Cilt bakımı

Saç Dökülmesini Durduran ve Saç Çıkaran Ev Yapımı Sarımsak Şampuanı

Sarımsağın inanılmaz antifungal ve antibiyotik özellikleri vardır. Bu nedenle, çeşitli sağlık ve güzellik ile ilgili problemlerde faydalıdır. Son zamanlarda sarımsak şampuanı, saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç telleri çıkarmak için popüler bir yöntem haline geldi.

Sarımsak şifalı etkileri nedeniyle eski hekimler tarafından cildi ve şiddetli hastalıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Kötü kokusu olmasına rağmen tırnak, saç ve cilt için inanılmaz faydaları vardır.

Sarımsak özlü topraklı şampuan, kafa derisinin enfeksiyonlarını iyileştirir ve saçların sağlıklı bir şekilde iyileştirilmesini sağlar. Sarımsaklı şampuan, her türlü nedenden saç dökülmesini önleyebilir. Ayrıca saç dökülmesi, kepek, saç tellerinin zayıf ve ince olması, kuru saç gibi çeşitli saç sorunları için doğal bir şampuandır.


Saç dökülmesine karşı en etkili ve doğal yöntemi mi arıyorsunuz? Bu yazımızda tarifini vereceğimiz sarımsak şampuanı, saç dökülmesini başarıyla azaltır, hatta durdurarak yeni saçlar çıkarabilir.

İşte şaşırtıcı bir şekilde saçınızın görünümünü değiştirecek ev yapımı şampuan tarifi.

Saç Çıkaran ve Dökülmeyi Önleyen Ev Yapımı Sarımsak Şampuanı

Kaliteli Sarımsak Satın Alın

Mor sarımsak çeşidi antiseptik, anti-inflamatuar ve antioksidan bakımından zengindir. Mor sarımsak bulamazsanız, normal sarımsak da kullanabilirsiniz. Unutmayın, kullandığınız sarımsağın kalitesi çok önemlidir.

İthal sarımsaklar, özellikle Çin’den ithal edilenler, organik ve sağlıklı şekilde üretilmiyor, hasat edilmiyor veya sevk edilmiyor. Bu yüzden, ithal sarımsak alıp kullanırsanız, farkında olmadan zararlı kimyasallara maruz kalıyor olabilirsiniz.

Organik Bir Şampuan Alın

Karışımımız için en iyi organik çözelti, organik bir şampuandır. Sarımsakla birlikte saç dökülmesini tedavi eden ve durduran güçlü ve çok etkili bir şampuan oluşturmak için, bu organik şampuana sarımsak karıştırılarak homojen bir şekilde birleştirilir. Organik şampuanlar pahalı değildir ve saça (büyümesi açısından) zararlı olan fazla sülfat ve alkol içermezler.

Krem Kıvamında Bir Sarımsak Maskesi Hazırlayın

 • Yaklaşık on diş sarımsak alıp temiz suyla yıkayın.
 • Ardından sarımsakları soyun ve sarımsak sıkacağı ile güzelce ezin.
 • Karışımı kremsi yapmak için karıştırırken azar azar su ekleyin.
 • Kokudan kurtulmak için az miktarda zeytinyağı, nane yağı, jojoba yağı ve çay ağacı yağı ekleyin.
 • Tutarlı ve düzgün bir kıvam elde etmek için her şeyi iyice karıştırın.
 • Organik şampuanı alın, hazırladığınız karışıma ilave edin ve homojen hale gelene kadar iyice karıştırın.
 • Yoğun bir sarımsak şampuanı elde etmiş olacaksınız. Bunu hava geçirmez bir şişeye koyup serin ve kuru bir yerde saklayın.

Not: Sarımsak parçacıklarını yok etmek için iyi bir sıkacak veya öğütücü kullanın.

Sarımsak Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Sarımsak şampuanı kullanmak çok basittir. Saçınızı günde bir kez (tercihen sabahları) hazırladığınız şampuanla yıkayın. Yıkarken saç derinize parmak uçlarınızla iyice masaj yapın (şampuanı kafanızda birkaç dakika bekletmeniz daha etkili olacaktır).

Sonra saçınızı yıkayın ve sarımsak parçacıklarını gidermek için tarak kullanın. Eğer iyice öğütebildiyseniz, zaten sarımsak parçaları olmaması lazım. Saçınızı yıkarken asla çok sıcak su kullanmayın.

Sarımsaklı Şampuanın Yararları

Sarımsak şampuanının sayısız faydası vardır. Saçla ilgili tüm sorunları ve enfeksiyonları tedavi edebilir.

İşte sarımsak şampuanının önemli faydaları:

 • İncelmiş ve güçsüz saçları tedavi eder ve dökülmeyi durdurur.
 • Sarımsak şampuanı, yeni saç çıkması için de kökleri uyarır.
 • Saç köklerine gerekli besinleri sağlar ve bu saçları eskisinden daha güçlü hale getirir.
 • Saç incelmesi ve dökülmesinin bakteriyel enfeksiyon sonucu olduğu durumlarda, önleyen antibiyotiklere sahiptir ve saç telinin kalınlığı geri kazanılır.

Sağlıklı Saç ve Kafa Derisi Sağlar

Ev yapımı bu sarımsaklı şampuan, saç boyası, jole, sprey sonucu hasar görmüş saçlara güç katar ve parlaklaştırır. Şampuanın sürekli kullanımı ile de, kafa derisindeki kaşıntı ve saç kuruluğu sorunundan kurtulacaksınız. Kafa derisine iyice uygulanırsa, sağlıklı ve güçlü saç telleri sağlamada yardımcı olur.

Yıpranmış Saçları Onarır ve Güçlendirir

Saç kurutma makinelerinin sürekli kullanılması saçlarınızın dökülmesine yol açan önemli bir etkendir. Saç jölesi ve spreyi kullanımı da saçlara zarar verir. Sarımsaklı şampuan, saç sağlığını yeniden sağlamak için çok etkilidir.

Sarımsağın doğal ve etkili özellikleri, zararlı kimyasal içeren saç ürünleri ve saç kurutma makinesinin sürekli sonucunda ortaya çıkan kırılmayı durdurabilir. Bu şampuan aynı zamanda kan akışını kolaylaştırır ve saç uçlarında kırılmaya neden olan toksinleri yok eder.

Ek Faydaları

Bu ev yapımı sarumsak şampuanı ile kafa derisine masaj yaparken birkaç dakika bekletmeniz gerekir. Bu, sarımsaktaki besin maddelerinin saç derisi tarafından emilmesini sağlar. Saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç çıkarmanın yanında, ilâveten çok fazla miktarda besin maddesi vardır. Arterlerdeki kolesterolü ayrılabilir ve yüksek tansiyonu düşürebilir. Sarımsaktaki besinler Zatürre (Pnömoni) ve boğmacada da etkili olabilir.

Sonuç

Sarımsak şampuanı, özellikle saç dökülmesine ve enfeksiyona karşı birçok kullanım ve faydaya sahiptir. Hazırlanışı ve kullanımı oldukça kolaydır. Saçlarınızla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, sarımsaklı şampuan kullanmakta tereddüt etmeyin.