Pratik Bilgiler

Tavuk Nasıl Çözdürülür?

Bayanların birçok gıdayı muhafaza etmek için kullandığı derin dondurucular, tavukların bozulmadan saklanması amacıyla tercih edilir. Ayrıca balık, et ve tavuk ürünlerinin buzdolabında 2 günden fazla bekletilmesi halinde bozulduğu bilinir. Bu yüzden ürünleri derin dondurucuda bekletmek her zaman doğru bir seçenektir. Ancak tavuk gibi besin kaynaklarının derin dondurucudan çıkarıldıktan sonra nasıl çözülmesi gerektiği merak konusudur.

Buzdolabında saklanması halinde kısa sürede bozulabilen tavuğun ya hemen tüketilmesi ya da derin dondurucuda bekletilmesi gerekir. Bu yüzden tavuk nasıl çözdürülür ya da tavuğun buzu nasıl çözülür gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Donmuş Tavuk Nasıl Çözülür?

Buzlu tavuğun çözülmesi için sıcak su tercih edebilirsiniz. Öncelikle derin dondurucudan çıkaracağınız buzlu tavuğu büyük bir tencere içindeki sıcak suda bekletebilirsiniz. Bu suyun kaynamamış olması önemlidir. Çünkü kaynamış su, tavuğu muhafaza eden poşetteki kimyasal maddeleri suya aktarabilir ve bu durumda tavuğun içeriği de bozulabilir.

Donmuş tavuk tencere dışında mikrodalga fırında da çözülebilir. Kırmızı ete göre daha kısa sürede çözülen donmuş tavuğu, çok ısıtılmayan bir mikrodalga fırında bekletmeniz yeterlidir.

Buzdolabında Tavuk Çözülür mü?

Günümüzdeki en pratik çözme yöntemi, buzdolaplarıdır. Yani donmuş tavuğu bir süre buzdolabında bekletebilir ve çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem tavuğun tadını koruyabilir hem de sıcak ortamda üreyebilecek bakteri riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Tavuk Donmuş Olarak Pişirilebilir mi?

Tencerede yavaşça pişmesini istediğiniz bir tavuk yemeği var ise donmuş olarak tavuğu pişirebileceğinizi unutmayın. Ancak bu şekilde pişme süresi çok daha uzun olacaktır. Sote ya da tavada kızartma yemeği yapacak olanlar bu yönteme başvurmadan buzdolabında ya da sıcak suda tavuğun çözülmesini beklemelidir.

Donmuş tavuğun çözdürülmesi konusunda başvurulacak bir diğer yöntem ise bol tuz ve soğuk su karışımıdır. Buzluktan çıkaracağınız tavuğu soğuk su dolu olan bir kaba bırakabilirsiniz. Ardından suya bolca tuz ekleyebilir ve kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla