Pratik Bilgiler

Sigara Kokusu Ağızdan Nasıl Giderilir?

Sigara yaklaşık 600 farklı bileşen içerir. Yakıldığında, bu bileşenler, bazıları kanserli olan ve birçok sağlık sorununa neden olabilecek binlerce kimyasal yayar.

Sigara içiyorsanız, bu sorunlardan birinin de kötü nefes kokusu olduğunu bilirsiniz.

İşte ağızdaki sigara kokusunu gidermenin beş yolu.

1. Dişlerinizi düzenli ve iyice fırçalayın

Tütün ürünleri neredeyse garantili bir ağız kokusu kaynağıdır. Ek olarak, sigara birçok ağız sağlığı sorununa da neden olabilir.

Ağız hijyeninizi korumak potansiyel olarak ağız kokusu ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Buda, günde en az iki kez dişleri fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak anlamına gelir.

Ayrıca ağzınızı sık sık gargara ile çalkalayabilir ve dil sıyırıcılarını deneyebilirsiniz.

Piyasada sigara içenler için üretilmiş özel diş macunları da vardır, ancak bunlar genellikle sıradan diş macunlarından daha aşındırıcıdır.

Bu ürünler, tütün kullanımı sonucunda sararan dişleri beyazlatmayı hedefler, bunun yanı sıra sigaranın neden olduğu kötü ağız kokusunu geçirmeye de yardımcı olmayabilir.

2. Bol su için

Tükürük, genel ağız hijyeninde kritik bir rol oynar. Ağzınızı, dişlerinize ve diş etlerine yapışabilecek yiyecek ve diğer parçacıklardan temizler.

Bu nedenle, gün boyunca bol su içmek önemlidir. Bu, dişlerinizdeki ve diş etlerindeki parçacıkların miktarını azaltacaktır, bu da bakterilerin üreyebileceği ve potansiyel olarak ağız kokusuna neden olabilecek bir ortamı engeller.

Tükürüğünüzün sürekli eksildiğini düşünüyorsanız, ağız kuruluğuna veya kserostomiye sahip olabilirsiniz. Ağızdaki tükürüğün azalması hem ağız kokusuna neden olur hemde;

  • sürekli boğaz ağrısı
  • boğazınızın arkasında yanma hissi
  • konuşma güçlüğü
  • yutma güçlüğüne neden olur.

Ayrıca eğer tedavi edilmezse, tükürük eksikliği diş çürümesine neden olabilir. Ağız kuruluğunuz olduğundan şüpheleniyorsanız bir diş hekimine başvurun. Oral durulama ürünleri ile ağzınızı nemli tutmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.

Ağız yıkama suyu, diş macunu ve pastiller gibi ağız kuruluğuna iyi gelen ve reçetesiz satın alabileceğiniz basit malzemelerden yararlanabilirsiniz.

3. Tüm diş hastalıklarını tedavi edin

Sigara içmek çoğu diş eti hastalıklarının olası nedenlerindendir. Dişeti hastalığı diş etlerinin dişlerinizden uzaklaşmasına neden olabilir. Buda, ağzınızı kokuya neden olan bakterilerle dolmasına ve doğal olarak ağzınızın kokmasına neden olur.

Dişeti hastalığının belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Diş etlerinin kızarması veya şişmesi
  • Diş etlerinin hassaslaşması veya kanaması
  • Çiğnerken ağrı hissetme
  • Dişlerin gevşemesi veya sallanması
  • Diş eti hassasiyeti

Diş eti hastalığı, bakterilerin diş etlerinin altına girmesi ve dişlerinizde çok uzun süre kalmasıyla başlar ve plak ve tartar katmanları oluşturur.

Erken dişeti hastalığı, diş eti iltihabı olarak bilinir. Düzenli diş temizliği, günlük fırçalama ve diş ipi kullanılması ile tedavi edebilir.

Dişeti hastalığınız varsa, sigarayı bırakmak tedavi gördükten sonra diş etlerinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

4. Dişlerinizi fırçalayamadığınız zamanlar şekersiz sakız çiğneyin

Dışarıdaysanız ve dişlerinizi fırçalayamıyorsanız, yaklaşık 5 dakika veya daha kısa bir süre şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sakız ağzınızı daha fazla tükürük üretmeye teşvik eder, bu da ağız kokusuna neden olan gıda parçacıklarını gidermeye yardımcı olabilir.

Şekersiz sakız seçtiğinizden emin olun. Ağzınızdaki bakteriler şekeri sever ve asit üretmek için kullanır. Ağzınızdaki fazla asit dişlerinizi yıpratabilir ve ağız kokusuna neden olabilir.

5. Sigarayı bırakın

Sigara ve genel olarak tütün ürünlerinin kötü ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, sigara içmek dişlerinizi lekeleyebilir ve sizi birçok sağlık sorunu için risk altına sokabilir.

Tütün kullananlar diş eti hastalığına yakalanma riski daha yüksek olanlardır. Diş eti hastalıkları da potansiyel olarak ağız kokusuna neden olur. Sigara içmek koku alma duyunuzu da bozabilir. Bu nedenle ağzınızın başkalarına nasıl koktuğunun her zaman farkında olmayabileceğiniz anlamına gelir.

Sigarayı bırakmak nihayetinde nefesinizi ve genel yaşam kalitesini artırabilir.

Temel çıkarımlar

Güzel bir ağız kokusu iyi ağız hijyeni ile başlar. Bununla birlikte, vücudu nemli tutmak ve ağzınızdaki tükürük miktarını korumak, ağız kokusu ile mücadele konusunda size yardımcı olabilir.

Sigara içen insanların ağız kokusu alma olasılığı daha yüksektir. Ağız kokusunu potansiyel olarak azaltabilecek ürünler mevcut olsa da, genel sağlığınız için ve ağzınızın kokmaması için sigarayı hemen bırakın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla