Sağlık

Şeker Hastalığına İyi Gelen 11 Süper Meyve

Diyabet, günümüzde toplumun büyük bir kesimini etkileyen ve giderek yayılmakta olan bir hastalıktır. Genç yaştaki insanlarda dahi görülmeye başlamıştır. Hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam, abur cubur ve yoğun şekerli gıdaların tüketimi ve sağlıksız bir beslenme diyabetin temel sebepleridir.

Kontrol altına alınması için gereken ilk şey toplum bilincidir. Birçok doktor, şeker hastalığından korunmak için aktif bir yaşam tarzı benimseme, sağlıklı beslenme, egzersizler ve bol miktarda lif barındıran meyveler tüketmeyi öneriyor.

İşte Şeker Hastalığına İyi Gelen 11 Meyve

1. Elma

Kimileri, günde bir elma yiyen insanların doktor yüzü görmeyeceğini iddia eder. Elmadaki lif, C vitamini ve antioksidanlar onu az kalorili, çok faydalı bir meyve haline getiriyor.

Hatta kimi doktorlar elmanın tip 2 diyabete iyi geldiğini ve kan şekerini düzenlediğini bile öne sürmüştür. Bu maddeler, elma yeme alışkanlığı edinmemiz için yeterli birer sebeptir.

2. Çilekgiller

Yaban mersini, ahududu ve kızılcık gibi meyveler neredeyse herkes tarafından sevilir ve diyabete karşı vücudu korur. Şeker hastaları bol miktarda glükoz üretimine ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçlarını çileksi meyveler ile karşılayabilir.

Çileksi meyveler ayrıca kan şekerini dengeler ve tip 2 diyabet riskini azaltır. Düşük kalorili olmasının yanında birer antioksidan kaynağı olan çilekgiller, diyabet hastaları için önem arz eden meyvelerdir.

3. Kiraz

İnsülin, hayati önem taşır ve kirazdaki antosiyanin adı verilen madde insülin üretimini % 50 oranında arttırır. Kirazda bulunan antioksidanlar ve düşük miktardaki karbonhidrat bu meyveyi şeker hastaları için önemli kılar. günlük 12 adet kadar kiraz tüketimi önerilmektedir.

4. Guava

Guava, şeker hastalığını önleyen mevsimlik bir meyvedir. Şeker oranının düşük olması ve C vitamini açısından zengin olması, tip 2 diyabet riskini etkili bir şekilde azaltır. Doğru sezonda guava, yiyecek listemizde olmalıdır.

5. Kivi

Kivinin benzersiz kılan, farklı tadı ve sağlıklı oluşudur. Büyük bir potasyum, lif ve vitamin kaynağıdır. Kivideki potasyum, sodyumu dengeleyerek tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Karbonhidrat seviyesi çok düşük olduğundan, şeker hastaları için ideal bir meyvedir. Bazı doktorlar diyabet kontrolü için günlük bir adet kivi yemeyi öneriyor.

6. Papaya

Tüm meyveler antioksidan içerir, ancak en fazla doğal antioksidan içeren meyve papayadır. Papayadaki mineraller diyabetin ilerlemesini önlerken, hücre hasarını da engeller.

Papaya, güvenle tüketilebilir bir meyvedir.

7. Armut

Sağlık faydalı olan bir başka mevsim meyvesi de armuttur. Düşük karbonhidrat seviyesi ve lif bakımından zengin oluşu onu şeker hastaları için bir armağan haline getiriyor. Ek olarak armut, insülin duyarsızlığını arttırarak diyabetin önlenmesini de sağlar.

Armut oldukça faydalı bir kahvaltı gıdasıdır.

8. Şeftali

Yaz meyveleri vitamin, mineral ve antioksidanlarla yüklüdür. Şeftaliye gelecek olursak barındırdığı A ve C vitaminleri ile düşük seviyede karbonhidrat, toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmamıza yardımcı olur.

Araştırmalar, yüksek dozda potasyum ve lifin, mide ülseri ve böbrek sorunlarını azaltma özelliğine sahip olduğunu gösteriyor.

Tüm bu özellikler şeftalinin sağlıklı besinler kategorisine girmesi için yeterlidir.

9. Nar

Nar, herkesin aklında sağlıklı bir meyve oluşuyla yer etmiştir. En fazla antioksidan içeren meyvelerden biridir. Hayati derecede önemli olan antioksidanlar, kronik hastalıklar ve serbest radikallere karşı vücudu korur.

10. Kavun

Kavun, besin maddeleri ile dolu bir meyvedir. A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Bu besinler kan şekerinin düzenlenmesinde ve diyabetin önlenmesinde görev alır. Tüm bu özellikler kavunu en sağlıklı meyvelerden biri yapar.

11. Portakal

Portakal, içerdiği yüklü miktardaki C vitamini ile sağlığa faydalı bir meyvedir. Şeker hastalığında koruyucu kalkan görevi görür. İçerdiği flavonod, flavanon ve fenolik gibi asitler vücutta üst düzey koruma sağlar.

Düzenli olarak tüketildiğinde bağırsak ve karaciğere de fayda sağlar. Tüm bunlara ek olarak düşük karbonhidrat seviyesi, portakalı harika bir mevsim meyvesi haline getirir.

  •  

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla