şarap yanında ne yenir
şarap yanında ne yenir
Mutfak Kültürü Yeme & İçme

Şarap Yanında Ne Yenir?

Şarap bazen tek başına tüketilen bir içki çeşidi olsa da çoğu zaman yemeklerin tadına eşlik eden bir içecek olarak görülür. Davetlerde ve özel yemeklerde şarabın sıkça kullanıldığı sofralar hazırlanırken yıllanmış olan şaraplar yemeğe ayrı bir tat katacaktır. Genellikle akşam yemeklerinde ve atıştırmalıklarla birlikte kullanılan şarap, dünya mutfağından farklı lezzetlerle bir arada sunulabilmektedir.

Izgara Balık

Şarap yanında yenebilecek yemekler listesinin ilk sıralarında ızgara balıklar gelir. Özellikle büyük ve lezzetli olan balıklar tercih edildiğinde şarap ile başarılı bir bütünlük sağlayacaktır. Somon, karides gibi farklı deniz ürünleri ile şarap güzel bir menü oluşturacaktır.

Şarap ve ızgara balık sofralarının olmazsa olmazı mezeler olacaktır. Salata ve mezelerle birlikte sofranızı donatabilirsiniz. Ayrıca soslu balıklarda enfes bir sofra lezzeti verecektir.

Makarnalar

Makarna tarifleri şarapla birlikte tüketilecek hafif besinlerdendir. Özellikle domates soslu olan makarnalar şarabın içerisindeki asit dengesini sağladığından dolayı tercih edilebilir. Eğer İtalyan şarabı tercih edilecekse makarna ve salata denemek harika bir lezzet şöleni sunacaktır.

şarapla ne yenir
şarapla ne yenir

Pizzalar

Pizzalar çoğu zaman kola gibi içeceklerle tüketilir. Ancak mantarlı ya da özel soslu pizzalar şarapla tüketilebilecek besinlerdendir. Farklı lezzetlerin damakta ahenk etmesini sağlayacak olan bu menüye İtalyan sosları da eklenebilir.

Peynir

İçki sofralarının baş kahramanı olarak bilinen peynirler şarap sofralarının da vazgeçilmezidir. Özellikle şarap gibi yıllanarak saklanmış olan peynirler harika bir tamamlayıcı olurken eski kaşar ve graten peynirler ideal olacaktır. Şarap ile geniş peynir tabakları hazırlayabileceğiniz gibi ızgara peynir gibi ürünlerde deneyebilirsiniz.

Jambon- Kavun

Atıştırmalık ve şarap birlikteliğini kullanmak isteyenler için jambon tuzlu bir seçenek olacaktır. Şarabın tatlı bir lezzet bırakmasını isteyenler ise kavun tercih edebilir. Atıştırmalık türünde olduğundan dolayı gece davetlerinde yemeklerden sonra tercih edilebilir.

Kırmızı Et

Kendini çok aç hissedenler için eğer kırmızı et yemekleri tüketilecekse şarap sofrayı tamamlayan içeceklerden olabilir. Kırmızı etlerde özellikle sığır eti ve koyun eti farklı notalar sunacaktır. Barbekü ve mangal şeklinde hazırlanan kırmızı et yemekleri denenebilir.

şarabın yanında ne yenir
şarabın yanında ne yenir

Meyveler ve Meyveli Tatlılar

Hafif ve rahatlatıcı atıştırmalıklar denemek isteyenler için meyveler ve meyveli tatlılar şarapla bütünleşecek hazırlıklardan olacaktır. Akşamüstü atıştırmalıklarında meyve ve meyveli tatlılar kullanılabilir.

Sebze Yemekleri

Hafif yemekler yemeyi tercih edenler için hafif notalar içeren şaraplar tercih edilebilir. Mantar, kabak, fesleğen gibi farklı sebzeler tüketiliyorsa sert notalarda şaraplar tüketilmemelidir. Hafif şaraplar ve bu yemekler mideyi yormaz ayrıca güzel bir birliktelik sunar.

Kraker- Patates

Şarabın keskin tadını bir nebze azaltmak için kraker ve kızarmış patates tercih edilebilir. Ayrıca tavuk ve patates kızartması gibi ürünlerde şarapla birlikte tüketilebilecek ürünlerdendir. Salataların ya da hafif atıştırmalıkların bir araya geldiği sofralarda da şarap tek başına tüketilebilir bir içecektir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla