Sağlık

Uyumadan Önce Yemek Zararlı Mıdır? Tok Karınına Uyunur mu?

Birçok insan uyumadan önce bir şeyler yemenin zararlı olduğunu düşünür. Bu fikir genellikle uyumadan önce yemek yemenin kilo alımına sebep olduğuna dayandırılır. Bununla birlikte kimileri uyumadan önce bir şeyler atıştırmanın, kilo verme diyetlerinde yardımcı rol oynadığını iddia ediyor. Peki bunlardan hangisine inanmalıyız?

Tok uyumak mı yoksa aç uyumak mı daha sağlıklı? Gerçek şu ki, bu sorunun tek bir cevabı yok ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Akşam yemeği ile uyuduğunuz vakit arasında tükettiğiniz her gıda bu kategoriye girer. Ve bu konu beslenme konusunun en çok merak edilen konularından biri haline gelmiş durumda.

Halk gözünde genellikle kötü ve kilo aldırıcı bir eylem olarak görülür, sebebi ise uyuduğumuzda metabolizmamızın yavaşlıyor olmasıdır. Fakat birçok sağlık uzmanı tok uyumanın hiçbir sakıncasının olmadığını aksine daha iyi bir uyku ve kilo verme hususunda yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Hal böyleyken, insanların bu konuda ortak bir fikrinin olmamasına şaşırmamak gerek elbette. Sorun şu ki, konuyla ilgili yapılan araştırmalar iki farklı düşünceye de pay çıkarıyor.

Birçok kişi uyuyunca metabolizma yavaşlamasının kilo almaya yol açtığını sansa da, bazal metabolizma hızı uyku halindeyken değişmez ve vücudumuz gün içinde olduğu gibi gece de enerjiye ihtiyaç duyar. Aynı zamanda uyumadan önce yediklerimizin kalori değerinin de arttığına dair bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte kesin bir fizyolojik kanıta dayanmamasına rağmen bazı çalışmalar, yatmadan önce yemek yemeyle kilo almayı bir şekilde ilişkilendirmişlerdir.

Peki ne yapmak lazım? Tok karna mı uyumalıyız, Yoksa aç karna mı?

Uyumadan Önce Yemek Kötü Alışkanlıkları Beraberinde Getirebilir

Daha önceden de söylediğimiz gibi henüz fizyolojik bir gösterge olmasa bile birkaç çalışma yatmadan önce atıştıran insanların kilo alma eğiliminin diğerlerine oranla daha fazla olduğunu öne sürmüştür ve bunun sebebi sandığınızdan çok daha basit.

Uyumadan önce yemek, fazladan bir öğün anlamına gelir. Ki bu da fazladan kalori demektir. Yalnızca bu da değil, genellikle insanların açlığı en yoğun hissettikleri zaman dilimi akşamdır.

Bu da insanların tok uyumasının nedenlerinden biridir. Şu da eklenmelidir ki gece yemekleri genelde televizyon ya da bilgisayar başında vakit geçirilirken yenir.

Vaziyet böyleyken sonucun kilo almak olması sizleri şaşırtmamalı. Bazı insanlar ise gün boyu yeterince yemedikleri için acısını akşam çıkarırlar. Akşamları fazla yiyince de ertesi sabah açlık hissetmeyip yine açlığı akşam için biriktirirler ve böylece bir döngü oluşur.

Gereğinden fazla yemeyi ve kilo alımını tetikleyen bu döngü, akşam olana kadar yeterince yemiş olmanın önemini vurgular. Çoğu insan için, yatmadan önce bir şeyler yemenin getirdiği sorun uyurken vücudun kalorileri yağ olarak depolaması değil de gece yemesinin yanında getirdiği sağlıklı olmayan alışkanlıklardır.

Reflünüz Varsa Uyuma Öncesi Atıştırmalardan Uzak Durun

Reflü, mide asidinin sıçrayarak boğaza kadar gelmesidir ve bu hastalık batı toplumlarında %20 ila 48 oranında görülür. Semptomları arasında mide ekşimesi, yutkunmada güçlük, boğazda yumru hissi ve astım belirtilerinin gece daha güçlü şekilde hissedilmesi bulunur.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz yatmadan önce bir şeyler atıştırmaktan kaçının.

Uyumadan önce yemek yediğinizde, mideniz dolu olduğundan mide asidi daha kolay bir şekilde yemek borunuza çıkacaktır. Bu yüzden reflüsü olan insanların yatmadan önceki üç saat içerisinde mümkün olduğunca bir şey yememeleri gerekir.

Ek olarak, kafein, alkol ve acı baharatlar içeren yiyecek ve içecekler ile çikolata ve çay tüketiminden kaçının. Çünkü tüm bunlar semptomları kuvvetlendirecektir.

Uyumadan Önce Atıştırmanın Bazı Faydaları Da Olabilir

Bu atıştırmalar genelde kötü sonuçlara sebebiyet verse de kimileri için faydalı olabilir. Bazı kanıtlar, uyku öncesi atıştırmanın düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olabileceğini destekler nitelikte.

Uykudan uyanıp bir şeyler yiyen biri iseniz uyumadan önce atıştırmak gece açlık hissiyle uyanmanızı, dolayısıyla fazladan kalori almanızı  ve de kilo almanızı önleyecektir.

Her gece uykudan uyanıp bir şeyler atıştıran yetişkinler üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışma sonucunda, katılımcıların akşam yemeğinden yaklaşık 90 dakika sonra bir kase tahıl ve süt yemelerinin, günlük ortalama 397 kalori değerinde daha az besin tüketmelerine sebep olduğu saptanmıştır. 4 hafta sonunda katılımcıların ortalama 840 gram verdikleri belirlenmiştir.

Daha İyi Uyumanıza Yardım Edebilir

Bu konuda yeteri kadar araştırma yapılmamış olsa da uyumadan önce bir şeyler atıştıran insanların çoğu bu eylemin daha iyi uyumaya yardımcı olduğunu ve gece açlık hissiyle uyanmaya engel olduğunu belirtmiştir. Zaten doymuş bir şekilde uyumanın memnuniyet hissi getirmesi, bunu duyan herkese mantıklı gelecektir.

Yeteri kadar uyumak çok önemlidir ve uyku bozukluğu da kilo alımı ve obeziteyle doğrudan bağlantılıdır. Uyumadan önce bir şeyler atıştırmanın kilo aldırdığına dair ise kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Bu yüzden eğer uyumadan önce bir şeyler yemek daha huzurlu uyumanızı sağlıyorsa bunu yapmaktan çekinmeyin.

Kan Şekerini Dengeler

Karaciğerimiz, güne hazır olmamız için her sabah fazladan glikoz üretir. Bu süreç, şeker hastası olmayan insanlar için kan şekerinde herhangi bir değişikliğe neden olmazken şeker hastası olan bazı insanların karaciğeri ekstra glikozu kandan uzaklaştırmak için yeterli insülin üretemez.

Bu nedenle şeker hastaları, önceki gece bir şey yememiş olsalar bile her güne yüksek kan şekeri oranıyla başlar. Buna da Dawn Phenomenon (Şafak Fenomeni) denir. Diğer insanlar gece kan şekeri düşüklüğünden kaynaklanan birtakım rahatsızlıklar yaşayabilir.

Yukarıda sayılan sıkıntılardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzdan ilaç tavsiyesi isteyin. Tüm bunlara ek olarak birkaç çalışma, uyku öncesi atıştırmanın, gece fazladan enerji sağlayarak kan şekeri düşmesini engellediğini öne sürüyor.

Fakat yine de bu tür atıştırmaları herkese önermek için henüz yeterli kanıt bulunmamaktadır. Sabahları kan şekeriniz düşük veya fazla oluyorsa doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

Uyumadan Önce Ne Yemeliyiz?

Çoğu insan için uyumadan önce atıştırmak bir sorun teşkil etmez. Ne yiyilmesi gerektiği hakkında tam bir liste olmamasına rağmen aklınızda bulunması gereken birtakım şeyler vardır.

Tatlı ve Abur Cuburdan Uzak Durun

Tamam, uyumadan önce bir şeyler yemek zararsız olabilir ama ne bulursak tıkınmamız da sıkıntı çıkarabilir. Örneğin dondurma, yaş pasta veya cips yeme fikri hiç de iyi değildir. Sağlıksız yağ ve şeker içeren bu gıdalar yeme isteğini ve dolayısıyla fazlaca yemeyi tetikler. Günlük kalori ihtiyacınızı da aşmanıza neden olur.

Uyku öncesi atıştırmak ille de kilo aldırır diye bir kaide yok elbette, fakat bu tür yüksek kalorili gıdalar tüketildiğinde sonuç kilo alımı olabilir. Yani bu tür gıdalardan uzak durmalıyız. Tatlı yemeyi seviyorsanız çilek ve ya birkaç parça bitter çikolatayı, tuzlu yemeyi seviyorsanız ise bir avuç fıstık yemeyi deneyin.

Karbonhidratları Protein Veya Yağlarla Birleştirin 

En iyisi ne olur bilinmez ama, karbonhidratla yağı veya proteini birleştirmek iyi bir fikir olabilir. Tahıl meyve ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlar aldığınız enerjiyi uykunun her evresinde işlemeye yardımcı olur. Bu karbonhidratlara az miktarda protein veya yağ eklemek gece boyu kan şekerinizin düzenli kalmasını sağlayabilir.

Bu kombinasyonların daha başka faydaları da olabilir, Uyumadan önce zengin karbonhidratlı bir besin tüketmek daha rahat uyumanızı sağlayabilir.

Aynı etkiyi tropofan açısından zengin olan süt, balık, kümes hayvanları veya kırmızı et gibi gıdalar da gösterebilir. Yüksek oranda yağ içeren öğünlerin uyku kalitesini arttırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Bazı aperitif fikirleri arasında fıstık ezmesi ile elma, tam tahıllı bir kraker veya bir parça tavuk eti, peynir ve üzüm bulunur.

Uyumadan Önce Yemek Yenir mi?

Bu sorunun cevabı size ve alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterir. Uykudan önce sağlıksız bir şeyler yemek veya fazla yemeyi alışkanlık haline getirmek sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Fakat sağlıklı besinler tercih edildiği sürece uyumadan önce yemek yemenin herhangi bir sakıncası yoktur.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla