şikayet süreci nasıl işler
şikayet süreci nasıl işler
Genel

Şikâyetçi Olduktan Sonra Mahkeme Ne Zaman Başlar?

Hakkında soruşturma ve kovuşturma davası açılabilecek durumlar için kişilerin şikâyetçi olma hakkı bulunur. Şikâyetçi olma hakkının geçerli olması için suçun en geç 6 ay içerisinde değerlendirilerek şikayetinin yapılmış olması gerekir. İşlenen suçtan dolayı zarar gören ya da mağdur olan kişiyi tanıyan kişilerce şikayetçi olunabilmektedir. Ayrıca şirket, vakıf ve dernek gibi kurumlar üzerinden tüzel kişiler tarafından şikayetçi olunabilmektedir.

Şikayet davaları herhangi birine aktarılamaz ya da miras şeklinde ölen kişinin arkasında kalan kişilere devretmez. Ancak dava devam ederken vefat eden kişinin mirasçıları katılan sıfatı ile dava içerisine dahil olabilirler.

Şikayetçi Olduktan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Kişiler herhangi bir duruma karşı şikâyetçi olduklarına dair ilk olarak dilekçe yazmaları ve şikâyete konu olan durumu gerekli kurumlara bildirmeleri gerekir. Şikayet dilekçesinin sunulmasının ardından soruşturma evresi başlayacaktır.

mahkeme ne zaman başlar
mahkeme ne zaman başlar

Soruşturma Evresi

Şikâyetçi olunan durumla ilgili olarak delillerin toplandığı evredir. Şikayet dilekçesinin kayıtlara geçirilmesinden birkaç gün sonra soruşturma evresi başlar. Soruşturma evresinde dava henüz açılmış değildir. Savcılıklar ve polisler tarafından şikayete konu olan durumun detaylarına inilir. Şikâyet dilekçesindekine uygun bir şekilde yeni ifadelerin verilmesi gerekebilir.

Soruşturma zamanında şikâyetçi olan kişinin avukatı yoksa barodan avukat talebinde bulunulabilir. Avukat bulunması ve ya talep edilmesinin ardından şikayetle ilgili olarak avukat araştırması da başlayacaktır. Avukatlar soruşturmaya konu olan durumu ve belgeleri bu süreç içerisinde takibe alır.

Kovuşturma Evresi

Kovuşturma süreci mahkeme açılması ile başlar. Davanın soruşturmasının tamamlanmasının ardından başlayan kovuşturma süreci tamamen mahkeme yolu ile davanın devam ettiğini gösterir.

şikayetçi olduktan sonra mahkeme ne zaman başlar
şikayetçi olduktan sonra mahkeme ne zaman başlar

Şikâyetçi Olduktan Sonra Soruşturma Süreci Ne Kadar Sürer?

Soruşturma süreci genel olarak belirlenen süre içerisinde tamamlanması gereken bir durumdur. Her şikayet farklı süre içerisinde değerlendirildiğinden dolayı soruşturma zamanları farklılık gösterebilmektedir.

  • Hırsızlık suçu için soruşturma süresi 1557 günden 60 gün gibi bir zamana indirilmiştir.
  • Yağmalama şikayetlerinde soruşturma süresi 316 günden 90 güne indirilmiştir.
  • Cinsel saldırı suçu nedeniyle şikayetlerde soruşturma süresi 243 günden 120 güne düşmesi hedeflenmiştir.
  • Kasten adam öldürme şikayetlerinde soruşturma süreci 627 günden 150 güne hedeflenmiştir.
  • Nitelikli dolandırıcılık soruşturma süresi 922 günden 360 güne hedeflenmiştir.
  • Rüşvet davalarında soruşturma süreci 777 günden 300 güne hedeflenmiştir.
  • Ticari davalarda soruşturma süreci 540 gün kadar sürebilmektedir.

Her şikayetin farklı davaları içermesine bağlı olarak soruşturma yani mahkemeye ulaştırılma süreci değişiklik gösterebilmektedir. Şikayetlerin mahkeme halini alması ile ilgili süreç hakkında devlet tarafından değişiklikler yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla