Cilt bakımı

Pürüzsüz ve Yumuşak Bir Cilt için Ev Yapımı Keçi Sütü Sabunu

Bugün, ev yapımı banyo sabunlarından cilt için faydalı olan keçi sütü sabununun hazırlanışını tarif edeceğiz. Cildinize bakmanın en iyi yolu sert kimyasallar ile yüklenen ticari sabunlar yerine daha doğal olan, cildi kurutmayıp pürüzsüz bir görünüm katan doğal sabunları kullanmaktır.

Keçi sütü sabununun hoş aroması ticari sabunlar ile arasındaki en önemli ayırıcı faktörlerdendir. Ayrıca bu sabun gözlerinize de hiç bir şekilde zarar vermiyor. Toksik içermeyen doğal sabunumuzun tarifini aldıktan sonra evdeki tüm kimyasal içeren sabunlardan vazgeçeceğiniz den eminim.

Ticari sabunların içerisindeki kimyasal bileşikleri sıralayacak olursak; triklosan, dioksan, formaldehit, parabenler ve suni koku gibi sentetik türevleri sıralayabiliriz. Bu kimyasalların cilt üzerine sürülmesi kanserojen etki yapıp kansere yakalanma riskinizi artırabilir.

Yani, kaba ve kuru cilt tedavisi için uygulanacak en iyi yöntem bir ev yapımı sabun kullanmak olacaktır.

Temizleme ve nemlendirme avantajları sunan doğal keçi sütü sabununu yapmayı deneyebilirsiniz.

Keçi sütü anti-inflamatuar, antibakteriyel ve iyileştirici özellikleri ile bir güç merkezi ve besin kaynağıdır. Süt alfa-hidroksi asitler (cilt yenilemeye yarar ) ve yüksek yağ molekülleri düzeyleri sayesinde cilt yaşlanmasının belirtilerini geciktirmede, akne tedavisinde, cilt iltihabını kurutmada, kuru ve hasar görmüş cildi düzeltmede oldukça etkilidir.  

Ayrıca, A, D ve E vitamini bakımından ve cildi besleyen gerekli besinler bakımından oldukça zengindir.

İşlemi kolaylaştırmak için keçi sütünden hazırlanmış organik düz sabunlardan kullanabilirsiniz. Bunu büyük marketlerden kolaylıkla tedarik edebilirsiniz. Sonrasında bize sadece eritmek ve dökmek kalıyor.

Ayrıca, tarifi cildiniz için daha yararlı hale getirmek için tarifin içerisine bal, kahve ve bazı uçucu yağlar da eklenebilir.

Balın cilt bakımı için mükemmel yararları vardır. Antibakteriyel, antioksidan, nemlendirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bu konuda övgü kaynağıdır.

Kahve antioksidandır ve mükemmel bir exfoliant ( Derinin pul pul dökülmesi için kullanılan kozmetik, ölü deri hücrelerinin dökülmesi için kullanılan kozmetik ) bileşendir. Bu yöntem tonlama ve cilt parlatmaya yarar, kızarıklığı azaltarak, akne izlerini soldurmaya ve selülitin giderilmesine yardımcı olur.

Bu sabunu hazırlamak oldukça kolaydır, ayrıca içerisine seçtiğiniz kokuları ve renkleri de ekleme seçeneği sunar.

Ev Yapımı Keçi Sütü Sabunu Nasıl Hazırlanır

(3 sabun yapmak için) ihtiyacınız olacak malzemeler:

Keçi Sütü Sabunu 1
 • Bir kaç tane (1 su bardağı kadar) taze keçi sütü sabunu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı kahve telvesi
 • Seçeceğiniz herhangi bir uçucu yağdan 10 – 12 damla
 • 3 tane slikon kap

Hazırlanışı

1. Sabun tabanını küpler halinde keserek bir kaseye yaklaşık 1 bardak olacak şekilde koyun.

2. Kaseyi 50 ile 60 saniye kadar mikrodalgada ısıtın. Tamamen eriyip erimediğini kontrol etmek için çıkartıp karıştırabilirsiniz.

Keçi Sütü Sabunu 3

3. 1 çay kaşığı bal ekleyin.

Keçi Sütü Sabunu 4

4. 1 yemek kaşığı kahve telvesi ekleyin.

Keçi Sütü Sabunu 5

5. Seçtiğiniz esansiyel yağdan 10 ila 12 damla ekleyin. Biz bu tarifte nane esansiyel yağı kullandık.

Keçi Sütü Sabunu 6

6. Karışım soğuduğu anda katılaşacağı için hızlı bir şekilde karıştırın.

Keçi Sütü Sabunu 7

7. Karışımı kalıpların içine dökün.

Keçi Sütü Sabunu 8

8. En az 30 dakika boyunca herhangi bir işlem yapmadan bekletin.

Keçi Sütü Sabunu 9

9. Sabunları kalıplardan çıkarın.

Evet artık ev yapımı sabununuz hazır. Sabunları kullanmadan önce birkaç gün boyunca buzdolabında bekletin.

Nasıl kullanılır

Keçi Sütü Sabunu 11
 • Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için, bu sabunu banyo yaparken düzenli olarak kullanın. Sabunun en iyi özelliği hem vücudunuzda hemde yüzünüzde kullanılabilir olmasıdır.
 • Bu bir ev yapımı sabun olduğu için ve içerisinde herhangi bir asit olmadığı için kullanıldığı zaman çok fazla köpürmeyecektir, bunu da dipnot olarak belirtelim.

Raf ömrü 1 aydır. Sabunu evinizde nemden uzak, serin bir yerde saklayın.

Ek İpuçları

 • Keçi sütü sabunu tabanını satın alırken, yüzde 100 bitkisel olan ve içerisinde alkol ya da diğer zararlı ürünler bulunmadığından emin olun.
 • Aromasının etkili olması için bir kaç gün boyunca buzdolabında soğutun. Bu yöntem sayesinde sabun etkin bir şekilde demlenecek, koku ve bileşikler daha aktif olacaktır.
 • Sabunun erimesi için yüksek sıcaklıklar gerekir. Bu nedenle, sabun yapılırken güvenli kaplar kullanılmalı ve bu süreçte özellikle çocuklar için ekstra dikkatli olunmalıdır.
 • Ayrıca sabunun erimiş tabanına yulaf ezmesi de ekleyebilirsiniz. Bu eksfoliyan (ölü hücreleri temizleyerek yeni hücre üretimini teşvik eder) ve bir anti-enflamatuar olarak hizmet eder.
 • Karışımın kabarcıklanmaması için karışımın üzerine biraz saf alkol spreyi sıkılabilir.
 • Sabun miktarına bağlı olarak katkı maddelerinin miktarını azaltabilir veya artırabilirsiniz.