Cilt bakımı

Sakal Nasıl Daha Hızlı Uzar?

Sakalların uzama hızının büyük bir kısmı genetik faktörlere bağlıdır, ancak çevresel etmenlere bağlı olarak uzama hızı artırılabilir.

Sakallar erkekler için güçlü olmanın ve erkekliğin sembollerinden biridir. Hemen hemen her erkek sakallarının gür ve yumuşak şekilde çıkmasını ister. Sakalların gürlüğü ve uzama hızının büyük bir kısmı genetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Ancak sakalların uzama hızı çevresel faktörlere bağlı olarak da değişebilir. Bir sakalın uzamasını artıran en önemli faktör ise kişini doğru bir yaşam tarzı belirlemesidir.

Cildinizin Gözeneklerini Açın!

Sakallarınızın daha hızlı bir şekilde uzayabilmesi için sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmanız gerekir. Sağlıklı bir cildin kaynağı ise sürekli temizlenen ve gözenekleri açılan cilt ile elde edilebilir. Yağlardan, kirlerden arındırılmış olan cilt dokusunun gözenekleri açılacağından dolayı sakalın çıkacağı noktalar rahatlatılmış olur. Ayrıca cildin gözenekleri açıldıktan sonra bu kısımlara masaj yapmak kan dolaşımının hızlanmasına ve sakal dokusunun güçlenmesine fayda sağlar.

Cildinizi Nemlendirin!

Sakalların hızlı bir şekilde uzaması için cilt dokusunun güçlendirilmesi gerekir. Cilt derisi üç farklı katmandan oluşur. Sakal yapısını oluşturan dokunun beslenmesi ise neme bağlıdır. Kuruyan ciltte sakal oluşumu yavaş olacağından dolayı cildinizi temizledikten sonra nemlendirmeyi unutmayın. Ayrıca yüzünüzü her gün temizleyin ve her gün cildinizi nemlendirmeye çalışın.

Sakal yapısını güçlendirmek için B7 vitamini almak gerekir.

B7 Vitamini Alın!

Saçların ve sakalların uzamasında etkili olan en iyi vitamin B vitaminidir. B7 vitamini ise erkeklerdeki saç ve sakalların hızlı bir şekilde uzamasına fayda sağlar. B7 vitaminine biyotin de denir. B vitamini kompleksinden oluşan takviye ilaçlar alınabileceği gibi B7 açısından zengin besinlerde tüketilebilir.

Sığır eti, balık, tavuk, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve avokado B7 vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Öğünlerinize bu besinleri ekleyerek sakallarınızı hızlı bir şekilde uzatabilirsiniz.

Bol Su Tüketin!

Cildin yapısının %70’i sudan oluşur. Sakalların bağlı olduğu cilt dokusunun susuz kalması ise sakalların daha yavaş uzamasına neden olur. Vücuda sık sık su almak erkeklerde sakalların ve kaş gibi yapıların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Hücrelerin yeniden yapılanmasını ve canlı bir doku halini almasını sağlayan maddelerin başında da su gelir. Sakalların canlı ve gür çıkması bu nedenle bol su tüketimi ile doğru orantılı olarak ilerleyecektir.

Uykusuz Kalmayın!

Kıl kökleri sadece uyanık olduğumuz zamanlarda değil uyuduğumuz zamanlarda da ilerleme gösterir. Uyuma süremiz kısaldığında ise vücudumuz yorgun bir hal alarak hücre yenilenmesini yavaşlatır. Sakal hücrelerinin daha yavaş bir şekilde beslenmesi ise sakallarda geç uzamalara neden olur. Bol uyku ise vücudu dinlendirerek sakal hücrelerine enerjinin daha çok ulaşmasını sağlayarak sakalları uzatacaktır.

Sakalların uzaması için cildin sürekli temizlenmesi ve gözeneklerin açılması gerekir.

Yüzünüze Masaj Yapın!

Her şeyi yaptığınız halde sakallarınız uzamıyorsa bu kan dolaşımınızın yavaş olmasından kaynaklanabilir. Yüzünüzdeki kan dolaşımını hızlandırabilmek adına bol bol yüz masajı yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden görebileceğiniz yüz egzersizlerini de yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Kısa sürede sakallarınızın bu yöntemle uzadığını göreceksiniz.

Stresten Uzak Durun!

Erkekler hayatlarının belirli zamanlarında strese maruz kalırlar. Stres ise vücudun çalışma metabolizmasını bozar ve sakallarda bundan nasibini alır. Sakalların hızla uzayabilmesi için stresten uzak durmak ve rahat bir yaşam sürmeye çalışmak gerekir.

Sakal Bakım Ürünleri Kullanmak!

Sakalların çıkmaya başladığı dönemlerde sakal köklerinize bakım yapmanız uzamayı etkileyecek bir faktördür. Sakal bakım ürünleri olarak doğal karışımlar ve yağlar alabilirsiniz. Cilt temizliği sonrası bu ürünleri kullanarak sakal yapınızı güçlendirebilir ve uzamasını etkileyebilirsiniz. Ayrıca sakallarının sert bir şekilde çıkmasından şikayetçi olan kişiler için bu ürünler yumuşatıcı ve parlak görüntü sağlayıcı ürünler olacaktır.