Meslek

Psikolog Nedir? Nasıl Olunur?

Psikolog ruh bilimci demektir. İnsanlardaki davranış ve duygu sorunlarının tedavisinde görev alır.

Psikolog ‘’ruh bilimci’’ anlamına gelir. İnsan ve hayvan ruhunu inceleyen ve normal dışı olan davranışlar konusunda araştırmalar yapan kişilere psikolog denmektedir. Duygu ve düşünceleri analiz eden psikologlar olumsuz ruh durumlarını dikkate alarak kişide görülen sorunların tespit edilmesini sağlarlar. Günümüzde de oldukça önemli bir yere sahip olan psikolog mesleği bu alana ilgisi olanların ilgisini çekmektedir.

Psikolog Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Psikoloji Bölümü Mezuniyeti

Psikolog olabilmek için Fen Edebiyat Fakültelerinin Psikoloji bölümünden 4 yıllık lisans eğitimi almak gerekmektedir. Lisans eğitimi boyunca kişilerin kendini bu alanda geliştirmesi ve notlarını yüksek tutması gerekmektedir. Psikoloji eğitimi alan kişiler 4 yıllık eğitim boyunca gelişim psikolojisi, klinik psikoloji, sosyal psikoloji, öğrenme psikolojisi, sosyoloji, felsefe ve istatistik gibi dersler görmektedir.

KPSS Sınavına Girmek

Devlet kurumlarında psikolog olarak görev almak isteyenlerin KPSS sınavına girerek belirli bir puan alması gerekmektedir. Alınan puanlar ile psikolog alımı yapılan kadrolara başvuru yapılabilmektedir.

Özel Sektör Deneyimi

Özel sektördeki çeşitli alanlara bağlı olarak psikolog olabilmek için iş deneyimi gerekir. Kişilerin stajyer ve ya asistan olarak özel sektörde deneyim kazanması ile psikolog olarak iş bulması daha kolay olacaktır.

Psikolog Çalışma Alanları Nelerdir?

 • Psikologlar kendi alanlarında akademik kariyer elde ederek üniversitelerde görev alabilmektedir. Bunun için yüksek lisans eğitimi almak ve ALES, YDS gibi sınavlara girmek yeterlidir. Bilimsel çalışmalara katılarak yeni projeler geliştiren kişiler akademik olarak daha da yükselebilirler.
 • Eğitim psikolojisi alanı ile ilgili olarak kendini geliştiren psikologlar eğitim kurumlarına bağlı olarak çalışabilmektedir. Özel eğitim kurumlarının yanı sıra devlete bağlı eğitim kurumlarında da iş bulma imkanları vardır.
 • Endüstriyel psikoloji alanında ilerleyen psikologlar ise sanayi kuruluşlarında, fabrika ve atölyelerde çalışan psikolojisi üzerine iş imkanı bulabilirler.
 • Psikologlar hastanelerde, sağlık kuruluşlarında, rehabilitasyon merkezlerinde de iş bulabilme imkanına sahiptirler.
Psikolog olmak için 4 yıllık psikoloji bölümü mezunu olmak gerekir.

Psikologlar Ne İş Yapar?

 • Psikologlar insan psikolojisi ile ilgilenirler.
 • İnsanların davranış ve duygularını yakından gözlemleyerek nasıl bir ruh hali içerisinde olduklarını tespit ederler.
 • Psikologlar psikiyatristler gibi ilaç yazma gibi bir yetkileri yoktur.
 • İlaçsız bir şekilde ve sadece terapiler yolu ile tedavi edilebilecek olan kişiler psikologlar ile görüşebilir. İlaç kullanma gereksinimi görülen kişiler ise psikiyatristlere yönlendirilirler.
 • Psikologlar mesleki alanda ilerlemek adına yüksek lisans eğitimi alarak çalışma alanlarını genişletebilir ve gerekli akademik eğitimler sonrasında psikiyatrist olabilmektedir.
 • Aile ve danışma merkezlerinde psikologlar aktif olarak görev alabilirler.
 • Evlilik ve çift terapisi gibi alanlarda da psikologlar için çeşitli iş imkanları bulunmaktadır.

Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Psikologlar yeni göreve başladıkları dönemde eğer özel sektörde çalışıyorlarsa 3500- 4000 TL arası bir ücret alacaklardır. Ancak özel sektörde deneyim kazanılması halinde maaşlar 5000-7000 TL gibi yükselebilmektedir. Devlet kurumlarında çalışan psikologlar ise 4500- 5000 TL arası ücret alabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla