Telefonunuzu hızlı şarj etmek için uçak moduna alın ya da kapatarak şarj edin.
Pratik Bilgiler

Telefon Nasıl Hızlı Şarj Olur?

Telefonlarımız elimizden düşmeyen en yakın arkadaşlarımız halini aldı. Haberleşmenin dışında haber okuma, oyun oynama, sosyal medyada gezinme gibi yüzlerce aktiviteyi gerçekleştirdiğimiz telefonlarımızın açık kalması hepimiz için önemli. Hal böyle olunca telefonlarımızın hızlı bir şekilde şarj olması da aradığımız özelliklerin başında geliyor. Saatlerce telefonumuzun şarj olmasını beklemek oldukça sıkıcı olduğu gibi iletişim aksaklıkları yaşamamıza da neden olabiliyor. Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ise burada devreye girerek adeta kurtarıcı hamle oluyor.

Telefonu Hızlı Şarj Etmenin İpuçları

1.Uçak Modunu Açmak

Telefonunuzu şarj etmek için taktığınızda ‘’Uçak Modu’’nu açmanız halinde sinyal almak için telefonunuz enerji harcamayı bırakacaktır. Sinyal için güç harcamayacak olan telefonunuz daha kısa sürede şarj olacaktır. Yapılan araştırma ve testlerde telefonun uçak moduna alınması şarj süresini %25 oranında düşürdüğü fark edilmiştir.

2. Telefonunuzu Prizden Aşağıda Tutun!

Telefonunuzu prize taktığınızda eğer priz ile telefonunuz aynı hizada duruyorsa kablolar arası güç iletimi daha yavaş olacaktır. Ancak telefon prizden daha aşağıda olursa enerji daha hızlı bir şekilde akacağından dolayı şarj olma süresi azalacaktır. Eğer telefonunuzu bilgisayarınızın yanına takarak şarj ediyorsanız telefonunuzu daha aşağıya takmaya özen göstermelisiniz.

Telefon kılıfınız telefonunuzun hızlı şarj olmasını engelleyecektir.

3. Güçlü Bir Şarj Aleti Seçin!

Telefonunuzu normalden 2-3 kat daha hızlı bir şekilde şarj etmek için 2 amperin üzerinde güce sahip olan bir şarj cihazı almalısınız. Şarj cihazı alırken kutu üzerinde yazan amper kısmına özellikle bakın. Eğer 2 amperden azsa bu uzun süre beklediğinizde telefonunuzun şarj olacağı anlamına gelir.

4. Telefonunuzu Soğutun!

Isınan telefonlar hızlı şarj olmazlar. Bu nedenle telefonunuzu şarj etmeden önce mümkün olduğunca soğutmaya çalışın. Elinizde uzun süre kullandığınız için ısınmışsa bir süreliğine arka kapağını çıkarıp soğumasını sağladıktan sonra şarja takmanız %15 oranında hızlı şarj olmasını sağlayacaktır.

5. Duvar Prizi Kullanın!

Telefonunuz için bilgisayar, powerbank gibi şarj alanları kullanmak yerine duvar prizlerini tercih etmelisiniz. Duvar prizlerinden gelen güç daha yüksek olduğu için şarj olma hızı da artacaktır.  

Telefonun hızlı şarj olması için güçlü bir şarj başlığı ve şarj kablosu kullanmalısınız.

6. Kablosuz Şarj Aleti Kullanmayın!

Kablosuz olarak sadece bataryanın şarj edilmesine yardımcı olan şarj aletleri normalden daha kısa sürecek şarj işleminin uzamasına neden olur. Bu nedenle kablosuz değil kablolu şarj aletleri tercih etmelisiniz. Yapılan testler kablosuz şarj aletlerinin %50 daha yavaş olduğunu göstermiştir.

7. Telefonunuzu Kılıfı İle Şarj Etmeyin!

Telefonların kılıfı ile şarj edilmesi şarj süresinin uzamasına neden olur. Ayrıca telefonun şarj giriş yerinin kılıf nedeniyle temassız kalması durumunda şarj süresi %75’e kadar uzayabilmektedir. Kılıf ayrıca ısınmaya neden olacağından dolayı şarj süresinin uzamasına da neden olur.

8. Şarj Kablosu Seçimi

Şarj kablosu seçerken şarj başlığından gelen enerjiyi telefona kısa sürede ulaştırabilecek bir şarj kablosu seçmeye dikkat etmeniz gerekir. Şarj kablolarının üzerinde yazan bilgiler ışığında şarj kablosu seçimi yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla