Genel Kültür

Senet Nasıl Geçersiz Olur?

Senet, taksitle yapılan ödemelerin yanı sıra borç ya da hizmet alındığı zaman bu işlemleri hukuki bir zemine oturtmak amacıyla oluşturulan belgelerdir. Fakat senet hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Belirli kurallara göre hazırlanmayan senetler geçersiz sayılır. Bu konuda senet nasıl geçersiz olur sorusunun yanıtlanması da gerekir. Günümüzde geçersiz senetlerden dolayı mağduriyet yaşayan çok sayıda kişi bulunduğu için yazımızın devamından detaylı bilgilere ulaşmanızı öneriyoruz.

Senet Nedir?

Herhangi bir olayın bir kişi tarafından delilini temsil eden belgelere senet adı verilir. Farklı bir tanımla, başkasına yazdırılabilen ya da yazıldıktan sonra imzalanan delil belgeleridir. Senetler genelde ödenmesi gereken para miktarının belirtilmiş olan tarihte ödenmesini garanti altına alır. Bu durumda paranın ödenmeme ihtimalini en aza indirebilir. Hukuki yaptırımları olduğu için senedin geçerliliğine her zaman dikkat edilmelidir.

Senetlerin Geçerlilik Şartları Nelerdir?

Öncelikle bir senette ‘senet’ kelimesinin bulunması zorunludur. Farklı dilde yazılan senetlerde bile bu sözcüğün yabancı karşılığı mutlaka geçirilmelidir. Sadece emre yazılan bir senet ise emre yazılı havale olarak kabul edilir. Ayrıca senetlerin geçerlilik şartları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Ödeme Bilgileri Yer Almalı: Senetlerde ödenecek miktarın kime ödeneceğine dair bilgiler mutlaka yer almalıdır. Çünkü senedin hak sahibinin kim olduğu anlaşılmalı ve bu şarta göre senet doldurulmalıdır. Hak sahibinin gerçek kişi olması durumunda isim ve soy isim, tüzel kişi olması halinde unvanıyla beraber isim ve soy isim senette bulunmalıdır.

Para Miktarı Belirli Olmalı: Hazırlanan senette satın alınan ürünle beraber ödenmesi gereken para miktarı da yazılmalıdır. Miktarın yanı sıra para cinsinin yazılması da zorunludur. O halde para miktarı ya da para cinsinin eksik olması, senedin geçersiz olmasına neden olur. Sayı ve yazı ile belirtilmesi gereken tutarlar ayrıca anlaşılabilir bir şekilde yazılmalı ve ülke bilgisi de geçmelidir.

Kayıtsız Şartsız Ödeme Özelliği: Senetlerin hangi şartlar altında hazırlandığına dair ifadeler bu belgeler bulunmamaktadır. Yani kayıtsız şartsız ödeme özelliğine göre hazırlanmalıdır.

Keşideci İmzası Bulunmalı: Senet hazırlanırken ıslak imzaların kullanılması zorunludur. Parmak izi, paraf, kaşe ya da mühür kullanımının senetlerde herhangi bir geçerliliği yoktur. Sadece poliçe senetleri dışında hazırlanan belgelerde mühür ve parmak izi geçerli sayılır. Keşidecinin imzası ise belgenin alt ve ön kısmında bulunur. Keşidecinin tüzel kişi olması halinde unvanı da senetlerde geçirilmelidir.

Keşide Tarihi Yer Almalı: Keşide tarihi, senedin düzenlenme tarihidir. Bu bilgilerin de gün, ay ve yıl şeklinde belgede bulunması şarttır.

Borçlu Kişinin İsim ve Soy İsmi Eklenmeli: Senetteki muhatap kişinin ad ve soy adı mutlaka belgede bulunmalıdır. Ancak muhatap kişinin imzasının bu belgede olma zorunluluğu yoktur.

Senedin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Kanunlara göre işlenmeyen senetlerin süresi 3 yıldır. 3. yılın sonunda senet geçersiz olur. Elbette bu rakamlar senedi hazırlayan kişi ve muhatap tarafından belirlenebilir.

Senette Sonradan Değişiklik Yapılabilir mi?

Senet hazırlandıktan sonra üzerinde değişiklik yapmak yasal değildir. Bu tür durumlarda kişilere ‘evrakta sahtecilik’ iddiasıyla dava açılabilir. Senet imzalayan kişilerin haliyle imzaladığı senedin bir kopyasını alması gerekir. Öte yandan senette doldurulması gereken tüm alanlar eksiksiz doldurulmalıdır. Kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli durum, ödeme rakamını ve tarihini boş bırakmamasıdır.

Senette sonradan yapılabilecek değişiklikler yasal olmadığı gibi ciddi yaptırımları bulunur. Ancak senette sahteciliğin ispat edilmesi gerekir. O halde senedin kopyası alındıktan sonra bu süreci yönetmek daha kolay olacaktır.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla