Beslenme & Diyet

Rezene Kökünün Faydaları Nelerdir?

Rezene kökünün faydaları oldukça fazla olmasına rağmen, ülkemizde yaygın olarak tüketilmeyen şifalı bir bitkidir. Genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse; Rezene kökü; gevrek ve lezzetli, mevsimlik bir sebzedir. Kökün rengi beyaz veya açık yeşildir ve gövdesinde yumuşak yeşil yaprakları vardır. Fransa ve İtalya başta olmak üzere Avrupa mutfağında önemli bir yer edinmiştir.

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde çok etkilidir. C vitamini bakımından zengindir. Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Ayrıca rezene yağı da çok faydalıdır. Salata yapımında kullanımı yaygındır.

Bu yazımızda rezene kökünün faydalarını sıralayacağız.

1. Kemikleri Güçlendirir

Kemikleri güçlendiren mineralleri akla getirdiğimiz zaman (kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, demir, çinko ve K vitamini ) rezene kökü bu mineraller bakımından oldukça zengindir.

2. Anemi Tedavisinde Rol Oynar

Rezene kökü, anemi hastalığının doğal tedavisinde kullanılabilir. Hemoglobin dahil kandaki kimi elementlerin üretimini teşvik eden demir bakımından zengindir. Ayrıca histidin adı verilen bir amino asit de barındırır. Bu elementlerin ikisi de hemoglobin oluşumu için oldukça önemlidir.

3. Sindirim Sisteminde Aktif Rol Oynar

Lif bakımından zengin olması sayesinde sindirim sistemini harekete geçirir. Lif, ayrıca gıdaların barındırdığı besinlerin vücut tarafından emilmesine yardım eder.

Rezene kökü, bağırsak kramplarını azaltır, istemsiz kasılmaları önler. Aynı zamanda mide yanması ve şişkinliğe de iyi gelir.

4. Kabızlığı İyileştirir

Rezene kökü, içerdiği lif sayesinde pürgatif (dışkı sulandırıcı) görevi görür. Bağırsak hareket düzenini sağlar. Kabızlığa bağlı sorunları ortadan kaldırmak için sindirim sistemini uyarır.

5. Kalp Dostu Rezene Kökü

Rezene kökü, kalbi çeşitli hastalıklardan korur ve kalp sağlığını iyileştirir. İçerdiği lif sayesinde kolesterol seviyesinin düşmesine yardım eder. Bileşenleri sayesinde ise düşük yoğunluktaki lipoproteinler ile LDL’yi (kötü kolesterol) ortadan kaldırmada rol alır.

Bu özellikleri rezene kökünü kalp güçlendirici olarak adlandırmamız için yeterlidir.

6. Kanserin Doğal Tedavisinde Kullanılabilir

Rezene kökü tümörlerin büyümesini durdurabilir ve kansere karşı savaşabilir. İçerdiği C vitamini de kansere karşı oldukça etkilidir. Kolon mukoza tabakasını zararlı maddelerden korur. Meme ve kolon kanserini önleme özelliğiyle bilinir.

Ayrıca kemoterapi sürecinde vücudun maruz kaldığı radyasyonun zararını azaltma gibi bir özelliği de vardır.

7. Tansiyonu Dengeler

Potasyum bakımından zengin oluşu ve sodyum miktarının az oluşu sayesinde tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kalbinizi çeşitli hastalıklardan korur. Düzenli tüketilirse, tansiyon hastalığından korunmanızı sağlar.

8. Beyin Verimini Artırır

Rezene kökünün faydalarından biri de beynin daha iyi çalışmasını sağlamasıdır. Potasyum, rezene kökünün içerdiği en önemli besinlerdendir. Bu element beynin görevlerini daha sorunsuz şekilde halletmesini ve yeteneklerinizi konuşturmanızı sağlar.

9. İshali Durdurur

İshale karşı iyi gelmesi, rezene kökünün faydaları arasındadır. Rezene kökü yağı, mideyi enfeksiyonlara karşı korur ve içerdiği histidin ile sindirim sistemini daha işlevsel hale getirir.

10. Vücut Bağışıklığını Artırır

Rezene kökünün düzenli tüketimi, vücudunuzu dış etmenlere karşı korumanıza yardımcı olacaktır. İçerdiği C vitamini sayesinde vücut dokularını onarır ve iyileştirir, kan hücrelerinin duvarlarını güçlendirir ve kolajen üretiminde görev alır.

Rezene kökünde ayrıca vücudu hastalıklara karşı koruyan antioksidanlar mevcuttur.

11. Adet Dönemi Sorunlarıyla Başa Çıkmanıza Yardım Eder

Gerekli hormon düzenini sağlayarak adet dönemini daha rahat atlatmanızı sağlar. Rezene kökü ayrıca menopoz kaynaklı sıkıntıların giderilmesinde de rol oynar.

12. Kadınlarda Göğüs Büyümesini Yardımcı Olur

Göğüs büyütmenin doğal bir yolu da düzenli rezene tüketimidir. Ayrıca göğüs kanserine karşı savaşmakla birlikte yeni hücre ve doku oluşumu için vücudu uyarır.

13. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo vermenize ve bedeninizin şekillenmesine yardımcı olur. Lif içerir ve düşük kalorilidir. Lif, doygunluk hissi vererek daha az yemek yemenizi sağlar.

14. Daha Net Görmenizi Sağlar

Bu sebze, göz sağlığınızı iyileştirir ve görüşünüzü netleştirir. İçerdiği aminoasit ve antioksidanlar da göz için faydalıdır.

Göz yorgunluğunu, enfeksiyonunu ve tahrişini gidermek için suyunu doğrudan göz çevresine uygulayabilirsiniz.

15. Saç Köklerini Güçlendirir

Rezene kökünün içerdiği sülfür ve aminoasit, kıl foliküllerini korumada görev alır. Bu besinler sayesinde saçlarınız daha güçlü hale gelirken saç dökülmesini azaltır.

Gördüğünüz gibi rezene kökünün faydaları saymakla bitmiyor. Bu sağlıklı sebzeyi mutfaklarda daha sık görmek dileğiyle, sağlıcakla kalın…

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla