Saçların hızla uzaması için daha az işlem uygulanmalı ve protein bakımı uygulanmalıdır.
Saç Bakımı

Saç Nasıl Hızlı Uzar?

İnsanoğlu kafa derisinde bütün ömrü boyunca sahip olacağı saç kökü miktarı ile dünyaya gelir. Çocukluk ve gençlik evresinde saç kökleri büyük oranda folikül üretirken besinlerden alınan enerji de saç uçlarına kadar iletilir. Ancak yaşın ilerlemesine bağlı olarak saç derisinin yapısı değişir ve saçlara ulaştırılan besin miktarı azalmaya başlar. Yaşa bağlı olarak normalde hızla uzayan saçlar daha yavaş uzayabilir. Genetik sorunlara bağlı olarak da saçların uzaması yavaşlayabilir.

Saçların normalden daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamak için saç yapısının bilinmesi ve doğru bakımın yapılması şarttır. Saçların hızlı bir şekilde uzaması maskeler, özel karışımlar hazırlanabilir. Doktor kontrolünde vücutta eksik olan vitamin ve mineraller alınabilir ve saç kürleri denenebilir.

En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Jojoba Yağı

Uçucu yağlardan olan jojoba yağı saçlar için oldukça besleyici ve uzamalarına yardımcı olan maddelerden biridir. Yoğun olan jojoba yağı saç derisi için yoğun gelebilir. Bu nedenle şampuanın içerisine katılarak her banyo sırasında seyreltilmiş bir şekilde kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve biberiye yağı gibi uçucu yağlarda saçların uzamasında etkili olan yağlardır. Saç bakımı sırasında saç uçlarına sürülebilen bu yağlar kısa sürede uzama sağlayacaktır.

Hızlı saç uzatma yöntemlerinden biri de saçlara besleyici yağlar kullanmaktır.

Keratin Takviyesi

Saçların yapısında bulunan keratin maddesi saçların uzamasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Çeşitli vitamin, mineral ve keratin içeren şampuanlar kullanarak ya da keratin bakım uygulamaları deneyerek saçlarınızın uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Keratin takviyesi ya da keratin bakımı uygulayarak saçlarınızdaki dökülmeleri ortadan kaldırabilir ve saçlarınızı daha gür bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızda daha parlak bir hal alacaktır.

Protein Diyeti

Saçlarınızı uzatmak adına protein ağırlıklı olarak beslenmeye başlayabilirsiniz. Proteinler saçları besleyen en önemli bileşenlerden biridir. Düzenli bir şekilde protein alındığında saçların günlük ve aylık olarak uzaması rutine binecektir.

Saçlarınıza sık sık şekil veren ve çeşitli işlemlerden geçiren biriyseniz protein takviyesi saçlarınızı bu işlemlere karşı koruyacak ve uzamayı devam ettirecektir. Proteinleri gereğinden fazla almanız saçlarınızın incelmesine ve kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde protein kullanmanız gerekir.

Saçların hızlı uzaması için keratin takviyesi ve keratin bakımı uygulayabilirsiniz.

Biotin

Saçların uzamasında özel olarak tüketilmesi gereken bileşenlerden biri de biotindir. Biotin günlük 30 mg olarak alınması gerekir. Bu madde kirpiklerin, kemiklerin ve saçların gelişmesinde etkilidir. Badem, yer fıstığı, somon, avokado, süt, peynir ve yumurta biotin açısından zengin besinlerdir.

Saçlarınızı Soğuk Su İle Yıkayın!

Saçlarınızı sıcak su ile yıkadığınızda üzerindeki nem miktarı azalacağından dolayı uzaması gecikebilir. Ayrıca sıcak su kullanmak saçların yıpranmasına da yol açarak cansız bir şekilde görünmelerine de neden olabilmektedir. Soğuk su ile saçlarınızı yıkadığınızda saç derisinde ve saçlardaki yağlı nem tabakasını korumuş olursunuz. Bu sayede saçlarınız daha hızlı ve canlı bir şekilde uzar.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla