Cilt bakımı

Sivilcelerden Kurtulmak için 38 Doğal Yöntem

Akne Nedir? Sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntemler nelerdir?

Akne, deri üzerindeki yağ bezelerinin, kıl köklerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkanması veya iltihaplanması ile oluşan sivilce şeklinde ifade edilen bir cilt sorunudur. Tıp dilinde buna “Akne Vulgaris” denir. Yani akne, sivilcenin tıbbi terimidir.

Peki, Akne nasıl oluşur? Kıl köklerinin yağ üretmesinden dolayı ciltte oluşan yağ birikintileri sebep olur. Bu bezlerden salgılanan yağlı maddeye Sebum denir. Sebumun aşırı salgılanması ve ölü cilt hücrelerinin cildin gözeneklerini tıkaması durumları akne ile sonuçlanır. Akne; yüz, boyun, kalça, omuz, göğüs ve sırt üzerinde görülebilir.

Akne Oluşmasının Sebepleri

Akne oluşumunun temel nedeni kıl köklerinin tıkanmasıdır. Akne oluşması ile ilgili çok farklı sebepler vardır. Fakat biz bunları görmezden geliriz. Sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Vücudun aşırı yağ üretmesi
 • Gözeneklerde bakteri oluşması
 • Yağlı makyaj yapmak
 • Lityum, androjen veya kortikosteroid içeren ilaçlar
 • Hamilelikte hormonal değişiklikler

Akne Semptomları

Sivilcenin; nodül (küçük şişik), siyah nokta, papül (lezyon), kist ve püstül gibi çeşitli formları vardır.

 • Depresyon
 • Ciltteki lekeler
 • Güven kaygısı
 • Yaralar
 • Pigmentasyon

Aknelerden Kurtulmak İçin Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Hepimiz temiz bir yüz isteriz, fakat çeşitli nedenlerden dolayı yüzümüzde çıkan akneler hayatımıza bir kâbus gibi çöker. Akneleri evinizde tedavi edebilirsiniz. Bu basit yöntemler sizi akne ve sivilcelerden kurtaracaktır.

1. Domates

Domates antioksidan özelliğinin yanı sıra, C vitamini, A vitamini ve K Vitamini bakımından zengindir. Tüm bu özellikler sivilce veya akneleri kurutmaya yardımcı olur. Akneleri yok etmek için domatesi halka biçiminde doğrayın. Sivilceli veya akne olan bölgeye koyun.

Ayrıca isterseniz domatesi püre haline getirip sivilceli bölgelere sürebilirsiniz. Hatta maske olarak da kullanabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için bu maskeyi çok kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Patates

Patates beyazlatma özelliğine sahiptir ve yüzdeki akneler için doğal bir tedavidir. Tek yapmanız gereken pişmiş patatesi akneli bölgeye koymaktır. Patates, sadece hiper-pigmentasyonu (derinin koyulaşması) temizlemekle kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları önler ve cildi de canlandırır.

Ayrıca çiğ patates de kullanabilirsiniz. Bir patatesi dilimleyin ve sivilceli bölgenin üzerine bir dilim koyun. 10 dakika bekletin. Patates bir anti-bakteriyel olduğu için bakterileri temizler, sivilce veya akneleri yok eder.

Haşlanmış patates yapımının diğer yolu ise, patetesi suda kaynatmaktır. Ardından 2 çay kaşığı süt tozu ekleyin. püre haline gelene kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika bekleyip yüzünüzü su ile yıkayın.

3. Tarçın ve Bal

Bal, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar (doğal antibiyotik) bakımından zengin olduğu için sivilcelere birebir çözümdür. Bulaşıcı bakterileri öldürür ve sivilcelerin yayılmasını önler. Etkili sonuçlar için tarçın da eklenebilir. Bala tarçın tozunu ekleyin. Karışımı siviceli veya akneli bölgeye uygulayın. Gece boyunca bekletin. Ertesi sabah yüzünüzü su ile temizleyin. Sivilcelerin kökten temizlenmesine yardımcı olacaktır.

4. Limon Suyu

Limon akneler için harika bir çözümdür. Limonda bulunan sitrik asit, tıkanan gözeneklerin açılmasına ve cildi rahatlatmaya yardımcı olan doğal bir temizleyicidir. Bir limon alın ve suyunu bir kaba sıkın. Ardından, bir pamuk alıp limon suyuna batırın. Doğrudan akneli bölgeye koyun.

Alternatif olarak, bir dilim limon alın ve hafifçe akneli bölgeye sürtün. Birkaç dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü durulayın. Ayrıca yer fıstığı yağı ile limon suyunu birlikte kullanabilirsiniz. Yer fıstığı yağını, bir çorba kaşığı limon suyuna birkaç damla ekleyin. Siyah noktalara ve akneli bölgelere uygulayın.

5. Elma Sirkesi

Akneler için diğer mükemmel çözüm iste elma sirkesidir. Elma sirkesi, cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca cildinizi de yumuşatır. Bir kaba su koyun, koyduğunuz su miktarının 1/3’ü  kadar elma sirkesi ekleyin. Pamuk yardımıyla akneli bölgeye sürün. On dakika bekleyin. Yüzünüzü iyice durulayın. Daha iyi sonuçlar için, yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

6. Zeytin Yağı

Akne ve sivilceler için diğer bir çözümümüz Zeytin yağıdır. Zeytin yağıırı; anti-bakteriyel, antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Zeytin yağı, limon suyu ile birlikte kullanılınca etkisi artar. Tek yapmanız gereken 3-4 damla zeytin yağına, 1-2 damla limon suyu eklemektir. Karışımı yüzünüze doğrudan uygulayın.

7. Salatalık

Salatalık, cildi nemlendirir. Cildinizdeki yağı temizler. Ölü hücrelerin cildinizden uzaklaştırılmasına da yardımcı olur. Salatayı ezin ve biraz su ekleyin. İyi karıştırın ve doğrudan yüzünüze uygulayın. Salatalık suyu ve havuç suyu karıştırarak da yüzünüze uygulayabilirsiniz.

8. Sarımsak

Sarımsak çinko, kükürt, allisin ve kalsiyumdan oluşur. Bu nedenle cildi temizlemek için antibiyotik görevi görür. Sivilceleri hızlı bir şekilde temizlemek için, biraz çiğ sarımsağa karanfil ekleyip ezin. Ardından bu karışımı akneli bölgeye doğrudan uygulayın.

Sarımsağı yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Sarımsağa biraz yumurta sarısı ilave edin. Karıştırın ve sorunlu bölgeye sürün. Yirmi dakika bekletin. Ardından yüzünüzü suyla yıkayın ve kurulayın.

9. Karbonat

Karbonat ölü hücreleri yok etmesiyle bilinir. Cildinizdeki ölü hücreleri temizlemekle kalmayıp, cildin pH seviyesini dengeler. Anti-inflamatuar (doğal antibiyotik) ve anti-septik (mikrop öldürücü) özelliği sayesinde, sivilcelerin temizlenmesini sağlar. 2 çorba kaşığı karbonata 1 tatlı kaşığı tarçın ve birkaç damla limon suyu ekleyin.

Ardından karışıma, 5 çay kaşığı bal ekleyin. Oluşan karışımı iyice karıştırın. Karışımı doğrudan yüzünüzdeki sivilceli veya akneli bölgeye uygulayın. Beş dakika bekleyip, yüzünüzü durulayın.

Akne ve sivilceleri yok etmek için karbonat ve suyu birlikte kullanabilirsiniz. Karbonata macun kıvamına gelecek şekilde su ekleyin ve akneli bölgelere karışımı sürün. Beş dakika bekleyin ve yüzünüzü su ile yıkayın. Daha faydalı olması için haftada 2 defa bu çözümü uygulayın.

10. Kil

Genellikle “multani mitti” olarak bilinen kil, cildin yağ emmesini sağlar. Akne için doğal bir tedavidir. Kilin uygulama yöntemi ise; kil, sandal ağacı tozu ve gül suyunu eşit miktarda karıştırın ve yüzünüzdeki akneli bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra yüzünüzü temiz su ile yıkayın.

11. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi akne ve sivilce sorunları için etkili bir çözümdür. Cilt gözeneklerini temizler, cildinizdeki fazla yağı temizlemeye yardımcı olur. Yulaf ezmesini bir kaba koyun ardından içine; bir tatlı kaşığı bal ve yarım limon suyu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Ardından karışımı sivilce veya akneli bölgelere uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü su ile durulayın.

12. Diş Macunu

Sivilceyi yok etmek için diş macunu kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan en basit çözüm yollarından biridir. Diş macunu akne ve sivilcelerin şişmesini engeller. Ayrıca kurumasını da sağlar. Etkisi için diş macununu akneli bölgeye her gün sürün, faydasını 3 gün sonrasında göreceksiniz.

13. Çay ağacı Yağı

Çay ağacı yağı akne dahil olmak üzere çeşitli cilt problemleri için faydalıdır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde tıkanmış deri gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur. Az miktar suya 1/9 oranında çay ağacı yağı ekleyin. Ardından karışımı bir pamuk yardımıyla akneli bölgeye sürün. Faydasını göreceksiniz.

Not: Çay ağacı yağı ağız yoluyla tüketilmez.

14. Aloe Vera

Aloe vera sivilceleri temizlemekle kalmayıp, sivilce ve akne izlerini iyileştirir. Bir aloe vera yaprağı alın ve yapraktaki jeli bıçak yardımıyla çıkarın. Akneli bölgeye sürün. Etkili sonuçlar için aloe vera jeline biraz limon suyu da damlatabilirsiniz.

15. Portakal kabuğu

Sivilce ve akne sorunlarında, portakal kabuğu etkili bir doğal tedavi yönetimidir. Portakal kabuklarını güneşte kurutun. Kabukları kuruttuktan sonra onları çatal yardımıyla ezin ve su ekleyerek hamur kıvamına getirin. Ardından karışımı sivilceli bölgeye sürün. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Portakalın içerisinde bulunan C vitamini, yüzünüzdeki akneleri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca pigmentasyon, siyah nokta, kırışıklık ve koyu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

16. Hint Yaprağı

Hint yaprağı; mikrop kırıcı, anti-bakteriyel ve doğal antibiyotik özellikleri sayesinde sivilce ve akneler için bir numaralı çözümdür. Hint yaprağına su ve zerdeçal tozu ekleyip iyice karıştırın. Ardından karışımı sivilce veya akneli bölgeye sürün, kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın.

17. Çemen Otu

Fazla sivilceler için en iyi ev ilaçlarından biri Çemen otudur. Çemen otu ve çemen tohumları akne tedavisinde etkilidir. Çemen yapraklarını çatal yardımıyla ezin. Ardından su ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı sivilceli bölgelere sürün. 10-15 dk bekledikten sonra su ile temizleyin. Etkisini arttırmak için haftada 3 kere uygulayın.

Çemen tohumlarını da kullanabilirsiniz. İki çorba kaşığı çemen tohumu alın. Yeteri kadar yıkayın ve bir gece boyunca bir cam kaba koyup bekletin. Ardından yoğun bir macun oluşturmak için tohumları ezin. ezmiş olduğunuz tohumların içine biraz aloe vera jeli ekleyin. İyice karıştırın ve akneli bölgeye sürün. Ilık su ile yüzünüzü durulayın.

18. Nane

Aşırı sivilceli yüzünüzün temizlenmesi için en iyi doğal tedavilerden biri de nanedir. Nane, tıbbi özelliklerinden dolayı her türlü akne ve sivilceler için oldukça etkilidir. Taze nane yaprakları alıp çatal yardımıyla ezin. Ezilmiş naneye pamuğu batırıp sivilceli bölgelere sürün. 20 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Etkili tedavi için bu yöntemi 2 günde bir yapın.

19. Zerdeçal

Zerdeçal, cildinizdeki çoğu sorunlar için oldukça etkili doğal bir ilaçtır. Cildinizdeki fazla yağı emer ve bakterileri temizler. Zerdeçal tozuna ezilmiş hint yaprağı ekleyin. Karışımı akneli veya sivilceli bölgelere sürün. 30 dakika boyunca bekleyin. Yüzünüzü su ile yıkayın.

Bunun yanı sıra 1 çorba kaşığı zerdeçal tozunu bir kaseye koyun. İçine dört çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı süt ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve akneli bölgeye sürün. 10 dakika hafifçe ovun. Gece boyunca bırakın. Sabah yüzünüzü su ile yıkayın.

20. Hindistan cevizi

Hindistan cevizi anti-fungal (mikrop kırıcı) ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Akne tedavisi için bitkisel bir tedavi yöntemi diyebiliriz. Hindistan cevizini alıp toz haline getirin. Hamur kıvamını oluşturmak için kaynatılmamış süt veya su ilave edin. Ardından akneli veya sivilceli bölgeye uygulayın ve yirmi dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü yıkayın.

21. Gülsuyu ve Sandal Ağacı Tozu

Sandal ağacı tozu ve gülsuyu karışımı yüzünüzü rahatlatır. Sandal ağacı tozu, anti-mikrop özelliği sayesinde, yüzünüzü temizler ve cildinizi parlatır. 2 yemek kaşığı sandal ağacı tozunu bir kaba koyun. Ardından kabın içine gül suyu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın. Macun kıvamına gelince yüzünüzdeki sivilceli bölgeye sürün ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın etkisini göreceksiniz.

22. Buz

Bir kalıp buzu yüzünüzde ovmak akne ve sivilceleri küçültür ve ağrısını alır. Birkaç buz kalıbını bir beze sarın. Ardından sivilceli bölgeleri hafifçe ovun. Yüzünüzde fazla akne ve sivilce varsa yüzünüzü buz kalıplarını 5 dakika bekletebilirsiniz. Bu yol yüzünüzdeki mikropları, iltihabı ve kızarıklığı azaltacaktır.

23. Bitkisel Çay

Bir bardak çay içmek sizi sadece stresten kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda akne tedavisinde de yardımcı olur. Bitkisel çay veya yeşil çayın çeşitli sağlık sorunları için en iyi ilaç olduğu kanıtlanmıştır.

Alternatif olarak, bazı organik çay yaprakları alıp bir kaba koyun. Ardından içine kaynar su dökün ve yaprakların renk vermesi için bekleyin. 5 dakika bekledikten sonra soğuyan çayı pamuğu batırarak akneli bölgeye koyun. Etkisini göreceksiniz.

24. Aspirin

2-3 adet aspirini ezin. Uygun kıvama getirmek için ezilmiş aspirine biraz su ilave edin. Ardından karışımı akneli bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra yüzünüzü temiz suyla yıkayın. Aspirin içindeki salisilik asit, akneye sebebiyet veren bakterilerin ölmesini sağlar. Karışımı daha besleyici yapmak için bal ekleyebilirsiniz.

Not: Bu karışımı sık sık uygulamayınız, aksi takdirde yüzünüzü kurutup tahriş edebilir.

25. Şap

Şap, stipptik (Kanama durdurucu) ve doğal bir deodorant gibi davranan antiseptiktir. Bir parça şapı sivilcelerinizin üzerinde hafifçe ovun. Bu, etkili bir şekilde iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca şap yağlı cilt için faydalıdır.

26. Yoğurt

Yoğurt akne tedavisi için birebir etkilidir. Akneli bölgeye biraz yoğurt sürün. 10-15 dakika bekleyin. Yoğurt o bölgedeki mikropları kıran laktik asit içerir ve cildinizi canlandırır. Ayrıca yoğurt, tekrar akne veya sivilce oluşmasını engeller.

Diğer bir yöntem ise yoğurda biraz süt ve bal ekleyebilirsiniz. Ardından malzemeleri iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra yüzünüze 20 dakika masaj yapın. Ardından yüzünüzü yıkayın.

27. Papaya

Diğer yazılarımızda da göreceğiniz gibi papaya sivilce ve aknelerden kurtulmak için doğal bir yöntemdir. Çeşitli güzellik bakımlarının vazgeçilmez parçasıdır. Ham papaya, yüze uygulandığında ölü hücreleri ve fazla yağı temizler, deriden atar. Papayadaki enzimler sivilcelerin oluşmasını önler. Yapılışı ise; bir kap papayayı çatal yardımıyla ezin. Ardından sivilce veya akneli bölgeye sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Sivilce veya aknelerin azaldığını göreceksiniz.

28. Yumurta Akı

Yumurta akı, cildin aşırı yağlanmasını azaltır ve gözeneklerde oluşan kirliliği temizler. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bir yumurta kırın ve beyaz kısmını sarısından ayırın. Ardından yumurta akını bir kaba koyun ve kabarcık oluşana kadar iyice çırpın. Karışımı yüzünüzdeki sivilceli bölgelere sürün ve kağıtla kapatın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Bu maske, ayrıca siyah noktaları temizlemek için de mükemmel bir yöntemdir.

29. Çilek

Çilek, salisilik asit içerdiği için doğal mikrop temizleyicisidir. Bu, tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve mikropları temizler. Tek yapmanız gereken 2-3 adet çileği ezmek ve birkaç damla bal eklemek. Sonra malzemeleri iyice karıştırıp, yüzünüzdeki sivilceli bölgeye sürün. 20 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

30. Muz Kabuğu

Muz kabuğunun faydaları arasında sivilceyi geçirmesi de vardır. Muz kabuğunda bulunan Lutein (mikrop kırıcı), hücrelerin gelişmesini sağlayan bir antioksidan görevi görür. Bir muzu soyun ve kabuğunu yüzünüzdeki aknelere sürün. Kabuğu akneli bölgeye dairesel şekilde masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

31. Buhar

Buhar sivilce ve akneler için diğer tedavi yöntemlerinden biridir. Buhar, gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve mikropları temizler. Aynı zamanda cildinizi parlatır. Yapımı gayet basit. Bir kaba biraz su koyup kaynatın. Kaynamış suyun buharına doğru yüzünüzü tutun. 10-15 dk kadar o şekilde bekleyin. Bunu yaparken yüzünüzün yanmamasına dikkat edin. Zamanla sivilceleriniz yok olduğunu göreceksiniz.

32. Şeker Ezmesi

Şeker, tıkanmış gözenekleri kolayca açan doğal ilaçtır. ½ bardak beyaz şeker ve ½ bardak kahverengi şekeri bir kaba  koyun. Ardından içerisine 2-3 çorba kaşığı deniz tuzu ilave edin. Ek olarak karışıma yarım bardak zeytinyağı ilave edin. Bu karışıma vanilya özü ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırıp püre haline getirip bir kavanoza koyun. Bu karışımı her gün sivilceli bölgeye uygulayın.

33. Bal ve Avokado

Bal ve avokado sivilceler için oldukça etkilidir. Avokadoyu çatal yardımıyla ezin. Ardından ezilmiş avokadoya biraz bal ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra cildinizdeki akneli bölgeye sürün. 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

34. Şili Biberi

Şili biberi sivilceleri azaltır. Şili biberini toz haline getirip biraz su ekleyerek karıştırın. Pamuk yardımıyla karışımı sivilce veya akneli bölgeye sürün.

Not: Göz çevresinden mümkün olduğu kadar uzak tutun.

35. Soğuk Su

Günde birkaç kez soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem akneleri yok etmeyebilir ancak sizi rahatlatacaktır.

36. Saç Şampuanı

Şampuanlar saçlar için iyi olmasa da, akneleri tedavi edebilir. Araştırmalara göre saç şampuanlarının sivilce ve akneleri temizlediği görülmüştür. Kullanımı ise; şampuan ile yüzünüzü yıkayın. Şampuanın içindeki “Zinc Pyrithione” adındaki madde bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur.

37. Badem Tozu

Badem tozu akne ve siyah noktaları yok etmek için doğal bir yöntemdir. Bir kaba badem tozu koyun. Macun kıvamında olması için içine gülsuyu koyun ve karıştırın. Bu karışımı sorunlu alanlara uygulayın. 15 dakika sonra temiz su ile yıkayın.

38. Kişniş

Kişniş yapraklarını ezip su ile karıştırın. İçine biraz zerdeçal tozu ekleyin. Karışımın macun gibi olması için iyice karıştırın. Karışımı, sivilce veya akneli bölgeye parmak yardımıyla uygulayın.

Vücudunuzun Diğer Yerlerinde Çıkan Akneleri Yok Etmek İçin İpuçları:

Sırt

Sırtta çıkan sivilceler oldukça rahatsız edicidir. Sırtınızda çıkan sivilcelerden kurtulmak için de çeşitli doğal yöntemler vardır.

 • Banyo yaptığınız sırada sırtınızı sabunla hafifçe yıkayın.
 • Sırtınız için sert kese veya sert lif kullanmayın.
 • Islak saçınızın sırtınıza temas etmesini engelleyin. Bu durum sivilce veya aknelere yol açabilir.
 • Duşunuzu ılık su ile yapın.
 • Yatağınızın çarşafını sık sık değiştirin.
 • Vücudunuzu sıkan kıyafetler giymeyin.
 • Sentetik veya sert kumaşlı giysiler giymeyin.

Omuzlar

Omuzlardaki sivilceler, bazen çok şiddetli olup kendi kendine iyileşmiyor. Fakat siz yinede önlem almaktan kaçınmayın.

 • Egzersiz yaptıktan veya çalıştıktan sonra duş alın.
 • Duş alırken omuzlarınızı hafifçe yıkayın.
 • Akne ve sivilceleri sertçe ovmayın.
 • Akne ve sivilcelerin çıkmaması için yağ oranı fazla ürünleri tüketmeyin.

Kistik Akne

Kistik akne, Aknenin en şiddetli halidir. Çok ağrılı ve sinir bozucudur. Bu sivilce türü yumuşaktır ve iltihap doludur. Kistik akne  vücudunuzun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. Sırt, yüz veya omuz gibi yerlerde çıkabilir. Kistik akneden kurtulmak için şu yolları uygulayabilirsiniz.

 • Aloe verayı sorunlu bölgede hafifçe uygulayın
 • Akneyi sıkmaktan kaçının.
 • Cildinizin rahatlaması ve temizlenmesi için, mango ezip sorunlu bölgeye uygulayın.
 • Yağlı kozmetik veya makyaj ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Tarçın tozu ile karıştırılmış bal da kistik akne için iyi bir çözümdür.
 • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizleyin.
 • Makyajı temizledikten sonra yüzünüzü yıkayın.
 • Cildinizi nemlendirmek için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz.

Akne veya Sivilce Oluşumundan Korunmanın Adımları

Evimizde yaptığımız doğal ve sağlıklı tedavilerin yanı sıra, sivilceleri önlemek ve oluşmasını engellemek  için aşağıdaki yöntemleri de uygulamak çok faydalı olacaktır.

 • Deniz suyunda bulunan klor cildinizin kurumasına yardımcı olduğu için yüzmek en iyi yöntemlerden biridir. Havuz suyunda çok fazla klor olmasından dolayı cildinize zarar verebileceğini unutmayın.
 • Sivilcelerinizi asla sıkmayın yada patlatmayın.
 • Cildinizin aşırı iklim değişikliklerine maruz kalmasını önleyin.
 • Sivilceleri yok etmek için yüzünüzü sabunu ile yıkayın ve günde en az iki kez temiz ve soğuk suyla yıkayın.
 • Cildinizin türüne göre, cildinizi nemlendirmek için bir doğal nemlendiricilerden kullanabilirsiniz.
 • Cildi, güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneşlik veya güneş gözlüğü kullanın.
 • Dengeli bir diyet tercih edin. A vitamini, çinko ve demir yönünden zengin yiyecekleri tüketin.
 • Stres ve sıkıntılardan mümkün oldukça uzaklaşın
 • Günlük egzersiz yapın.
 • Sivilcelere mümkün olduğunca dokunmayın veya ovmayın.
 • Yastık kılıfını haftada bir kez yıkayın.
 • Saçınızı yüzünüzden uzak tutun.
 • Ağır makyaj yapmaktan kaçının.
 • Her gün bol su için.