Sağlık

Sinir Hasarı Belirtileri

Vücudumuzda on binlerce sinir var. Sinirler vücutta kablolama sistemi olarak çok önemli bir görev yaparlar. Sinirlerin temel görevi, beyin ve vücudun geri kalan kısmı arasında mesaj taşımaktır.

Bazı sinirler vücudun hareket ettirilmesi için beyinden kaslara mesaj taşımaktan sorumlu olsa da, ağrı, basınç veya sıcaklık hakkında da vücudun beyne mesaj gönderen başka sinirler vardır.

İletilerin düzgün bir şekilde taşınmasına yardımcı olmak için, her bir sinirin içinde küçük elyaflar bulunur; bunları izole eden ve koruyan bir dış tabaka ile örtülüdür.

Ancak bazen sinirler hasar görür. Amerikalı Nörolojik Bozukluklar ve İnme Ulusal Enstitüsüne göre dünyada 20 milyon insan, aynı zamanda nöropati gibi bilinen periferik sinir hasarından muzdariptir.

Sinir hasarının olası birçok nedeni vardır. Aşırı basınçtan belli bir sinir üzerinde gerilme veya kesilme sonucu kaynaklanabilir.

Diyabet, tekrarlayan hareketler, Lyme hastalığı, aşırı sigara içme, aşırı içki, yaşlanma, vitamin eksiklikleri, toksinlere maruz kalma, hepatit C, difteri, HIV, Epstein-Barr virüsü, romatoid artrit gibi enfeksiyonlar ve otoimmün hastalıklar sinir hasarının diğer nedenleri arasında sayılabilir.

Sinir hasarının arkasındaki nedene bakılmaksızın, belirtiler ve semptomlar genellikle yavaş yavaş gelişir. Ancak, er ya da geç, sinir hasarına maruz kalabileceğinizi net bir şekilde gösteren bazı belirtiler yaşayacaksınız.

Aşağıda sıraladığımız sinir hasarı belirtilerinden bir yada daha fazlasını kendinizde fark ederseniz, derhal doktorunuza danışın.

İşte sinir hasarına uğrayabileceğiniz bazı önemli işaretler – Sinir hasarı belirtileri

1. Uyuşukluk

Duyusal sinir hasarı denilince, özellikle eller, parmaklar, bacaklar ve ayaklarda gelişebilecek ilk bulgular uyuşukluk ve karıncalanma hissidir.

Duyusal sinirler, duyu iletmekten sorumludur. Bu sinirler yaralandığında veya hasar gördüğünde, ellerde veya ayaklarda uyuşukluk ile sonuçlanabilecek karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Tedavi edilmezse, hissizlik vücudun diğer alanlarına yayılabilir.

Sorun ilerledikçe şiddetlenebilir, sonuç olarak günlük rutini veya uykunuzu etkiler.

El ve bacaklarda uyuşukluğun arkasında yatan diğer bazı nedenler, ellerinizde veya ayaklarınızdaki sürekli baskı, soğuk, geçici sinir sıkışması ve beslenme yetersizliği olan B12 vitamini eksikliği veya magnezyum eksikliğidir.

2. Sinir hasarının belirtileri

Sinir zedelenmesinin bir diğer yaygın işareti de keskin, bıçaklama veya yanma gibi bir ağrıdır. Bu tür ağrı genellikle ellerde veya ayaklarda oluşur ve diğer ağrı türlerinden farklıdır.

Duyu sinirlerinde beyne duyu taşıyan bir yaralanmaya bağlı ağrı gibi bir ağrı hissedersiniz. Sinirler hasar gördüğünde, beyin ile cilt arasındaki duyu sinyallerinin iletilmesi işareti kalmaz, bu da etkilenen bölgelerde orta ila şiddetli ağrı yapar.

Ağrı alanı yaygın bir bölge olabilir (dağılabilir) veya tek bir sinir veya birkaç sinir ile sınırlı olabilir. Ayrıca, bu tür ağrılar genellikle geceleri kötüleşir.

Sinir ağrısı sinir hasarının yanı sıra diyabet, B12 vitamini eksikliği veya beyin veya omurilik hasarına bağlı olarak da gelişebilir.

3. Kas Zayıflığı

İnsanlara hareket etme yeteneği kazandıran bazı sinirler vardır. Sinyallerin motor sinyalleriyle taşınması durumunda her türlü kas zayıflığının yanı sıra kas kontrolünde de azalmaya da neden olur.

Her şeyden önce, hasar beyin ile belirli kas grupları arasındaki sinirler yoluyla iletilecek sinyalleri kesintiye uğratacaktır. Bu, yürümede güçlük çekmeye veya bir şeyleri almak veya sıkı bir şey tutmak için ince motor becerileri ile ilgili sorunlara neden olabilir.

İkinci olarak, sinir hasarından etkilenen kas grubu daha az kullanılırsa, kaslar zamanla zayıflayacaktır. Bu da sonuçta bazı motor fonksiyonlarının yerine getirilmesinde daha fazla zorluk oluşturmaktadır.

Sinir hasarının yanı sıra, miyasteni gravis, Parkinson hastalığı, romatoid artrit, disklerde kayma ve hatta inme nedeniyle de kas güçsüzlüğünüz olabilir.

4. Kramp veya Seğirme

Motor sinirlerinde meydana gelen herhangi bir hasar sıklıkla kas kramplarına veya seğirmeye neden olabilir.

Motor sinirleri kaslarla iç içe geçmiş olduğundan, minimal sinir hasarı bile kas kramplarına neden olabilir. Aynı zamanda, kramplar ve seğirme sinirleri daha da büyütebilir ve potansiyel olarak daha fazla hasara neden olabilir.

Kas krampları, birden fazla motor sinirin sürekli ateşlenmesinden kaynaklanırken, bir veya birkaç motor sinirin tekleme durumunda da sıkışmaya neden olur.

Sinir hasarıyla bağlantılı kramplar veya seğirmeler hafif şiddetten yoğun şiddete kadar değişebilir ve son derece ağrılıdır.

Kas krampları aşırı egzersiz, dehidrasyon veya mineral eksikliği nedeniyle de ortaya çıkabilir.

5. Aşırı veya Daha Az Terleme

Organların ve organ sistemlerinin işlev görmesine yardım eden sinir hasarları otonomik nöropati denilen bir duruma neden olabilir. Otonom sinirler etkilenirse, terleme problemlerine neden olabilir.

Bazı insanlar, özellikle üst vücut ve başta aşırı terleme yaşayabilirken, bazıları da daha az terleme görebiliyorlar; bu da titiz fiziksel aktivite sırasında vücut ısısının düzenlenmesini önleyebiliyor.

6. Mesanenin Aşırı Aktif Olması

Sinir hasarına yakalanırsanız, mesaneniz aşırı aktif hale gelebilir ve tuvalete çok fazla gitmeniz gerekebilir.

İdrar boşaltılmaya hazır olana kadar mesanenin idrarı tutması için çok sayıda kas ve sinir birlikte çalışır. Sinir mesajları beyin ve mesane boşaltma kontrol kasları arasında ileri geri gider gelir.

Bir çeşit sinir hasarı olduğunda, kaslar doğru zamanda sıkılıp serbest bırakılmayabilir. Ayrıca, hasar görmüş sinirler mesanenize hatalı iletiler gönderebilir, bu nedenle tuvaleti daha sık kullanmanız gerektiği hissine kapılırsınız.

Normal doğum yapanlar ya da diyabetli olan insanlarda mesane problemlerine daha yatkındır.

7. Yoğun Şiddetli Baş Ağrısı

Elektrik şoku gibi kısa, şiddetli baş ağrısı yaşamak sinir hasarının belirtisi olabilir.

Aslında, boynunuzda bir sinir sıkıştığında ortaya çıkabilecek bir durum olan oksipital nevralji denen şeyden sıkıntı çekiyorsunuzdur. Bu, kasları kontrol eden ve baş ve boyundan duyu sinyalleri taşıyan beyinden gelen 12 kafa sinirinden birindeki iltihaplanmaya bağlı olabilir.

Bu durumda ağrı başın üst boynu ve arkasında hissedilir. Ağrı zonklama, yanma veya keskinlik ve bıçaklama olarak tanımlanabilir.

8. Denge Kaybı

Sinir hasarının bir diğer ortak işareti de denge kaybıdırDüşme ve yaralanma riskini artıracağından bu işareti görmezden gelmemelisiniz.

Dengeyi kontrol eden sinirler hasar gördüğünde beyin sinyalleriniz ile vücut hareketleriniz arasında bir koordinasyon eksikliği ortaya çıkabilir. Vücudunuzun pozisyonunu hissetmede ki bu başarısızlık düşmeye ve daha sık yaralanmalara neden olabilir.

Denge kaybı, beynindeki sinir hücrelerinin hasar gördüğü Parkinson gibi bir duruma da bağlı olabilir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla