Sağlık

Tarçının Kanıtlanmış 10 Faydası

Tarçını hem baharat hem de ilaç olarak görebilirsiniz. Antik çağda tarçın altından daha değerli kabul edilirdi. Tarçının yaklaşık yüz çeşidi vardır. Birçok yerden temin edebileceğiniz tarçını kurutulmuş kabuk şeklinde veya toz halinde alabilirsiniz

Tarçın vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı kalsiyum, manganez, demir ve diyet lifi gibi antioksidanlar ve mineral gibi tüm besinleri içerisin de barındırır. Bu besinleri kabuğunda bulunan uçucu yağda bulundurur.

İşte tarçın sağlığımız için 10 faydası :

1.Tarçın kan şekerini düzenler

Tarçının özellikle şeker hastalığı olan insanlar için büyük faydası vardır. Diyabet hastaları her gün düzenli olarak  yarım çay kaşığı tarçın alması kan şekerlerini düzene koyar yüksek olan kan şekerini düşürür.

Gün içerisinde tükettiğimiz süt, çay veya kahvenin içerisine ekleyebiliriz.

2.Tarçın beyin fonksiyolarını artırır

Belli konular üzerine dikkatimizi verip konuyu tam anlamıyla anlayamıyorsak bizde dikkat dağınıklığı olabilir. Tarçının büyük ölçüde dikkati artırdığı görülmüştür.

Özellikle sınavlardan önce bir fincan tarçın çayı içebilirsiniz.

3. Tarçın kalp hastalıklarına karşı korur

Tarçın vücuttaki iltihaplarla savaşarak arterler çevresindeki hasarları ve enfeksiyonları önler.  Aperatif ve sağlıksız yağlar içeren gıdalar ile beslenene insanlarda kolesterol ve kardiyovasküler hastalıklar meydana gelir. Tarçın toplam kolesterol seviyesini düşürerek, ‘kötü’ kolesterol ile mücadelede yardımcı olur. Tarçın iç dokulardaki iltahaplanmayı önler. Kalp krizi ve hastalık riskini azaltır.

4. Bağırsak ve İşleyişine geliştirir

Tarçın lif, kalsiyum, mineral ve manganez açısından zengin bir besindir. Tarçında ki kalsiyum ve lif kombinasyonu bağırsağın daha rahat çalışmasını sağlar.  Tarçın bağırsak kanseri riskini azaltır. Bağırsaktaki hücreleri olası zararlara karşı korur.  Tarçın ishal ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarına iyi gelir.

5. Tarçın Kanseri Önler

Yapılan çalışmalar sonucu tarçının kanserli hücrenin çoğalmasını azaltabileceği saptanmıştır. Texas Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, tarçının düzenli tüketimi vücuttaki kanserli hücrelerin artışını en aza indirdiği ve kanseri önlediği bulunmuştur. Tarçın lösemi ve lenfoma kanserli hücrelerinin büyüme hızını azaltır.

6. Tarçın kan dolaşımını artırır

Tarçın kan inceltici özelliklere sahip bir bileşik olarak adlandırılan kumarin içerir. Bu madde vücuttaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Ancak, çok fazla kumarinin karaciğer hastalıklarına neden olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle tarçını küçük miktarlarda tüketmek en iyisidir.

7. Tarçın nörodejeneratif hastalıklara iyi gelir

Tarçın beynin içi dokularındaki iltihabı azaltarak çeşitli nörolojik hastalıkların önüne geçer.  Ayrıca MS hastalığı, beyin tümörü ve menenjit de dahil olmak üzere Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı gibi çeşitli nörodejeneratif hastalıkların başlamasını geciktirebilir.

8. Tarçın kötü kolesterolu azaltır

Tarçın kanınızdaki trigliserid ve LDL seviyesini (“kötü kolesterol”) önemli ölçüde azaltabilir. Tarçın kolesterol seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. İçtiğiniz kahvenin içerisine biraz tarçın tozu katarak bu gibi rahatsızlıklardan uzak kalabilirsiniz.

9. Tarçın solunum yolu enfeksiyonunu iyileştirir

Tarçın soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyona iyi gelir.Boğaz ağrısından kurtulmak için bir fincan sıcak yeşil çaya veya elma çayına 1-2 çay kaşığı tarçın ekleyerek için.Eğer soğuk algınlığı veya öksürüğünüz varsa, balın içerisine bir çay kaşığı tarçın karıştırın ve kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce günde iki kez için.

10. Tarçın eklem ağrılarını azaltır

Tarçın romatizma ağrılarını hafifletir. Her sabah bir çorba kaşığı bal ile birlikte yarım çay kaşığı toz tarçın yiyerek bir ayda tüm eklem ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Tarçın sağlığım için çok faydalı deyip tek seferde büyük miktarda tüketmekten kaçının. Aslında tarçının fazla kullanılmasını karaciğerde hasara neden olabilir.  Anne adayları da tarçını kullanırken dikkatli olmalıdır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla