Sağlıklı Yaşam

Taurin Nedir?

Taurin, vücuda pek çok faydası bulunan ve vücut geliştirme sporuyla yakından ilgilenenlerin tükettiği bir besin kaynağı olarak bilinir. Kalp kasları başta olmak üzere kemiklerde, kan hücrelerinde ve beyinde yüksek oranda bulunan bir amino asit olan Taurin ilk kez 1827 yılında Leopold Gmelin ve Friedrich Tiedermann tarafından bir boğanın safra kesesinden elde edilmiştir. İnsan vücudunda doğal olarak üretilen amino asitlerden olan Taurin, besin yoluyla da alınabilir.

Amino asit kategorisine giren Taurin, esansiyel değildir. İskelet kasıyla beraber vücudun pek çok bölgesinde yoğun olarak bulunur. Ayrıca deniz, et ve süt ürünlerinin içeriğinde de yer alan Taurin, birçok gıdanın içeriğinde de bulunmaktadır.

Taurin Faydaları Nelerdir?

Kandaki su ve mineral dengesinin sağlanması için gerekli olan Taurin amino asidi, vücut tarafından üretilmektedir. Fakat B6, çinko ve A vitamininin eksikliği durumunda yeteri kadar üretilmediği için dışarıdan takviye olarak da alınabilmektedir. Üstelik Taurin, zihinsel ve fiziksel gelişimi desteklediği için potasyum ve kalsiyum dengesini de düzenler. Taurin’in faydaları ayrıca şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kalp kaslarını güçlendirir.
  • Kalbin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Fiziksel ve zihinsel fonksiyonların artmasında etkilidir.
  • Fiziksel gücü artırır.
  • Unutkanlığı azaltır.
  • Beyin fonksiyonlarını artırır.
  • Kolesterol seviyesini düzenler.
  • Kemik gelişiminde etkilidir.
  • Kırıkların hızlı iyileşmesini sağlar.

Taruin eksikliğinde depresyon, dikkatsizlik ve hiperaktivite gibi sorunlar yaşanabilir. Ayrıca kan hücrelerinde bulunan ve damar yapısını güçlendiren Taurin yeteri kadar alınmadığında kötü kolesterole neden olabilir. Taurin’in faydaları ile ilgili yazımızın devamındaki alt başlıkları da inceleyebilirsiniz.

Metabolik Sendromu Azaltır: Diyabet, kanser, böbrek hastalığı, inme ve kalp hastalığı ile beraber yüksek tansiyon ve obeziye gibi sorunlar için risk durumunda olan bireylerde metabolik sendromlar yaşanabilir. Yabancı kaynaklarda yer alan bir bilgiye göre araştırmacılar, metabolik sendromla mücadelede Taurin’i önermektedir. Ayrıca obeziteye karşı tedbir almak amacıyla da Taurin tüketimi tavsiye edilmektedir.

Kardiyovasküler Hastalığı Azaltmaya Yardımcıdır: Taurin üzerinde yapılan araştırmalarda bu amino asidin kardiyovasküler hastalığı azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca kısa süreli olarak alınacak Taurin takviyesinin, fiziksel fonksiyonları desteklediği bildirilmektedir. Üstelik egzersiz sonrasında ortaya çıkabilecek riskleri de azaltmaktadır.

Parkinson Hastalığının Yan Etkilerini Azaltabilir: Yapılan çalışmalar, Taurin maddesinin beyin hücrelerinin yenilenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca Parkinson hastalarında Taurin madde seviyesinin düşük olduğu bilinmektedir. Taurin, kök hücrelerini uyardığı için beyin hücrelerinin büyümesini destekler. Ayrıca beynin güçlenmesi için de Taurin takviyesi alınabilir.

Taurin, Periodontal hastalığı olanlara da yardımcıdır. Çünkü bir antioksidan olan Taurin, vücuttaki serbest radikalların stres oluşturmasını engeller.

Taurin Nerelerde Kullanılır?

Taurin temel olmayan ancak şartlı bir şekilde alınması gereken amino asitlerdendir. Vücut taurin maddesini üretebilir ancak bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Örneğin anne sütünde Taurin bulunmadığı için bebek mamaları taurin içerikli olarak üretilmektedir. İlaç ve besin desteği olan viral hepatit, yüksek kolesterol ve kalp yetmezliğinde kullanılan Taurin ayrıca şeker hastalığı, epilepsi ve dikkat eksikliğinde de tüketilebilir. Son olarak alkolizm tedavisi ve retina sorunlarında da tercih edilmektedir.

Taurin Eksikliği

Taurin maddesinin eksikliği durumunda kalp rahatsızlıkları yaşanabilir. Ancak bu durum net bir şekilde kanıtlanmamıştır. Ancak göz hastalıklarında Taurin eksikliğinin görme kaybına neden olduğu bilinir. Ek olarak vücudu serbest radikallere karşı koruyan Taurin’in eksikliğinde güç bozukluğu ve kas hasarı da oluşabilir.

Taurin Yan Etkileri

Taurin takviyesinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketiminde yani yüksek dozda Taurin alımının böbrekleri hasara uğrattığı da unutulmamalıdır. Bu konuda çocukların da Taurin takviyesi almaması önerilir. Çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyen bu maddenin gebelik sürecinde de kullanılmaması önemlidir.

Bipolar bozukluğu tedavisi görenler, kafeine hassasiyeti olanlar, kalp rahatsızlığı olanlar ile böbrek ve karaciğer hastalığı olanların da Taurin takviyesi almaması gerekir. Son olarak sürekli bir şekilde tüketilen Taurin’in kas seğirmesi, çarpıntı ve halsizliğe neden olduğu bilinmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla