Genel Mutfak Kültürü Pratik Bilgiler Yeme & İçme

Şampanya Nasıl Patlatılır?

şampanyayı patlatmak için ne yapmalı
şampanyayı patlatmak için ne yapmalı

Birden havaya patlayan şampanyalar ve büyük kutlamalar çoğu kişinin aklına kazınan görüntüler arasındadır. Davetin ihtişamını ortaya çıkaran şampanya patlatma ritüelinde daha önce deneyiminiz yoksa beklediğiniz gibi bir patlama ile karşılaşamayabilirsiniz. Adeta bir havai fişek gösterisi gibi olan şampanya patlatma geleneğinde istenen patlamayı yakalamak için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekecektir.

Şampanya Nasıl Bir İçkidir?

Şampanya aynen kola ve ya gazoz gibi asitli bir yapıya sahiptir. Soğuk olarak tüketilmesi gerektiğinden dolayı sıcak yerde değil soğuk yerlerde saklanması gerekir. Şampanya eğer patlatmadan açılmak isteniyorsa fazla sallanmamalı ve kapağı dikkatli bir şekilde açılmalıdır. Şampanya şişeleri mantar bir tıpa ile kapatılır. Fazla sallanması halinde bu mantar birden bire patlayacaktır. Eğer resmi bir ortamda bulunuluyorsa şampanya şişesinin üzerindeki jelatin kısım yırtılarak açılmalıdır. Ardından ise şampanyanın kapağı hafif bir şekilde çevrilerek çıkarılmalıdır. Mantar tıpa dikkatli bir şekilde çıkarıldığında şampanyadan dışarıya hafif bir duman çıkacaktır.

şampanya nasıl açılır
şampanya nasıl açılır

Şampanyayı Patlatmak İçin Ne Yapmalı?

  • Şampanya normalde soğuk tüketilen bir içkidir. Ancak şampanyanın içerisinde ısıdan etkilenen asidik bir ortam bulunur. Şampanya ısınmaya başladıkça bu asitlenme devam eder ve iç kısımdaki şampanya basıncı artar. Bu nedenle hemen tüketilecek olan şampanya 1 saat kadar oda ısısında bekletilebilir. Eğer daha soğuk bir şampanya isteniyorsa buz dolu bir kabın içinde değil soğuk su dolu bir kabın içerisinde bekletilebilir.
  • Şampanyayı patlamadan önce şişeyi elinize aldığınızda ıslak olmaması için kurulamanız gerekir. Çünkü su ve buz karışımı içerisinde kalan şişe ıslanacak ve açmak istediğinizde elinizden kayacaktır.
  • Şampanya şişesinin ağız kısmında özel bir ambalaj bulunur. Şampanya şişesini açabilmek için bu paketli kısmın açılması gerekir. Şarap anahtarı denilen bir alet yardımı ile bu paketi düzenli bir şekilde çıkarabilirsiniz.
  • Şampanyanızı patlatmak istiyorsanız bu aşamada elinizi şişenin üzerindeki mantar tıpanın üzerine yerleştirin. Genellikle başparmağınızla mantarın üzerine bastırmanız da yeterli olacaktır. Ancak parmağınızı iyice bastırmış olacağınızdan emin olun.
  • Şampanya şişesini hafif ya da biraz daha hızlı bir şekilde sallayın. Eğer büyük bir patlama olmasını istiyorsanız daha fazla sallayabilirsiniz.
  • Sallamanın hemen ardından parmağınızla baskı uyguladığınız mantarı serbest bırakın.
  • Mantar içerideki basıncın etkisi ile bir anda kendini dışarı itecek ve iç kısımda basıncı artan şampanya havada patlamalar yapmaya başlayacaktır.
  • Patlamanın bitmesinin ardından şişenin ağız kısmını silerek kadehlere doldurabilirsiniz.
şampanyayı patlatmak için ne yapmalı
şampanyayı patlatmak için ne yapmalı

Şampanya Patlatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şampanya şişesini patlatırken mantar tıpaya uygulayacağınız baskıyı tam zamanında kesmeniz gerekir. Zaten mantar tıpa içerideki basınç artınca kendini öne doğru itmeye başlar. İşte tam da bu sırada elinizi mantardan çekmelisiniz.

Şampanyayı patlatırken karşınızda insanların olup olmadığına dikkat edin. Çünkü mantar tıpayı fırlayarak karşı taraftaki insanlara zarar verebilir. Şampanya patlatırken insanlarla aranıza 2-3 metre mesafe koymaya dikkat edin.

Şampanya şişesini suyun ve ya buzun içerisinden çıkardıktan sonra kurulamaya dikkat edin. Islak kalan şişeleri salladığınızda bir anda şişe elinizden kayabilir ve daha büyük sorunlar oluşturabilir.

Şampanyayı soğuk tüketmek istiyorsanız yarısı buz yarısı su olan bir kabın içerisinde bekletebilirsiniz. Bu sayede şampanya soğuk kalırken patlamaya hazır hale gelir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla