Beslenme & Diyet

Sağlıklı Kilo Vermek için 7 Kolay Yöntem

Sağlıklı kilo vermenin kolay yolları nelerdir? Fazla kilolardan kurtulmak aslında çok zor değildir, ancak başarısız olmamızın sebebi doğru bir diyet-rejim benimsememek ve bu rejime sabırla uymamaktır.

Yani sabırsız olduğumuz için kilo veremiyoruz. Vücudun yağ tutması ve yağların erimesi aslında aynı çizgide ilerleyen bir durumdur. Yani bir anda kilo alırken yine bir anda kilo verilebilir.

Beslenme alışkanlıklarınız doğrultusunda vücudunuzun her tepkisinin bilimsel bir açıklaması vardır. Bir rejimi takip ederken sadece kilo vermeye konsantre olursanız bu durum sizin için oldukça sıkıcı bir hale gelebilir.

Önemli olan iştahınıza kökünden gem vurmak değil; sevdiğiniz şeylerle diyet yaparak kendinizi ödüllendirirken bir yandan da kilo vermektir. Daha önce hiç düşünmediğiniz bazı adımları takip ederek mutluluğunuzu korurken kilo vermeniz mümkündür.

İşte Sağlıklı Kilo Vermenin Kolay Yolları

1. Sabah Kalktığınızda 1-2 Bardak Su İçin

Sabah uyandıktan sonra bir şey yemeden önce 1-2 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Bu sayede vücudunuzun metabolizması hızlanacaktır. Vücudunuz henüz kalori almazken kalori yakmaya başlayacaktır.

Üstelik, ilerleyen 7-8 saat içerisinde vücudunuz nemlenmeye başlıyor ve böylece tüm vücut sistemini işler hale gelmesini sağlamış oluyorsunuz.

2. Düşük Karbonhidratlı Kahvaltı Tercih Edin

Bir deyişe göre; kahvaltı öğünlerin padişahıdır. Kuşkusuz, güne iyi başlamak için düşük karbonhidratlı zengin besin öğeleri içeren bir kahvaltı tercih edilmelidir. Karbonhidratlar size gün boyu enerji sağlamak için gereklidir ancak; yoğun karbonhidratlı bir kahvaltı yerine az karbonhidratlı yiyecekler tercih edilmelidir.

Özellikle karın bölgesindeki yağ hücreleri günün erken saatlerinde yağ tutmaya eğilimlidir. Bu yüzden düşük karbonhidratlı kahvaltı çeşidi tercih edilmelidir.

3. Gün İçerisinde Öğünlerinizi Akıllıca Seçin

Günde 5-6 defa yemek yemek kilo kaybı için bilinen bir yöntemdir ancak; ne sıklıkta ve hangi zamanlarda yenileceği hususu biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Gün boyunca küçük porsiyonlar halinde yemek yediğinizde vücudunuzun metabolizması iyi bir şekilde işler, ancak vücuda gıda alımları arasındaki süre arttıkça vücut metabolizma hızı yavaşlamaya başlar.

Sonuç ise sonunda yağa dönüşen kalori birikimleri olur. Gün boyunca küçük sandviçler, fındık, antep fıstığı, kuru üzüm, badem ve meyve yiyin. Ara sıra da metabolizma hızlandıran yeşil çayın tadını çıkarabilirsiniz.

4. Vücudunuzun İhtiyacı Olan Lif Alma Miktarına Dikkat Edin:

Hayatta zor işleri yerine getirmek için oldukça çok çalışırsınız. Benzer şekilde vücudunuz lifli gıdaları sindirmek için metabolizmayı hızlandırması gerekir. Daha fazla lif tüketmek vücudun yağ yakmasına sebep olacaktır.

Yediğimiz bazı sebze, meyve, fındık, ve tahıllı gevrekler lif bakımından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Bu tür gıdaların fazla kaloriye sahip olduğu gerekçesiyle yememezlik yapmayın. Oldukça lifli yiyecekler tercih edin. Lifli gıdalar tüketmek, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

5. Sağlıklı Yağları İçeren Gıdalar Tüketin

Karbonhidrat ve yağ miktarı düşük bir diyet sizi bitkin bırakacaktır. Vücudunuzun sağlıklı çalışması için yakıta ihtiyacı vardır. İşte sağlıklı yağlar da bu yakıt yerine geçer. Sağlıklı yağlar, trans yağlar ve doymuş yağlara göre vücut için önemli bir faktördür.

Avokado, omega 3 yağ asitleri, fındık, ceviz, badem, balık, hindistan cevizi ve zeytin yağı gibi gıdalar doymamış yağ asitleri bakımından zengindir ve sağlığa çok faydalı gıdalardır.

6. Kısa Süreli Egzersizler Yapın

Yüksek tempolu egzersizler yapmak ve terlemek yağ yakmanın tek yolu değildir. Üstelik böyle yoğun çalışmalar yağları yaktığı gibi kaslarınızı da yoracaktır. Bu yüzden egzersiz programınız yoğun ancak kısa süreli olmalıdır.

2-3 dk boyunca yüksek hızda koşu yaptıktan sonra 1-2 dk yürümek metabolizmanızı hızlandırmaya yetecektir. Böyle devam eden yarım saatlik bir program metabolizma hızınızı artıracak ve 48 saat boyunca vücudunuz sürekli olarak yağ yakacaktır.

 7. Daha Fazla Uyuyun

Bu şaşırtıcı gelebilir ama kilo verme teknikleri arasında yer alan önemli bir kilo verme yoludur. Vücudunuz yoğun bir günün ardından uyum ve işlevliğini korumak için yeterli bir uykuya ihtiyaç duyar.

Yetersiz uyku, vücudun insülin direncini artırır ve vücutta yağ biriktirmeye başlar. Yeterli bir uyku ise; yeme arzunuzu kontrol eden Leptin hormonunun salgılanmasına sebep olur ve açlık hissiniz azalmış olur.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla