Din

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Sehiv secdesi namaz içerisinde yanılma ve ya unutma gibi durumlarda yapılan telafi secdesidir.

Arapça s-h-v kökünden gele sehiv ‘’yanılma, hata yapma, dalgınlık’’ gibi anlamlara gelir. İslam fıkhında ise namaz sırasında yapılan eksiklik, yanlışlık ve fazlalıklar nedeniyle yapılan secdeye denmektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) namaz sırasında kulların dikkatli ve rükunların yerine getirilmesi konusunda titiz olmasını tavsiye etmiştir. Ancak beşer olmanın vermiş olduğu unutkanlık ve ya dalgınlık nedeniyle kulların namaz sırasında yanılabileceğini de bildirmiştir. Namazda yapılan dalgınlıklar için Peygamberimiz (s.a.v.) sehiv secdesi yapılarak telafi edileceğini anlatmış ve çevresindekilere bu secdeyi göstermiştir.

Sehiv Secdesi Hangi Durumlarda Yapılır?

 1. Namaz rükunlarının sayısını fazlalaştırmak (Örneğin 2 yerine 3 kere secde yapmak gibi)
 2. Namaz içerisindeki rükunların sırasını değiştirmek (Rükûdan önce secde yapmak gibi)
 3. Bir rüknü yapmayı geciktirmek (Kıyamdan ve kıraatten sonra rükûa gitmeyip bir süre beklemek ve kararsız kalmak)
 4. Kılınan namazın kaç rekat olduğunu unutup fazla rekat kılmak (Sabah namazını 2+2 yerine 3+2 olarak kılmak gibi)
 5. Selam verilmesi gereken yerde yanılma nedeniyle ayağa kalkmak
 6. Namazın vaciplerinden birini terk etme durumunda (Namazda okunan Fatiha Suresi vacip hükmündedir ve unutulursa sehiv secdesi gerekir.)

Hanefi mezhebi dışında kalan diğer mezhepler hangi durumlarda sehiv secdesi yapılması gerektiği ile ilgili farklı şartlar sıralamıştır. Bu nedenle sehiv secdesi gerektiren durumlar konusunda mezhepler arası farklı uygulamalar vardır.

Sehiv secdesi hanefilre göre vacip, Şafiilere göre sünnet hükmündedir.

Sehiv Secdesinin Hükmü Nedir?

Sehiv secdesi yapmak belirtilen şartlardan biri yerine gelmişse Hanefi mezhebine göre vacip hükmündedir. Sehiv secdesi eğer bayram ve Cuma namazı gibi namazlarda gerekirse bu tür durumlarda karışıklığı önlemek için terk edilmesi caiz görülmüştür. Şafii ve Maliki mezhebinin bir kısmına göre sehiv secdesi yapmak sünnet hükmündedir. Malikilerin bir kısmı ise Hanefiler gibi sehiv secdesini vacip olarak görmüşlerdir. Hanbeli mezhebine göre ise bazı kesimler sehiv secdesini vacip görürken bir kısmı sünnet bir kısmı ise mubah olarak görmüştür.

Sehiv Secdesi Yapılışı Nasıldır?

Sehiv secdesi Hanefi mezhebine göre namazın son oturuşundaki selamdan sonra yapılır. Şafii mezhebine göre ise selam vermeden önce yapılır. Namazda sehiv secdesi gerektiren durumlardan biri ile karşılaşıldığında sehiv secdesi şu şekilde yapılır:

 • Namazda sehiv secdesi gerektiren durumlar yaşanmışsa son oturuşa kadar namaza devam edilir.
 • Son oturuşta Tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunarak sağa ve sola selam verilir.
 • Selamların hemen ardından aynen namaz içerisinde yapılan secdeler gibi iki kere daha secde yapılır ve oturuşa geçilir.
 • Oturuşta ise Tahiyyat, Salli ve Barik duaları okunarak yeniden sağa ve sola selam verilir.

Cemaatle kılınan namazlarda eğer imama uyulmuşsa ve imam namaz sırasında bir hata yapmışsa imamın sehiv secdesi yapması gerekir. Cemaati ise ona uymalıdır.

İmam sehiv secdesi yapacaksa:

 • Son oturuşta Tahıyyat ve Salli, Barik dualarını okumalıdır.
 • Yalnızca sağ tarafına selam vermeli ve Allahu Ekber diyerek yeniden namazdaki gibi iki kere secde yapmalıdır.
 • Secdelerden sonra oturuşa geçerek Tahıyyat ve Salli, Barik dualarını okuyarak hem sağına hem de soluna selam vermelidir.

Namazı kılan cemaat eğer namazında bir hata yapmışsa onlarda sehiv secdesi yapar ancak namazda hata yapmamışsa sehiv secdesi yapmaz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla