Sağlık

Sigarayı Bırakmanız İçin En Önemli 10 Neden

Sigara bugünlerde sosyal açıdan daha az kabul edilebilir bir hale gelmiştir. Çoğu iş yeri, alışveriş merkezleri, tiyatrolar ve mağazalarda sigara içmek yasaktır.

Yürürlüğe giren yasa ile birlikte birçok devlet kurumunda, barlar ve restoranlar dahil olmak üzere tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı konulmuştur. Ancak, tüm bu adımlara rağmen, bu çok pahalı olan bağımlılık toplumda hala yaygındır.

İnsanlar çoğunlukla gençken sigaraya başlar ve erişkin hallerinde sigaranın esiri olurlar. İnsanların sigara içmesinin çok farklı nedenleri vardır. Bunlar merak, akran baskısı, içinde bulunduğu gruba ayak uydurma arzusu gibi durumlardır.

Ayrıca ebeveynden etkilenerek , stresi azaltmak ve daha rahat hissetmek için de bir araç olarak kullanılabilir. Türkiye gibi bazı ülkelerde, tütün ve tütün maddelerinin reklamı yasaktır, ancak dünyanın bir çok yerinde devam ediyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tahminen 43,8 milyon insan sigara içiyor. Sigara dünyadaki önlenebilir ölümlerin başında gelmektedir.

Sigara insanları obeziteye, madde kullanımına, bulaşıcı hastalıklara, ateşli silah ve trafik kazaları göre daha fazla öldürür.

Bu kimyasallar hem sigara içenleri hemde sigara dumanına maruz kalan insanlar için zararlıdır. 

Bu alışkanlığı kırmak çok zordur. Ama imkansız değildir. Sigarayı bıraktığınız zaman baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik ve nikotin isteği gibi çeşitli belirtiler yaşarsınız ama bu çok kısa bir süre içinde yok olur.

Sağlığınızın iyileşmesi ve para tasarrufunun dışında sigarayı bırakmanız için bir çok neden vardır.

İşte Size Sigarayı Bırakmanız İçin En Önemli 10 Neden !

1. Sigara Solunum Problemlerini Tetikler 

Sigara içmek, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım ve tüberküloz (verem) gibi solunum bozukluklarını tetikleyen en önemli faktördür.

Hem aktif hemde pasif içiciler bu solunum problemlerini yaşama yönünden yüksek risk altındadır. Ebeveynleri sigara içen çocuklar arasında astım sorunları ağırlaşmaktadır.

Sigara solunum yollarına ve akciğerlerdeki küçük hava keseciklerine (alveollara) zarar verir. Sigara dumanındaki zararlı kimyasallar üst solunum yollarına zarar verir.

Ayrıca, dumanındaki karbon monoksit kan dolaşımına girerek oksijen taşıma kapasitesini kısıtlar. Bu olay balgam teşvik eder ve nefes alıp vermeyi zorlaştırır.

Akciğerleri sağlıklı tutmak ve solunum sorunlarını önlemek için, en iyi çözüm en kısa zamanda sigarayı bırakmaktır.

2. Akciğer Kanseri Riskini Artırır

Sigara içimi akciğer kanseri için birincil risk faktörüdür. Sigara, dünyadaki akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde doksanından sorumludur.

2009 yılında Uluslararası Epidemiyoloji  Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre, sigara ile akciğer kanseri riski arasında güçlü bir ilişki vardır.

Sigara içmeyenlerin de akciğer kanserine yakalanma riski de vardır, ama sigara içenlere göre 3 kat daha azdır. Sigara içen kadınların akciğer kanserine yakalanma riski erkeklere göre daha yüksektir.

Hangi yaşta olursanız olun derhal sigarayı bırakarak akciğer kanserine yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

3. Tip 2 Diyabet Hastalığına Yakalanma Riskini Doğurur 

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde 2007 de yayınlanan araştırmaya göre, aktif sigara içmek Tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir. İnsülin direnci, diyabet için bir öncü neden olabilir.

Aynı zamanda, glukoz metabolizmasının bozulması Tip 2 diyabet başlangıcına yol açabilir.

2012 de Diabetes Care dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, sigara içmenin ve pasif içiciliğin tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Buna ek olarak, gebelik sırasında sigara içen kadınların bebeklerinin ileride şeker hastalığına yakalanma riski çok yüksektir.

Diyabetin daha çok sağlık komplikasyonlarına yol açma ihtimalinden dolayı, bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltmak için sigarayı bırakmak daha iyidir.

4. Sigara Yaşlanma Sürecini Hızlandırıyor

Sigara, ciltte erken kırışıklıklara, ince çizgilere, yaşlılık lekelerine ve sarkmalara neden olarak cildinizin normal yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Deri yaşlanması, sadece yüz ile sınırlı değildir. Tüm bu değişiklikler bütün vücutta görünür.

Sigaradaki nikotin derinin en dış katmanubdaki damarları daraltarak kan akışını yavaşlatır. Bu nedenle cilt için büyük önem arzeden A vitamininden ve besinlerden yoksun kalır.

Sigara içmek, cilde sıklığını ve genç görünümünü veren kolajen üretiminiin azalmasına neden olur. Sigara içmek cildin bağ dokusunu bozar ve hücre yenilenme hızını yavaşlatır.

Güzelliğinize, gençliğinize önem veriyorsanız en kısa sürede sigarayı bırakın.

5. Sigara İçmek Düşük Doğurganlığın Ana Nedenlerindendir

Kadınlar ve erkekler arasında artan kısırlık oranının altında yatan nedenlerinden biriside sigara içmek ve dumanına maruz kalmaktır. Sigara erkeklerin spermlerine ve kadınların gelişen embriyolarına zarar verir.

Kadınlarda, vücudun estrojen üretim miktarını düşürerek verimliliğini azaltmaktadır. Aslında, aşırı sigara içen kadınlar sigara içmeyenlere kıyasla gebe kalma olasılığı daha düşüktür.

Sigara içen kadınların düşük yapma olasılığı ve doğan bebeklerinin hasta olma olasılığı içmeyen kadınlara göre daha yüksektir. Sigara içmek ovulasyon sorunlarına ve erken menopoza girmeye neden olur.

Dünyanın en güzel duygusu olan ebeveyn olma şansınızı artırmak için sigarayı bırakın.

6. Sigara İçmek Zihinsel Sorunlara Neden Olur

Sigara içen erkek ve kadınlar ilerleyen yaşlarında zihinsel düşüş yaşar. Sigaradaki nikotin beyin için çok zararlıdır ve alzheimer hastalığının başlamasını hızlandırır.
Buna ek olarak, sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla zamanla depresyon, anksiyete bozuklukları ya da şizofreni hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.
Sigarayı içmeyi unutacağınız gün gelmeden önce geç değil sigarayı bırakın.

7. Sigara İçmek Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu Riskini Artırıyor

Sigara içenler yüzünden sigara içmeyenlerde bile makula dejenerasyonu (AMD), görme sorunları, hatta görme kaybı yaşama olasılığı yükselir. Sigara içmek katarakt, glokom, diyabetik retinopati ve kuru göz sendromu riskini arttırır.

Sigara dumanı arsenik, formaldehit ve amonyak içerir. Bu kimyasallar kan yoluyla dolaşarak gözün hassas dokularına ulaşır ve retina hücrelerinin yapısına zarar verir.

Ayrıca, sigaradaki katran makula dejenerasyonunun başlangıcına yol açar.

Sigarayı bırakarak, mutlak gelişmekte olan AMD riskini azaltabilir ve yıllarca iyi görmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Sigara İçmek Romatizmal Hastalıklara Neden Olur

2001 yılında Romatizmal Hastalıklar Dergisinde yayınlanan bir çalışmada sigara bağımlılarının (bir aile öyküsü olmayan hastalarda bile), romatoid artrit (RA) hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya konmuştur.

Risk sigara içmeyenlere kıyasla sigara içenlerde neredeyse iki katıdır. Ayrıca, sigara osteoporoz ve kemik kırıkları için önemli bir risk faktörüdür.
Ayrıca, sigara hastalıkların tedavisi için yaızlan reçeteli ilaçların etkinliğini azaltır.

Kemiklerinizi korumak ve RA için risk faktörünü azaltmak için sigarayı hemen bırakın.

9. Sigara İçmek Yaraların İyileşmesini Geciktirir

Pek çok hastalığa neden olan sigara iyileşme sürecini de uzatır. Sigara içenlerin cerrahi yaraları ve kemik kırıkları geç iyileşir.

Sigara dumanının içerisindeki nikotin, katran, nitrik oksit, hidrojen siyanid, karbon monoksit ve aromatik aminler gibi bileşikler yaraların iyileşmesini engeller.

2007 yılında St Louis Washington Üniversitesi Tıp Okulu araştırmacıları sigaranın bağ-onarım cerrahisi sonrası bağ yara iyileşmesini olumsuz etkilediğini bildirdi.
Sigara iyileşme için gerekli olan kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Hatta sigara kemik hücrelerine ve beyaz kan hücrelerine zarar verir.

10. Sigara içmek Felç Geçirme Riskini Artırır

Sigarada ki nikotin ve diğer zehirli kimyasallar kalp hastalığına ve felç geçirme riskine yol açar.

Sigara içiyorsanız zararlı kimyasallar zamanla akciğere ve ardından kan dolaşımına, en sonunda da hücrelere girer. Ve bu sonuçta felce ve arter tıkanmasına neden olabilir.

Felç geçirmek, kısmi körlüğe, konuşma becerilerinin kaybına ve hatta ölüme neden olabilir.

Bu kadar yan etkisini okuduktan sonra içinizde bırakma isteği oluştuysa doğru yoldasınız.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla