Beslenme & Diyet

Sağlıklı Kalmak için Bu 10 Bitkiyi Mutlaka Tüketin

Bitkiler kalorisi olmayan, çok çeşitli mutfaklarda, yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Aynı zamanda birçok sağlık yararı sağlar.

Aslında, bitkisel ilaçlar farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmıştır. Çeşitli şifalı otların iyileştirici ve onarıcı güçleri oldukça etkileyicidir ve uzmanları tarafından iyi bilinir.

Günümüzde modern bilim, yaygın sağlık sorunlarından kansere ve hastalıklara karşı etkili çeşitli silahlar olarak farklı otların nihai tıbbi gücünü ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bu sebeple piyasada taze ve kurutulmuş pek çok ot ve bitki kolaylıkla bulunmaktadır.

Bu bitkilerden bazıları oldukça popülerdir, bunların hem kapsülleri, hem yağları hemde ekstre formları vardır.

İşte sağlıklı yaşamak için tüketmeniz gereken en etkili 10 bitki.

1. Fesleğen

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/fesle%C4%9Fen-2.jpg

Bu hoş kokulu ot, sağlığınız için son derece yararlıdır.

Fesleğen antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Fesleğen, ruh halinizi etkileyen serotonin seviyelerini düzenleyerek stresi azaltmada etkilidir.

Fesleğen yapraklarından yapılıp içilen çay, hazımsızlığı hafifletebilir, baş ağrılarıyla mücadele edebilir, göğüs kanserini önleyebilir, ılgınlığı tedavi edebilir, iştahsızlığı iyileştirebilir, kesikleri iyileştirebilir, bağışıklığı güçlendirebilir, soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi edebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Bu bitkiyi hem pişirerek yiyebilir hemde 10 – 12 yaprağı çiğneyebilirsiniz. Ayrıca sağlık için günde 2 veya 3 kez fesleğen çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için:

 1. 10 ila 15 adet fesleğenin yapraklarını büyük bir bardak veya kavanoz içerisine koyun.
 2. Yaprakların üzerine 2 bardak kaynar su dökün.
 3. Kapağını kapatın ve 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 4. Son olarak yaprakları sıkın ve çayı için.

2. Biberiye

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/biberiye-1.jpg

Biberiye, sağlık için önemli olan popüler bir bahçe otudur.

Bu bitki, sağlığınızı geliştirmede anahtar rol oynayan iki güçlü antioksidan olan karnozol ve rosmarinik asit içerir. Aynı zamanda güçlü antiseptik, anti kanser, anti-inflamatuar ve dezenfektan özelliklere sahiptir.

Biberiyenin başlıca yararlarından biri, etkili bir bilişsel uyarıcı olarak çalışarak bellek ve zihinsel odaklanmayı güçlendirir.

Biberiye ayrıca stresle mücadele, kaygı azaltma, baş ağrıları hafifletme, saç büyümesini uyarma, eklem ağrısı ile mücadele etme, inflamasyonu azaltma, sindirmeyi geliştirme, kanseri önleme ve kardiyovasküler sağlığı destekleme konularında da yardımcı olur.

Çok kuvvetli bir aromaya sahip olan bu bitki, çorbalar, sandviçler, salatalar ve hatta enfüze edilmiş yağ yapımında bile kullanılabilir.

Ayrıca taze veya kurutulmuş yapraklardan biberiye çayı yapabilirsiniz. Biberiye çayı yapmak için:

 1. Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı biberiyeye otu katın.
 2. Ağzını kapatın ve 5 dakika boyunca demlendirin.
 3. Çay hala sıcakken süzüp için.
 4. Bu çaydan günde 2-3 defa içebilirsiniz.

Not: Hamilelik sırasında veya epilepsi, hipertansiyon ya da kanama bozukluğunuz varsa bu otu kullanmayın.

3. Kekik

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/keklik.jpg

Kekik İtalyan, Meksika ve İspanyol mutfaklarında yaygın olarak kullanılan bir ottur. Kekik hem çok lezzetlidir hemde sağlık için son derece faydalıdır.

Keklik, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip iki güçlü bileşik olan, karvakrol ve timol içerir. Ayrıca antioksidan, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, karminatif, diüretik, diafotik ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.

Bu bitkiyi, soğuk algınlığı tedavisinde, burun tıkanıklığını açmak, bağışıklığı artırmak, menstrüel krampları hafifletmek, kalp sağlığını iyileştirmek, adrenal yorgunluğu azaltmak ve diş ağrılarıyla mücadele etmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yüksek kan şekeri önleyebilir ve tedavi edebilirsiniz.

Ayrıca çorbalarınıza, salatalarınıza veya sabah hazırladığınız meyve sularına kurutulmuş keklik serpebilirsiniz. Ayrıca günde birkaç fincan kekik yağı içebilirsiniz. Kekik çayı yapmak için:

 1. 1 fincan sıcak suya 3 çay kaşığı kekik katıp 5 ila 10 dakika boyunca demlendirin.
 2. Ardından yaprakları sıkın ve çayınızı için.

4. Adaçayı

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/Ada%C3%A7ay%C4%B1-3.jpg

Genel sağlığınız için faydalı olan başka bir bitkidir.

Adaçayı, uyarıcı, antibiyotik, sıkılaştırıcı, tonik ve yağ asidi özelliklerinden dolayı şifalı amaçlarla kullanılır. Uçucu yağlar ve flavonoidler açısından zengin olan antihipertansif, antidiyabetik, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri de vardır.

Adaçayı ruh halini iyileştirir, kaygıları hafifletebilir, boğaz ağrısını bastırır, bağışıklık artırır, kilo vermeye yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltır, horlamayı keser.

Ayrıca günde iki defa adaçayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için:

 1. 1 su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı ilave edin.
 2. 5 dakika kadar demlendirin, yaprakları bardaktan çıkartın.
 3. Tadını artırmak için bir miktar limon ve bal ekleyip için.

Not: Adaçayı hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

5. Nane

Sağlığınızı iyileştiren en iyi şifalı otlar listesine mutlaka eklenmesi gereken bir başka bitkide nanedir.

Nane, vücut ve zihin üzerinde soğutucu ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca antioksidan, antispazmodik, antibakteriyel, antifungal, antiviral ve carminative özelliklere sahiptir.

Bu bitki, hazımsızlığı hafifletir, irritabl bağırsak sendromunu tedavi eder, karın gazı ve şişkinliği keser, kas spazmlarını tedavi eder, bulantıya iyi gelir, kilo vermenize yardımcı olur, ağız kokularını önler, baş ağrılarını hafifletir, astıma iyi gelir, migreni tedavi eder, ağız sağlığını destekler ve alerjileri önler. .

Naneyi salatalara, çorbalara, meyve sularına, soslara veya diğer yemeklere katabilirsiniz.

Ayrıca sağlık yararları için günde 2 veya 3 kez nane çayı keyfi yapabilirsiniz. Çay yapmak için:

 1. Bir su bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı taze nane katıp 10 dakika boyunca bekletin.
 2. Ardından yaprakları ezin.
 3. Soğuduktan sonra için.

6. Zencefil

Bu popüler kök, sağlıklı kalmayı teşvik eden mükemmel bir bitkidir. Zencefil, Ayurvedik tıbbın ana maddelerinden biridir.

Antioksidan, anti-inflamatuar, antiviral, antibiyotik, antikanser, antinöse, antispazmodik, antifungal ve antitussif (öksürük baskılayıcı) özelliklere sahiptir.

Zencefil vücudunuzdaki serbest radikalleri azaltarak bağışıklık sisteminize güç katar. Aynı zamanda vücudun kan dolaşımını geliştirir, soğuk algınlığı ile mücadele eder, iltihabı azaltır, sindirimi geliştirir, kan şekeri düzeylerini normalleştirir, bulantıyla mücadele eder, iştahı düzenler, mide ekşimesi ve şişkinliği giderir.

Ayrıca vücutta viral, fungal ve bakteriyel enfeksiyon riskini artıran toksinlerin birikmesini engeller.

Zencefili patates kızartması veya salata soslarına katabilirsiniz. Ayrıca günlük 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayını hazırlamak için:

 1. Bir tencereye 2 bardak su ve 1 çorba kaşığı zencefil dilimi katın.
 2. Suyu yüksek ısıda kaynatın.
 3. Daha sonra ısıyı azaltın, ağzını örtün ve 10 dakika kaynatın.
 4. Zencefil dilimlerini suyun içinde sıkıştırın.
 5. Bal ve biraz taze sıkılmış limon suyu ekleyip için.

Not: Kalp hastaları veya yüksek tansiyon ilaçları kullananlar zencefili sadece doktor gözetiminde almalıdır.

7.  Sarımsak

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/Sar%C4%B1msak-2.jpg

Sağlığınız için iyi olan ve piyasada kolaylıkla bulunabilen bir diğer şifalı bitki sarımsaktır.

Sarımsak, antibakteriyel, antiviral, antifungal, anti kanser ve antioksidan özellikleri de dahil olmak üzere güçlü tıbbi özelliklere sahip allisin adı verilen bir bileşim içerir.

Sarımsak, detoksifikasyona yardım eder ve vücudunuza zararlı toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca kardiyovasküler sağlığı geliştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını düşürür, kolesterolü düşürür, trombosit kümelemesini engeller, karaciğeri temizler, iltihaplanmayı azaltır, kan şekerini kontrol eder ve kanserle savaşar.

Her gün biraz sarımsak yiyerek genel sağlığınızı geliştirmede uzun bir yol kat edebilirsiniz. Sarımsaktan en sağlıklı yararları elde etmek için çiğ yiyin. Aç karnına 1-2 diş çiğ sarımsak yemek en iyisidir.

Not: Sarımsağın kan inceltici özellikleri vardır bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar sarımsak yemeden önce doktorunuza danışın.

8. Ginseng

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/Ginseng-1.jpg

Farklı ginseng türleri (Hint ginsengi, Kore ginsengi, Sibirya ginsengi, Amerikan ginsengi) vardır, bunları hepsi her tür sağlık açısından faydalıdır. Ginseng, yüzyıllar boyunca Asya ve Kuzey Amerika’da kullanılan en popüler şifalı otlardan biridir.

Ginsengin kökleri, yaprakları ve çiçekleri tıbbi amaçlı kullanılır. Bağışıklık arttırıcı, antioksidan, anti-inflamatuar, anti-stres, uyku-uyarıcı ve antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir.

Ginseng, enerji düzeyinizi artırabilir, metabolizmayı hızlandırabilir, kalori yakma konusunda yardımcı olur, baş ağrılarını tedavi eder, sindirimi iyileştirir, akıl sağlığını geliştirir, stresini azaltır, akciğer fonksiyonunu geliştirir, kan şekeri düzeylerini düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve inflamasyonu azaltır.

Ayrıca çocuğu olmayan çiftler bunu doğal bir tedavi olarak da deneyebilir.

Ginseng piyasada çay, çiğneme veya demlenmiş toz, kurutulmuş veya taze kök halindedir. Ayrıca, tablet veya kapsül takviyeleri ve sıvı özüt olarak da bulunur. Bu bitkiyi kullanmadan önce, sağlığınıza uygun dozu belirlemek için doktorunuza danışın.

Not: Bu bitki, kadınların ilk hamileliklerinde (ilk 3 ay için) önerilmemektedir.

9. Papatya

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/Papatya.jpg

Bitki çayını düşündüğümüzde, kesinlikle aklıma papatya çayı gelir.

Papatya, tahriş edici olmayan, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, anti-anksiyete, antispazmodik, antidiyareik ve antikanser özelliklerinden dolayı birçok yönden sağlığı destekleyen bir bitkidir.

Baş ağrısını hafifletebilir, kas ağrısını azaltabilir, stresini kontrol altında tutabilir, menstrüel krampları rahatlatabilir, mide problemlerini tedavi edebilir, kilo kaybını destekleyebilir ve uykusuzluk ve diğer uyku sorunları tedavi edebilir. Antioksidan bakımından zengin olması, vücudunuzu hızlı bir şekilde yaşlandıran serbest radikallerden korumaya yardımcı olur.

Papatya çayı yapmak için hem taze hem papatyayı hemde kurutulmuş papatya çiçeklerini kullanabilirsiniz. Papatya çayı yapmak için:

 1. Bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kuru papatya çiçeği atın.
 2. Kapağını kapatın ve 5 dakika kadar demlendirin, sonra hafifçe sıkın.
 3. Biraz bal katıp hala sıcakken için.

Ayrıca papatya sıvı konsantresini, yağını, tentür, krem ve losyonlarını da kullanabilirsiniz.

Not:  Eğer hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız bu bitkiyi kullanmayın.

10. Karahindiba

https://sizdeduyun.net/wp-content/uploads/Karahindiba-2.jpg

Karahindiba, genel sağlığınızı artıracak başka bir sağlıklı bitkidir. Bu bitki, Amerikan Yerli ve Doğu tıbbında karaciğer, böbrek ve dalak sorunlarına yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Karahindiba kökleri, yaprakları ve çiçekleri yenilebilir ve son derece besleyicidir. Ayrıca diüretik, antioksidan, antikanser, anti-inflamatuar ve müshil özelliklere sahiptir.

Bu bitki kilolu insanlar için yararlıdır, çünkü kilolarından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, kan şekeri düzeylerini normalleştirmeye, toksinleri vücuttan atmaya, iştahı bastırmaya, iltihapla mücadele etmeye, karaciğer sağlığını geliştirmeye, kanseri önlemeye, yüksek tansiyonu düzenlemeye ve üriner rahatsızlıkları önlemeye yardımcı oluyor.

Bu bitkiyi salata, çorba ya da kızartmalarınıza katabilirsiniz. Ayrıca her gün bir fincan karahindiba çayı içebilirsiniz. Çayı yapmak için:

 1. 1 su bardağı suya 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü katın.
 2. 1 dakika boyunca kaynatın.
 3. Ocaktan alıp yaklaşık 10 dakika kadar demlendirin.
 4. Ardından süzüp içebilirsiniz.

Not: Hamilelik sırasında bu bitkiyi kullanmayın.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla