Yeme & İçme

Reçel Fazla Tatlı Olursa Ne Yapılır?

Reçel hemen hemen her evde yapılan tatlılardan biridir. Taze meyveler ile yapılan ve kavanozlara konulan reçel, özellikle kış aylarında ve kahvaltılarda afiyetle yenir. Gerek yemeklerde gerekse tatlılarda olduğu gibi reçelde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Genel olarak mutfakta insanların işlerini kolaylaştırabilecek püf noktaları da bulunur. Bu ipuçları çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırır. Örneğin sıkı ve kapağı açılmayan kavanozun havası bir çay kaşığının ucuyla alınmak suretiyle rahatça açılabilmektedir. Böyle ipuçları mutfakta kadınların ve öğrencilerin yardımcısıdır.

Reçel yapımında da şekerli meyvelerde kullanılacak olan şeker miktarıyla, daha ekşi olan meyvelerde kullanılacak olan şeker miktarı aynı değildir. Aksi takdirde şekerli meyveler ile yaptığınız reçellere olması gerekenden daha fazla şeker koymanız durumunda, kıvamı hayli koyu ve tadı da iç bayıltıcı bir hâl alabilir. Şeker hangi gıdaya fazla konulursa o gıdayı yenilmesi güç hâle getirir, bu şekerin en fazla kullanıldığı reçel dahi olsa sonuç değişmez.

Tabii ki şekerin fazla kullanılması neticesinde bunun telafileri de mevcuttur. Burada bahsettiğimiz püf noktaları devreye girmektedir. Şekeri fazla kaçırdığınız reçelleri israf etmeyin. Reçelin aşırı tatlı olması durumunda neler yapmanız gerektiğini detaylarıyla aktaracağız.

Su Ekleme Yöntemiyle Şekeri Azaltma

Reçeli yaptıktan sonra, olması gerekenden fazla şeker kullandığınızı fark ederseniz asla endişeye kapılmayın. Zira bu telafi edilebilir bir konudur. Aşırı şekerli olan reçel tadını çözebilecek miktarda ayarlama sağlayarak sıcak su ilave edilir, ardından reçel tekrar kaynatılır. Tabii burada suyu aşırıya kaçırmamak gereklidir. Aksi durumda reçelin kıvamı bozulabilir. Bundan dolayı kontrollü bir şekilde çay bardağı vasıtasıyla sıcak su ekleyebilirsiniz.

Limon Kabuğu İlave Edin

Limon özellikle kabuğuyla, gerek hamur işinde gerekse sütlü tatlılarda kullanılabilen ve mutfakta adeta kadınların kurtarıcısı olan bir yiyecektir. Reçelin bozulan tadını düzeltmek açısından da limonu kullanabilirsiniz. Eğer su eklemekten çekiniyorsanız, kıvamını bozarım diye kaygılanıyorsanız limon kabuğu yöntemi size göre daha uygun olacaktır. Bir adet limonun kabuğun soyarak reçelin içerisine atın ve yaklaşık 20 dakika süre daha kaynatın. Bu işlem reçelinizin tadının dengelenmesini sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken, çok aşırı limon kabuğu eklerseniz yine reçelin tadını bozabilirsiniz. Dolayısıyla ölçülü davranmanız gerekir ve orta boydaki bir limonun kabuklarını eklemeniz yeterli olacak.

Aşırı Şekerli Reçele İlave Yöntemi

Bu saydığımız yöntemleri deneyerek reçelinizin şekerini dengeleyebilirsiniz. Ancak eğer bu yöntemler size riskli geldiyse, bu durumda sunacağımız farklı bir çözüm yöntemi bulunuyor. Bu yöntem risk barındırmamakta ve daha güvenilirdir. Reçeli hangi meyveden elde ettiyseniz, yine o meyveden fakat bu defa daha az şeker ile reçel kaynatmalısınız. Şekerin miktarı hayli az olacağı için şurup da diyebiliriz buna. Ardından bu kaynattığımız az şekere sahip olan reçeli, şekeri yüksek reçele ilave ederek aşırı şekerli olan tadı kolaylıkla dengeleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla