Bahçe & Bitkiler

Şeftali Nasıl Bir Meyvedir?

Şeftali bol sulu ve oldukça tatlı bir yaz meyvesidir. Gülgiller familyasından olan şeftali, eski yüzyıllarda Çin’de uzun yaşama dair ve ölümsüzlüğe yönelik bir sembol şeklindeydi. Bir şeftali ağacının ortalama ömrü yaklaşık 30 yıldır. Yükseklik olarak ise 2 ile 2.5 metre uzunluğunda olmakla birlikte ılıman iklime sahip bölgelerde kendine yaşam bulur.

Şeftali yetiştiriciliği açısından uygun iklim şartlarına sahip olan Türkiye, şeftali üretimi bakımından sayılı üreticiler arasında yer almaktadır. Şeftali, Bursa başta olmak üzere özellikle Marmara Bölgesi’nde sıklıkla yetiştirilebilmektedir. Yalnızca taze meyve amacıyla değil, nektar (meyve suyu) ve tatlılarda da çok kullanılan bir meyvedir. Aynı zamanda kalorisi de oldukça düşük olan içerisinde yağ barındırmayan ve çok besleyici olan meyvelerden biridir. Özellikle yaz diyetine başlayanlar için sıklıkla tercih edilebilecek bir besindir. Ayıca tatlı krizine yakalanan ve yüksek kalorili besinlerden kaçınanlar için tatlı isteğini giderme konusunda yardımcı bir atıştırmalık vazifesini taşır. Kahvaltılarda yağsız yoğurtla beraber veya müsli ile birlikte de tüketilirse, hem kahvaltınızı zenginleştirir hem de gayet besleyici olur.

Şeftalide Hangi Vitaminler Var?

Şeftali bol miktarlarda C vitamini barındırır. A ve B vitaminini de içerir. İçerisinde potasyum, kalsiyum, folat, kolin, çinko, bakır ve magnezyum barındıran şeftali, sodyum ve demir açısından da oldukça zengin bir besindir. Şeftali içerisinde tam 10 adet farklı vitamin çeşidini barındırır. Şeftalideki A vitamini sayesinde sağlık açısından göze çok olumlu faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda şeftali, vücudu toksinlerden arındırmaya yarayan C vitamini açısından da hayli zengindir. Şeftalide diğer vitaminlere nispeten daha az oranda bulunan E ve K vitaminleri ise bu meyvenin barındığı vitaminlerdendir. Yine bunlara ilave olarak B6 vitamini, riboflavin (B2 vitamini), folik asit (B9 vitamini), tiamin (B1 vitamini), niasin (B3 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitaminleri) gibi diğer vitaminler de barındırır.

Şeftalinin Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar arasında en bilindik olan türleri tüylü şeftali ve tüysüz şeftalidir. Bunların yanı sıra daha pek çok farklı çeşidi de bulunur. Genel görünüm açısından benzer, fakat farklı özellikleri sebebiyle farklı kategoride değerlendirilen şeftalinin çeşitlerinde genel özellikleri ise etli ve tüylü olmasıdır. Türkiye şeftali yetiştiriciliği bakımından yoğun olan bir ülkedir. Yaklaşık 64 şeftali türü yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen şeftali türlerinden biri de flordasundur. Flordasun türü şeftali, oldukça verimlidir. Bunun yanı sıra yine Akdeniz’de yetiştirilen çeşitlerden olan early red ve early amber sarı renge sahip olan iç kısımlarıyla hayli sulu ve ağaçları da verimli olan çeşitlerdendir. Dış kabukları ise adeta kadife gibi tüylü bir yapıya sahiptir. Bunun nektarin ismi verilen tüysüz çeşidi de bulunmaktadır. Lezzetleri yakın fakat nektarinin yapı olarak daha sert olması iki tür arasındaki farklardandır. Tür olarak aktarmak gerekirse, diğer şeftali çeşitleri de şunlardır: symphonie, spring crest, royal glory, elegant lady, spring lady, francoise, vista rich, spring bella, venüs, silver king, rich lady, super red, big top, sun gold, tastired, caldesi 85 ve adriana. Görüldüğü gibi şeftalinin çeşitleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Yetiştiricilik açısından bir kısmını bahçe ve bağlarda yetiştirebilmekte ve özellikle çeşitlerine semt pazarlarında rastlamaktayız.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftali ülkemizde bolca rastlayabileceğimiz ve fiyat açısından da genellikle uygun fiyatlara alabildiğimiz meyvelerdendir. Dolayısıyla kolay ulaşılabilirliği ve lezzeti onu cazip kılmaktadır.

  • Şeftalinin vücudun olağan işleyişine yardımcı olan askorbik asit ile çinko içermesi açısından; özellikle de C vitamininde zengin olması onu bağışıklık açısından önemli kılar.  Bu sebeple enfeksiyonlar ile mücadele noktasında, soğuk algınlığı, zatürre, ishal ve sıtma gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı olabilmektedir.
  • Vücudu temizlemek için ve detoksifiye sağlamak için yararlıdır. Böbreklerdeki ve karaciğerdeki zararlı toksinleri atmada yardımcı olabilmektedir.
  • Şeftali içerdiği oldukça çeşitli olan temel vitaminlerin ve minerallerin varlığı sebebiyle hamilelik esnasında da kıymetli bir meyvedir. İçerdiği C vitamini de bebeğe birçok konuda hayli faydalı bir işlev sağlar. Hamilelik esnasında çok kritik olan demirin emilimine de yardımcı olmaktadır. İçerdiği potasyum gebelik sırasında yaygın rastlanan kas krampları ile genel yorgunluğun azaltılmasında ve önlenmesi konusunda yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan lif miktarının yoğunluğu neticesinde sağlıklı sindirimi sağlayarak kabızlığı azaltır.
  • Zengin bir besin olması nedeniyle ve kalori açısından da uygun olduğu için diyetlerde de kullanılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla