Sağlık

Romatizmaya iyi Gelen Doğal Ev Tedavileri

Romatizma, kaslar, eklemler, fibröz dokular içinde şişme ve ağrı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Belirtileri ise vücutta ateş ve aşırı hassasiyettir. Öyle ki kişinin üzerindeki elbiseleri bile kişiyi rahatsız edecek hale gelir. Romatizma akciğeri, eklemleri, böbrekleri, kemikleri, cildi ve kalbi etkiler.

Romatizmanın nedeni kanda aşırı miktarda toksik atıkların birikmesidir. Doğal kürler bu hastalığı iyileştirmek için oldukça etkili yollardan biridir. Aşağıda vücuttaki toksik atıkların azalmasına yardımcı olan ve romatizma ile ilgili tüm sorunları ortadan kaldıran doğal tedavi yöntemlerinden bazıları bulunmaktadır.

Romatizmanın Evde Tedavisi için En Etkili Yöntemler

Romatizmaya Karşı Patates Suyu İçin

Patates, romatizmaya bağlı oluşturduğu toksik atıkların kayıp olmasını sağlar. Taze olan patatesi bir meyve sıkacağıyla yada rendeleyip sıkarak suyunu çıkarın. Bir veya iki çay kaşığı taze patates suyunu yemek yemeden önce için.

Patatesin kabuğu da aynı etkiyi sağlamaktadır. Bir litre suya 30 gram patates kabuğunu koyun suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Hazırladığınız sudan çeyrek çay bardağı kadar günde 3-4 defa için.

Patatesin kabuğu vücuttaki atıkların atıla bilmesi için gerekli olan mineral ve tuzlar bakımından zengindir. 
Patates Kabuğu Karışımına Limon Suyu Ekleyin

Limon, toksik atıkların vücuttan atılması için patates kabuğu suyuna ilave etki katar. Limon aynı zamanda lezzet artırıcı etki sağlar. Taze limon alın ve suyunu sıkın.

Sıktığınız suyu patates kabuğu karışımıyla karıştırın ve günde 3-4 defa için. Romatizma ağrılarını azaltmak için bu iki yöntem de oldukça etkilidir.

Epsom Tuzu ile Romatizmanın Doğal Tedavisi

Genellikle banyo yapmak vücuttaki kan dolaşımını artırır ve vücuda tazelik katar. Epsom tuzu (Magnezyum sülfat sülfür ve oksijen içeren inorganik tuz) kullanarak banyo yapılırsa, romatizma ağrıları azalır.

Ayrıca vücuttaki kan dolaşımını da geliştirir. Romatizma ağrılarının olduğu bölgelere sıcak suya kattığınız epsom tuzunu uygulayın. Bu işlemi günde 2 kez tekrar edebilirsiniz.

Soğuk-Sıcak Tampon Uygulayın

Romatizma ağrılarını hafifletmek için bir ısı torbası kullanabilirsiniz. Eklem ağrılarını azaltmak için sıcak bir duş alın veya eklemlerinizi bu sıcak su ile iyice yıkayın. Ağrılarınız devam ediyorsa bir buz torbası ile yine ovun.

Uygun Bir Diyet Programını Takip Edin

Doğru bir diyetin uygulanması, romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkan kandaki toksik atıkların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Et, şeker, tahıl ürünleri ve unlu gıdaların tüketimini azaltmak kandaki toksik atıkların seviyesinin en aza indirilmesini sağlayacaktır.

Bu tür gıdalar vücutta toksik atıkların artmasına sebep olur. Sebze ve meyve gibi taze ve doğal gıdaların tüketilmesi ise romatizmanın ortadan kaldırılması için en iyi doğal tedavidir. Sebze ve meyve tüketmek vücuttan zehirli atıkların atılması için her çeşit mineral ve vitaminleri yeteri miktarda almanızı sağlar.

Düzenli Egzersiz Yapın

Romatizma hastalığından korunmak için egzersiz büyük öneme sahiptir. Egzersiz, vücudu sağlıklı ve aktif tutmak için hayati rol oynamaktadır. Bazı basit egzersizler ile sağlıklı bir yaşam sürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Sabah erken vakitte yapılan egzersizler, sağlık için önemli olduğu gibi, güne zinde başlamanıza da yardımcı olur.

Yüzme, yoga, pilates, tai-chi veya yürüş yapmak gibi pek çok egzersiz mevcuttur. Bu egzersizlerin pek çok faydası olmakla birlikte, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla düzenli olarak egzersiz yapmak romatizma ağrılarına iyi gelmekle birlikte herkes için hayati bir öneme sahiptir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla