Sağlık

Stres Azaltmak için Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Alışkanlık

Stres vücudunuzun her türlü talebe veya tehdide karşı verdiği doğal bir reaksiyondur. Bu sizin profesyonel ya da kişisel hayatınızdaki sorunlar, finansal konular, bir arkadaşınızla yaptığınız tartışma, ilişki sorunları veya birçok başka şeyler ile ilgili olabilir.

APA ya göre, dünyadaki insanların yarıdan fazlası çok fazla stresten muzdarip bir durumda.

Stresli olduğunuzda, sırayla kalp atış hızınızı ve nefes alıp verişinizi artıran hormonlar salgılanır. Bu gibi kronik durumlarda hipertansiyon, baş ağrısı, depresyon ve anksiyete bozuklukları meydana gelebilir. Ayrıca astım, irritabl bağırsak sendromu ve uykusuzluk gibi mevcut sağlık koşulları daha da kötüleştirebilir.

Buna ek olarak, bu durum üretkenliğinizi, ilişkilerinizi ve mutluluk kalitenizi etkileyebilir.

Mevcut yaşam koşulları ne olursa olsun, bilimsel çalışmalar sonucunda stresi azaltmak için çeşitli kanıtlanmış yöntemler bulunmuştur.

İşte size stresi azaltmak için bilimsel olarak kanıtlanmış 10 yol.

1. Yürüyüşe çıkın 

Stres yaptığınız zaman kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sadece 10 ile 15 dakikalık yürüyüş zihni ve bedeni sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Yürüyüş esnasında vücut coşku duygularını artıran endorfin kimyasalları salgılar.

Doğal güzelliklere sahip olan bir parkta veya diğer doğal alanlarda yürümenin yararları olabilir.

Günlük yapılan kısa bir yürüyüş stres ile mücadele ile birlikte, hafıza, dikkat ve enerji düzeyini artırabilir. Hatta, kalori yakmanıza yardımcı olarak obezite ile mücadele eder ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Hatta arkadaşlarınızı organize ederek grup halinde yürüyebilirsiniz. Bu şekilde arkadaşlarız ile kaliteli zaman geçirebilir ve güçlü sosyal bağlar kurabilirsiniz.

2. Yatıştırıcı Müzik Dinleyin

Müzik, doğal stres regülatörü olarak çalışır ve zihninizi netleştirmeye yardımcı olarak günlük kaygıları yatıştırır.

Stresli zamanlarda, stres hormonu seviyesini azaltmak için kalp hızını yavaşlatmak ve kan basıncını düşürmek için yumuşak ve yatıştırıcı bir müzik dinleyin.

Yağmur sesleri, akan su ve diğer doğa sesleri de özellikle rahatlatıcı olabilir. Öte yandan, hızlı müzikler uyanıklığı artırır ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olur.

Eğer bir müzik aleti çalmaya yetenekli iseniz, stres ile mücadele etmek için bu enstrümanı çalın.

3. Derin Nefes Pratiği Yapın

Derin nefes pratiği sizin kortizol düzeyinizi azaltabilir ve vücudun stres altında hissetmesini rahatlatabilir. Hatta, geçici süreliğine tansiyonu düşürür ve anksiyeteyi azaltabilir.

  1. Rahatça oturup ellerinizi karnınızın üzerine koyun ve kaslarınızı gevşetmeye çalışın.
  2. Karnınızı şişirmek kaydı ile burnunuzdan nefes alarak ciğerlerinize hava doldurun. Bunu toplamda 5 saniye içinde yapın.
  3. Nefesinizi tutun ve 3 e kadar sayın.
  4. Ağzınızdan yavaşça nefes vererek akciğerleri tamamen boşaltın. Bunu da yavaş yavaş 5 e kadar sayarak yapın ve kas gerginliğini serbest bırakmayı deneyin.
  5. Bu yöntemi 5 ile 10 dakika boyunca tekrar edin.

4. Daha fazla gülün 

Kahkaha stresi, fiziksel tükenmeyi ve yorgunluğu azaltmak için en iyi ilaçtır. Gülmek oksijen bakımından zengin hava alımını artırır,  kortizol seviyesini düşürür, kalp, akciğer ve kasları uyararak genel rahatlama sağlar.

2008 de Fizyolojik Derneği tarafından yapılan bir çalışmada, gülmenin stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Komik bir film ya da video izlemek güzel bir rahatlama tekniğidir.

5. Masaj yaptırın

Masaj yaptırmak hem strese iyi gelir hemde ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Yani, bir daha ki endişeli veya stresli olduğunuzda iyi bir masaj yaptırın.

Stresin bir semptomu olan en baş ağrısını azaltmak için, tüm vücut masajı, ya da sadece iyi bir kafa masajı yaptırabilirsiniz.

Masaj derken aklınıza profesyonel bir masaj gelmesin. Eğer imkanınız yoksa gergin kasları gevşetmek ve stresi azaltmak için seçeceğiniz herhangi bir ılık yağı kullanarak ayaklarınıza ve ellerinize masaj yapabilirsiniz.

6. Evcil hayvanlar ile zaman geçirin 

Evcil hayvan ile vakit geçirmek rahatlamak için son derece yararlı olabilir. Evcil hayvan stres azaltıcı hormon olan oksitosin düzeyini artırır. Hayvanlar hayattan biraz daha zevk almanıza yardımcı olacaktır.

2001 de Hipertansiyon dergisinde yayınlanan bir çalışmada, evcil hayvanı olan tansiyon hastalarının olmayanlara göre daha az stres yaptığı ve tansiyonun daha düşük düzeylerde seyrettiği ortaya konmuştur.

7. Bir kupa yeşil çay için

Stresli hissettiğiniz zaman bir fincan yeşil çay ile keyifli bir mola verin. Yeşil çay, zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca gevşemeye teşvik eden, odaklanma ve dikkat geliştiren bir amino asit içerir.

Günde bir kaç bardak yeşil çay içerek psikolojik sıkıntılardan uzak kalabilirsiniz.

Siyah çay da stresi azaltabilir. Psikofarmakoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, siyah çay tüketiminin kortizol seviyesini azaltarak rahatlama sağladığı belirtilmiştir.

8. Biraz bitter çikolata yiyin 

Stresi azaltmak için, her zaman koyu çikolataya güvenebilirsiniz. Bu beyinde beta-endorfin olarak bilinen “mutlu kimyasalların” serbest bırakılmasına yardımcı olur.

Bitter çikolata vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, içerdiği magnezyum stres savaşçısı olarak çalışır.

İki hafta boyunca günde birkaç dilim bitter çikolata yemek, stresli kişilerde stres hormonlarının seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

Stresle savaşmak için, yüzde 85 oranında kakao içeren çikolata yiyin.

9. Sakız çiğneyin 

Bu şaşırtıcı derecede basit bir yöntemdir, sakız çiğnemek kortizol miktarını düzenler ve azalmasını sağlayarak stresten kurtulmanızı sağlar. Hatta anksiyeteyi azaltır, uyanıklığı ve performansı artırır.

Sakız çiğnemek olumsuz ruh halini ortadan kaldırır ve stres sırasında yükselen kortizolu azaltır.

Şeker nedeniyle dişlerin zarar görmesini önlemek için şekersiz çeşitleri tercih edin.

10. Telefonu elinizden bırakın

Artan akıllı telefon kullanımı, strese katkıda bulunan önemli bir faktördür. Dijital sosyal değişimler sırasında stres ve anksiyete düzeylerinde artış yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda saldırganlık, depresyon ve konsantrasyon eksikliği düzeylerinin artmasına neden olabilir.

Akıllı telefonları kısa bir süreliğine de olsa bırakın, dışarı çıkın ve insanlarla vakit geçirin ya da zevk aldığınız herhangi bir etkinlik yapın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla