Yani tatil sürecinde birden fazla ince kıyafeti üst üste giyebilir ve valizde de yerleştirme sorunu yaşamadan rahatlıkla tatile çıkabilirsiniz.

Takı ve Ayakkabı: Kıyafetlerden sonra yanınıza alacağınız en önemli eşyalar ayakkabı ve takılardır. Öncelikle otelde ya da villada konaklayacak olsanız bile bu eşyalarınızı kilitli bir kutuda muhafaza etmeniz gerekir. Alternatif olarak valiziniz zaten kilitli olacağı için kolayca saklayabilirsiniz.

Yaz Valizi Nasıl Hazırlanır?

Yaz tatili, kış tatilinden çok daha fazla tercih edilen aktivitelerden biridir. Sıcak yaz aylarında yanınızda olması gereken kıyafetler, ürünler ya da diğer malzemelerin valize nasıl bırakılacağı merak ediyor. Yazımızın devamında bu aşamada dikkat etmeniz gereken tüm bilgileri sunuyor olacağız.

Valiz Kabin Boyunda Olmalı: Valiz hazırlarken kabin boyu tercih etmeniz önerilir. Çoğu zaman valizle beraber gezeceğiniz için aşırı yükten ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz. Ayrıca uçak seyahati yapacak olanlar valiz sırası beklememek için el bagajı olarak kullanım yapabilir.

Güvenli Valizleri Tercih Edin: Valizlerin güvenliği çok önemlidir. Bu konuda valizin etiket kısmına isim, soy isim ve cep telefonu gibi bilgileri eklemenizde yarar var. Elbette valizin kaybolması halinde kolayca açılmasını engellemek için mutlaka kilitli olması gerekir.

Gerçekçi Bir Valiz Hazırlayın: Valiz hazırlama sürecinde bireyler gerçekçi davranmalıdır. Yani gereksiz eşyaları hiçbir şekilde yanınıza almamanızda yarar var. Elbette seyahat gün sayısına, gideceğiniz yerin hava durumuna ve buna benzer faktörlerine dikkat ederek sadece kullanmanız gereken eşyaları valizde bulundurmanız yeterli olacaktır.

Bavul Yerleştirmek için Pratik Bilgiler

Günümüzdeki her birey valiz yerleştirme teknikleri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değildir. Bu yüzden aşağıdaki durumlara dikkat ederek daha pratik bir hazırlık sürecine dahil olabilirsiniz.

 • Elbiselerin kırışmasını istemeyenler kuru bir temizleme poşetinin içine kıyafetlerini yerleştirmelidir.
 • Valiz içerisinde küçük boy çanta olması önemlidir.
 • Kıyafet ve ürünleri yerleştirirken tekerlek kısmından başlanmalıdır. İşlemler nizami ve düz bir şekilde yapılmalıdır.
 • Pijama, tişört ya da kazak gibi elbiseleri rulo halinde valize koyabilir ve bu sayede valiz alanını genişletebilirsiniz.
 • Takı ve kolyelerinizin karışmaması için her iki uçtan bir pipet yardımıyla destek alabilirsiniz.
 • Ayakkabıları da bir poşete bırakabilirsiniz.
 • Kozmetik ürünlerini valize bırakırken çorapları kullanabilirsiniz. Çoraplar parfüm gibi cam şişelerin kırılmasını engeller.
 • Valiz hazırlarken önce büyük giysileri daha sonra ise az kırışan giysileri yerleştirebilirsiniz.
 • Hızlıca kırışabilecek kıyafetleri valizin en üst kısmına bırakabilirsiniz.
 • Makyaj ürünlerinin kırılmasını engellemek için pamuk ile sarabilirsiniz.
 • Son olarak poşetlediğiniz eşyaları kategorize ederek valizin hazırlanma sürecini tamamlayabilirsiniz.

Valiz hazırlarken yanınıza almanız gerekenler gideceğiniz yere ve bölgenin mevsimine göre değişmektedir. Ancak ayakkabı, bot, pantolon, ceket, iç çamaşırı, gecelik, pijama, şapka ve çorap gibi ürünler, yaz veya kış ayı fark etmeksizin valizde olması gereken malzemelerdir. Ayrıca kadın ve erkekler kendi kişisel bakım çantalarını hazırlayabilir. Çocuklar için de vitaminler, ilaçlar, iç çamaşırı, mama, kitap, oyuncak, çocuk bezi, emzik ve biberon gibi ihtiyaçlar da mutlaka tatil bavulunda yer alması gereken ürünler arasındadır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla