Yeme & İçme

Şampanya ile Ne Yenir?

Champagne bottle and cork

Şampanya ilk olarak Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bulunduğu dönemde beyaz şaraba karbondioksit gazı ekleyerek şampanya haline getirilen bu içki aynı dönemde geliştirilmeye başlanmıştır. Şampanya şişesi de üretilmeye başladığında kapak olarak yağlı bez kullanılmıştır. İlerleyen zamanlarda mantar tıpa kullanımı yaygınlaşmış ve bu sayede şampanyanın patlaması engellenmiştir. Günümüzde de şampanya çokça tüketilen bir alkollü içkidir. Genelde kutlamalarda tercih edilen şampanya özel günlerin vazgeçilemez içki türleri arasındadır.

Şampanya Yapımı

Şampanyanın yapımı her zaman merak edilen konular arasındadır. Öncelikle şampanyanın bir şarap türü olduğu unutulmamalıdır. Siyah ve beyaz üzüm karışımı bir içki olan şampanya için önce beyaz şarap üretimi gerçekleştirilir. Daha sonra siyah üzümlerin kabuğunda yer alan renk pigmentlerinin beyaz şaraba geçmesi engellenir. Belirli bir süre harmanlanan şaraba maya eklenir ve şişelere ayrılır. Şişelerin ağız kısmı da metal kapaklar yardımıyla kapatılır.

Şişelenen şarap uzun bir süre dinlendirilir. Bu sayede içeriğindeki mayalar kendiliğinden karbondioksit gazı üretmektedir. Son aşamaya gelindiğinde şişeye mantar tıpa takılır ve artık satışa sunulur. Şampanya doğal yoldan elde edildiği için farklı bir katkı maddesi eklenmemektedir.

Şampanyalar üzümlerin kalitesine ve içerdiği şeker oranına göre Vintage, Non-Vintage ve Blanc dee Blancks olarak 3 farklı şekilde üretilmektedir.

Şampanya Nasıl İçilir?

Şampanyanın tüketim sırasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle şampanyanın patlatılarak açılması önerilmez. Ancak bu gelenek 1967 yılında Formula 1 yarışlarında başlatılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Şampanya içmeden önce jelatin kısmı çıkarılmalıdır. Mantarın kendiliğinden atmaması için metal aparat bulunduğundan bu aparatın da sökülmesi gerekir. Daha sonra şampanyanın şişesi çevrilir ve nazikçe tıpa çıkarılır. Tüketim sırasında flüt kadehlere bırakılır ve mutlaka soğuk olarak içilir.

Şampanyanın bekletileceği sıcaklık da önemlidir. En çok 7 derece sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereken şampanyanın soğutulması gerekiyorsa, buzlu kovaya bırakmak yeterli olacaktır. Yine şampanya tüketirken kadehin ortadan tutulmaması gerekir. Yani şampanya kadehi, bardağın en alt kısmında tutulur.

Şampanya günün her saatinde tüketilebilir. Özellikle Fransa’da öğle yemeklerinde sıklıkla tüketilen şampanya havyar ile beraber tercih edilebilir. Alternatif olarak aperatif yiyecekler, kuruyemişler ve kanepe ile de tüketildiği unutulmamalıdır.

Şampanya Ne ile Tüketilir?

Kutlamaların vazgeçilmez içeceği olarak bilinen şampanyanın ne ile tüketilmesi gerektiği her zaman merak edilmektedir. Yapımı son derece zor olan şampanyaya özel bazı tüketim malzemeleri bulunmaktadır. Güçlü ve zarif lezzeti olan yemeklerle uyum sağlayan şampanya aşağıda sıralayacağımız ürünlerle çok daha güzel bir uyum sağlamaktadır.

Balıklar: Balık türlerinin tamamı şampanya ile tüketilebilir. Özellikle çipura ve levrek gibi balık türleri, şampanyaya güzel aroma katar. Yağlı balıklar ise aromayı dengeler. Etli balıklardan kılıç ve kalkan da muhteşem bir uyum sağlar. Elbette haşlanan, ızgarada yapılan ya da çiğ olarak tercih edilen balıklar da şampanya ile beraber tüketilebilir.

Kabuklu Mahsuller: Deniz mahsulleri arasında bulunan istiridye, şampanya ile tüketilebilen en güzel ürünlerdendir. Ayrıca yengeç, deniz tarağı, jumbo karides ve istakoz da şampanyanın mezeleri arasındadır.

Acılı Yemek: Hafif acılı yemeklerle çok güzel bir şekilde tüketilen şampanya, acılı yemeklerle de tercih edilebilir.

Kaz ve Tavuk: Noel kazı ile harika bir uyum sağlayan şampanya, tavukla beraber soslu beyaz etlerin tercih edilmesiyle çok daha güzel bir hal alabilir. Aslında soslu yemekler ve soslu beyaz etlerle şampanyanın tadı muhteşem bir şekle bürünmektedir.

Tatlılar: Tatlılar da şampanya ile tercih edilebilir. Özellikle de az şekerli tatlılar, taze meyveli tartlar ve milföy türü atıştırmalık tatlıları şampanya ile tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla