silikon kaç saatte kurur
silikon kaç saatte kurur
Ev İşleri Pratik Bilgiler

Silikon Kaç Saatte Kurur?

Silikon inşaat malzemeleri içerisinde yer alan ve pek çok alanda yapıştırıcı özelliğinden dolayı tercih edilen bir üründür. Genellikle pencere iskeletlerinin monte edilmesinde, tezgahın profil üzerine tutturulmasında kullanılan silikon, evde kendin yap etkinlikleri için de tercih edilmektedir. Şeffaf, beyaz ve siyah gibi farklı formları bulunan silikon kaç saatte kurur ve kuruma süresi sağlamlığı etkiler mi gibi sorular da sıkça sorulmaktadır.

Silikonun Kuruma Süresi Nasıl Belirlenir?

Silikonlar kullanıldığı ortamın şartlarına ve kullanım miktarına göre farklı zaman aralıklarında kurumaktadır. Ayrıca silikon markalarının kullandıkları özel maddelere bağlı olarak kuruma süresinde değişim olabilmektedir.

  • Silikon ince bir tabaka halinde sürülmüşse kuruma süresi 3-4 saattir.
  • İnce tabakalı ve açıkta kalacak şekilde sürülen silikonlarda kuruma süresi 3 saat olmaktadır.
  • Silikon kalın bir tabaka halinde uygulanacak olursa kuruma süresi 12-13 saati bulmaktadır.
  • Silikon uygulaması eğer iki parça arasına kalın bir şekilde yapıştırılmışsa hava almamasından dolayı kuruma süresi daha da uzayacaktır.

Silikonda Tam Kuruma Süresi Nedir?

silikon ne zaman kurur
silikon ne zaman kurur

Silikon uygulamalarında ister kalın ister ince tabaka halinde uygulama yapılsın tam kuruma için en az 24 saat beklenmesi gerekir. Kalın bir tabaka halinde uygulanan silikonlarda iç kısmın ıslak kalma durumu söz konusudur. Dışarıdan kurumuş gibi görünen silikonun iç kısmının kuruyabilmesi için 24 saatten daha fazla beklenmesi gerekir.

Silikon kuruma süresine etki eden durumlar:

  • Silikon uygulamalarında tam bir kuruma elde edebilmek için silikon kullanılacak kısmın temiz ve pürüzsüz bir yüzey olması gerekir. Silikon sürülecek yüzeyde kir ve pürüz varsa kuruma süresi uzayacağı gibi istenilen sağlamlık elde edilemeyecektir.
  • Tarihi geçmiş ve markası belli olmayan silikonlarda kuruma süresi uzayacağı gibi tam bir kuruma elde edilmez. Ayrıca tarihi geçen silikonlar istenen mukavemeti sağlayamaz.
  • Silikon uygulaması yapılan noktalara en az 5 gün süre ile su dokundurulmaması gerekir. Su ile temas eden silikon yüzey kısa sürede deforme olacağı gibi tam bir kuruma oluşmayacaktır.
  • Silikonun kuruma süresi kullanılacak olan alana ve bu ala ile uyumlu bir şekilde seçilmiş olan silikon çeşidine göre değişecektir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla