Sağlık

Uykusuzluk Çekmenize Bu 8 Şey Sebep Olabilir!

Geceleri uykusuz kalmak, insanın başına gelen kötü durumlardan biridir. Gece uyuyamayınca, insan kendisini çaresiz hisseder. Uykusuz kalmanıza neden olan şeyin ne olduğunu bilmemek de ayrı bir sorundur. Gece boyu yatağınızda döner durursunuz ama yine de uyuyamazsınız.

Bunun altında birçok neden yatıyor olabilir. Bu yazımızda uykusuzluk çekmenize sebep olan en yaygın 8 nedeni ele aldık. Eğer aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa, önlemini alarak uykusuzlukla başa çıkabilir ve geceleri rahat uyuyabilirsiniz.

İşte Geceleri Uykusuz Kalmanın 8 Nedeni

Ağrı

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre, Amerikalıların % 15’inin  kronik ağrı çektiği ve üçte ikisinin de uykusuzluk yaşadığı belirtiliyor. Sırt ağrısı, baş ağrıları ve temporomandibuler eklem sendromu (çene ekleminde sorunlar) ağrıya bağlı uykusuzluğun ana nedenidir.

Ruhsal sorunlar ve stres

Depresyon, panik atak ve kaygı sorunu uykusuz kalmanıza neden olur. Beyin uyku ve ruh hali için aynı nörotransmitterleri kullandığından, ruhsal sorunları olan insanlarda bazen vücudun uykuya geçmesi için gerekli sinyaller sağlıklı çalışmaz ve kişi uykuya geçemez. Maddi sıkıntılar veya evlilik sorunları gibi stresli durumlar ya da olaylar, genellikle uzun vadeli bir sorun haline gelebilecek uykusuzluğa yol açar.

Horlama

Türkiye’de erkeklerin %20 – %40’ı, kadınların ise % 10 – %20’si horlama sorunu yaşamaktadır. Eğer horlamanız vızıltı şeklinde ise bu sorun olmayabilir. Horlayan insanların %30 ile %40’ı sebepsiz bir şekilde horlamaktadır. Horlama öncelikle ses ve titreşim nedeni ile uyku kalitenizi düşürür ve rahatsız bir gece geçirmenize sebep olur.

Bazı durumlarda horlama, kalp hastalığına, yüksek tansiyona ve inmeye sebep olabilecek bir uyku apnesinin belirtisidir. Bu bağlamda horlama bir sağlık sorunu olarak görülmeli ve tedavi yollarına gidilmelidir.

Jet Lag (vücudun biyolojik saatinin uyumsuzluğu)

Jet-Lag uçakla yapılan yolculuklarda hızlı bir şekilde geçilen zaman dilimlerine vücudumuzun adapte olamamasıdır. Başka bir deyişle yerel saat ile beynimizdeki hipotalamus bezi ile düzenlenen vücudumuzun biyolojik saatinin uyumsuzluğu da denebilir.

Vücudunuzun başka bir saat dilimine adapte olarak yeni ışık / karanlık zamanlamayı ayarlaması üç güne kadar sürebilir ve saat dilimleri boyunca sık sık uçarsanız, bu durum kronik uyku sorunlarına neden olabilir.

Vardiyalı iş

Eğer geceleri çalışıyorsanız, vardiyalı işiniz varsa, veya düzensiz uyku sorununuz varsa vücudunuzun sirkadiyen ritmi (insan vücudunun biyolojik saati) bozuk olabilir.

Arjantin de bir üniversitesin de yapılan araştırmada, vardiyalı işlerde çalışan insanlarda, merkezi sinir sisteminde uyku düzenlenmesine yardımcı olan bir hormon ve aynı zamanda nörotransmitter olan serotonin seviyesinin daha düşük olduğu tespit edildi. Zorunlu sebeplerin dışında düzensiz uyuyorsanız, düzenli bir şekilde uyumanız sağlığınız için önemlidir.

Hormonal Değişiklikler

Menopoz, menstrüasyon ve gebelik, kadınlarda uyku sorunlarının başlıca kaynaklarından biridir. Hassaslaşan göğüsler, sık idrara çıkma ve benzeri nedenler uyku düzenini bozar. Amerikan Ulusal Uyku Vakfı’na göre, perimenopozal kadınların (menopoz geçiş yıllarında olanların) yaklaşık % 40’ında uyku sorunları var.

Tıbbi hastalıklar

Çeşitli tıbbi rahatsızlık ve hastalıklarla birlikte uykusuzluk sorunu meydana gelebilir. Örneğin, akciğer hastalığı veya astımda, hırıltılı solunum ve nefes darlığı, özellikle sabahın erken saatlerinde uykunuzu bozar. Kalp yetmezliği çekiyorsanız vücudunuzda anormal solunum paterni gelişebilir. Parkinson ve diğer nörolojik hastalıklar da uykusuzluğa sebep olan etkenler arasındadır.

İlaçlar

Reçeteli veya reçetesiz olarak kullanıyor olduğunuz ilaçlar da uyku sorunlarına sebep olabilmektedir. Eğer yatmadan önce kullanıyor olduğunuz ilaçlar varsa ve uykusuzluk çekiyorsanız, bu konuda doktorunuzla konuşun.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla