Sağlık

Tansiyon Düşüren Yiyecek ve İçecekler

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, dünyadaki yetişkinlerin yaklaşık yarısında hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyon vardır.

Kalbiniz kanı pompaladığı aşırı güç veya basınç uyguluyorsa yüksek tansiyonunuz var demektir.

Kan basıncını okumanın iki sayısı vardır:

 • Sistolik sayı: Kalbiniz kasıldığında kan damarlarınızdaki basınç.
 • Diyastolik sayı: Kalbiniz atımlar arasında gevşediğinde arterlerinizdeki baskı.

Yüksek sistolik sayı (130 ve üzeri) veya diyastolik sayı (80 ve üzeri) ise bu durum yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Ancak başlangıçta hipertansiyon herhangi bir belirti göstermediği için, birçok kişi ciddi olmadığı sürece sorunun farkında bile değildir. Bu yüzden yüksek tansiyon “sessiz katil” olarak bilinir.

Bu nedenle, uzmanlar kan basıncınızın düzenli muayenelerinizin bir parçası olarak kontrol edilmesini önerir.

 • 18 yaşında veya daha büyükseniz, doktorunuza iki yılda bir tansiyonunuzu kontrol etmesini isteyin.
 • 40 yaşında veya daha büyükseniz, tansiyonunuzu mutlaka yılda bir kez kontrol ettirin.

Genetik, stres, zayıf beslenme, sigara içme ve aktif olmayan yaşam tarzı gibi yüksek tansiyona katkıda bulunan birkaç faktör vardır.

Bir veya daha fazla risk faktörünüz varsa, kalp krizi, felç, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, görme kaybı ve metabolik rahatsızlıklar gibi çeşitli sağlık sorunları riskinizi arttırdığı için kan basıncınızı daha sık kontrol ettirmeniz gerekir.

Sağlıklı beslenme yöntemleri yüksek tansiyonu yönetmeye ve önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, birkaç bitki herhangi bir yan etkiye neden olmadan tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

İşte yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olan bazı otlar ve baharatlar.

1. Sarımsak

Sarımsak, kan basıncını düşüren bir bitkidir. Nitrik oksit üretimini uyararak kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olur, bu da kan basıncını, özellikle sistolik basıncı düşürür.

Pharmacognosy Reviews’da yayınlanan bir 2011 çalışması, sarımsağın nitrik oksit üretimini artırmaya yardımcı olduğunu ve düz kas gevşemesine ve vazodilatasyona(damar genişlemesi) yardımcı olduğunu buldu.

2014 yılında Entegre Kan Basıncı Kontrolünde yayınlanan bir başka çalışmada, kükürt eksikliğinin hipertansiyona neden olabileceğini ve sarımsaktan elde edilen organosülfür bileşiklerinin takviyesi ile bu sorunun hafifletilebileceğini bulmuştur.

Sarımsak sadece kan basıncı düşürmek için faydalı değildir, ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmek ve kalp hastalığını önlemek için de faydalıdır.

 • Aç karnına günde 2 veya 3 adet çiğ sarımsak yiyin.
 • Alternatif olarak, sarımsak takviyeleri alabilirsiniz, ancak sadece doktorunuza danıştıktan sonra.

2. Tarçın

Tarçın, yüksek tansiyonu düşürebilecek başka bir etkili bitkidir. İçeriğinde bulunan güçlü antioksidan ve suda çözünür diğer organik bileşiklerin varlığı sayesinde hipertansiyonu azaltabilir.

Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’nde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, tarçının glikoz metabolizması ve kan basıncı düzenlemesinde etkili rollere sahip olabileceğini bildirmektedir.

Nutrition’da yayınlanan 2013 tarihli bir çalışma, tarçın tüketiminin (kısa vadeli) hem sistolik hem de diyastolik kan basıncında kayda değer bir azalma ile ilişkili olduğunu bildirmektedir. Tarçın, yüksek tansiyon düşürme potansiyeli için umut verici etkiler gösterse de, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Siyah çay, zencefil çayı veya diğer bitkisel çaylar gibi bir fincan sıcak çaya bir adet tarçın çubuğu katıp bu şekilde için.
 • Ayrıca, tarçını kahvaltılık gevrek, yulaf ezmesi, sütlü tatlılar ve hatta kahvenize serperek diyetinize dahil edebilirsiniz.

3. Ebegümeci

Dünyadaki farklı kültürler, kan basıncını yönetmek için çağlar boyunca ebegümeci kullandı. Ancak bugün, araştırmalar da ebegümeci faydasını kanıtladı.

Journal of Nutrition’da yayınlanan bir 2010 çalışması, düzenli olarak ebegümeci çayı alımının, yetişkinlerde kan basıncının düşürülmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Journal of Hypertension’da yayınlanan 2015 meta-analizinde, araştırmacılar ebegümeci çayı içmenin hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü buldular. Ancak, bu sonuçları doğrulamak için daha fazla deneye ihtiyaç var.

Hibiscus, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olmanın yanı sıra, böbreklerin fazla sodyumu vücuttan atmasına ve böylece kan basıncınızı düşürmesine yardımcı olan diüretik özelliklere de sahiptir.

 1. 2 bardak suya 2 kurutulmuş hibiscus çiçeği ekleyin.
 2. Suyu kaynamaya noktasına getirin.
 3. 5 dakika daha kaynatın.
 4. Süzün ve tatlandırmak için bal ve biraz limon suyu katın.
 5. Bu çaydan günde bir veya iki kez için.

4. Alıç

Alıç, özellikle hipertansiyonunuz varsa, kalbinize iyi gelen başka bir faydalı bitkidir.

Bu bitki, arteriyel kan basıncını ve hipertansiyon riskini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler ve quercetin açısından zengindir.

Phytotherapy Research’te yayınlanan bir 2002 çalışması, alıç ekstraktının istirahat diyastolik kan basıncında umut verici bir azalma gösterdiğini buldu. Ayrıca kaygıyı azaltmaya da yardımcı oldu.

 • 1 çay kaşığı alıç meyvesini bir buçuk su bardağı suda kaynatın, sonra 7 ila 10 dakika daha pişirin. Alıçı kurutduysanız, bir gece suda bekletin, sonra çay için 1 çorba kaşığı çilek ile karıştırıp için. Bu sağlıklı bitki çayından günde bir kez için.
 • Alternatif olarak, günlük takviye olarak 500 mg alıç özü alabilirsiniz, ancak önce doktorunuza danışın.

5. Fesleğen

Tansiyon seviyenizi kontrol altında tutmak için fesleğeni de kullanabilirsiniz.

Önemli miktarlarda ursolik asit ve öjenol ile fesleğen hipertansiyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, sakinliği teşvik eder ve stresi azaltır, bu da kan basıncı ölçümlerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Hipertansiyon Araştırması’nda yayınlanan bir 2010 çalışması, fesleğenin kan basıncı, kardiyak hipertrofi ve endotelin-1 üzerindeki etkilerinin endotelin dönüştürücü bir enzim üzerindeki etkisi ile tutarlı olduğunu ve daha fazla araştırmayı gerektirdiğini bulmuştur.

Fesleğenden faydalanmak için, çorbalara, güveçlere ve makarnalara taze fesleğen yaprağı ekleyin.

6. Kakule

Kakule, hipertansiyonu kontrol etmeye yardımcı olan bir başka etkili baharattır. Bu büyük olasılıkla kakule içindeki ağır flavonoid konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca kalp atış hızınızı düzenli hale getirmek ve kan basıncınızı kontrol altında tutmak için gereken bir mineral olan potasyum da vardır.

Ek olarak, kakule stresi geçirir ve depresyon seviyelerini düşürür, bu da hipertansiyonun arkasındaki ana faktörlerden ikisidir.

Hint Biyokimya ve Biyofizik Dergisi’nde yayınlanan 2009 tarihli bir araştırma, birkaç ay boyunca günlük olarak toz kakule verilen katılımcıların kan basıncında önemli düşüşler gördüklerini bildirdi.

 • Yemeklerinize lezzet katması ve sağlığınıza faydalı olması için kakule tozundn faydalanabilirsiniz.
 • Ayrıca, günde bir veya iki kez bir bardak kakule çayı içebilirsiniz. Kakule çayı yapmak için birkaç bardak kakule tohumu birkaç dakika kaynar suda kaynatın. Süzün ve için.

7. Yeşil Çay

Yeşil çayda yüksek tansiyonu kontrol etmede yararlı olabilecek birkaç madde vardır. İçerisinde bulunan polifenoller antioksidan ve antienflamatuar özellikler bakımından zengindir.

Dahili Tıp Arşivlerinde yayınlanan 2004 tarihli bir araştırma, 1 yıl boyunca günde 120 mL (½ fincan) veya daha fazla alışılmış orta sertlikte yeşil çay tüketiminin, Çin nüfusunda hipertansiyon gelişme riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Scientific Reports’ta yayınlanan bir 2014 çalışması, yeşil çay tüketiminin yüksek tansiyonun yönetimi üzerindeki olumlu etkisini vurgulamaktadır.

 1. Bir fincan sıcak suya 1-2 çay kaşığı yeşil çay koyun.
 2. Üstünü örtün ve 5 dakika bekletin.
 3. Süzün, sonra tatlandırmak için biraz bal ve limon ekleyin.
 4. Bu çaydan günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

8. Kedi Pençesi

Geleneksel Çin tıbbında, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kedi pençesinin kullanımı çok yaygındır. Ayrıca, bu bitki trombosit agregasyonunu ve kan pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olur, bu da kalp krizi ve felçlerin korunmasında etkili olur.

Farmakognozi İncelemelerinde yayınlanan bir 2011 çalışması, kedi pençesinin hücrelerin içindeki kalsiyum kanallarına etki ederek kan basıncınızı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 • Küçük bir tencerede 1 bardak suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş kedi pençesi otu ekleyin. Örtün ve 30 dakika pişirin. Süzün ve isterseniz bal veya limon suyu ekleyin. Günde bir kez için.
 • Alternatif olarak, günde 250 ila 350 mg’lık bir kedi pençesi kapsülü almayı tercih edebilirsiniz, ancak önce doktorunuza danışın.

Dikkat: Hamileyseniz veya emziriyorsanız kedinin pençesini kullanmayın.

Ek İpuçları

 • Kalp sağlığınız için, düşük sodyumlu bir diyet uygulayın. Diyetinize potasyum ve magnezyum bakımından zengin yiyecekleri ekleyin.
 • Haftada üç gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın.
 • Sigara içmeyin, çünkü bu kan damarlarınızın duvarlarına zarar verebilir.
 • Alkollü içecek alımınızı sınırlayın.
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için elinizden geleni yapın.
 • Derin nefes alma, yoga ve meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini öğrenerek stresinizi kontrol altında tutun.
 • Günde 7 ila 8 saat uyumaya çalışın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla