Sağlık

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat, erkekleri ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Gerekli önlemler alınmadığında prostat kanseri gibi olumsuz durumların yaşanabilmesine neden olan bu süreçle ilgili dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da bulunmaktadır. Öncelikle prostat kanseri belirtileri;

  • Sık sık idrara çıkma
  • Ereksiyon problemleri
  • İdrar yapmada zorluk
  • Boşalma esnasında ağrı
  • Dışkılama sırasında zorluk
  • Meni veya idrarda kan şeklinde sıralanmaktadır.

Bu gibi belirtilerle ortaya çıkan prostat ayrıca kemiklere de sıçrayabilir. Sonuç olarak bacak, kalça ve bel bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabilir.

Prostata İyi Gelen Besinler

Erkeklerde hormon dengesinin değişmesiyle beraber ortaya çıkabilen prostat sorunu aynı zamanda doğuştan da oluşabilir. Yaşam kalitesini düşüren prostat ile ilgili yapılan araştırmalarda 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50’sinde iyi huylu prostat büyümesi gerçekleşmektedir. 80 yaşındaki erkeklerin ise yüzde 90’ında bu durum geçerlidir. Ancak her 12 erkekten birinin prostat kanserine yakalanabildiği de unutulmamalıdır. Bu yüzden prostata iyi gelen besinlerin neler olduğu bilinmeli ve uygun beslenme programları hazırlanmalıdır.

Domates: İçeriğinde likopen bulunan domates oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Günümüze kadar yapılan birçok araştırmada domatesin prostat sağlığını desteklediği kanıtlanmıştır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan domatesin taze olması da önemlidir.

Yaklaşık 48 bin erkek üzerinde yapılan araştırmada domates ve domates içeren ürünleri tüketen erkeklerde prostat riskinin yüzde 35 oranında azaldığı görülmüştür. Ayrıca domates ve domates ürünlerinin DNA hasarını azalttığı da anlaşılmıştır. Bu yüzden prostata iyi gelen besinler arasında ilk sırada domates bulunmaktadır.

Somon: Kansere karşı domates kadar güçlü bir antioksidan olan somon, Omega-3 yağ asitlerini barındırır. Somon balığının tadı da oldukça hafiftir. Balık tüketmek istemeyen bireyler prostata karşı somon tüketerek kanser gelişimini önleyebilir.

Bol miktarda Omega-3 barındıran somon balığı ile ilgili İngiltere’de bir araştırma yapılmış ve Omega-3 yağ asitlerinin tümörlü dokuyu besleyen damarların gelişmesini önlediği aktarılmıştır. Sonuç olarak doğal somon balığı, prostata iyi gelen besin kaynakları arasındadır.

Zerdeçal: Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal çok yıllık bir bitki türüdür. Büyük yaprakları ve sarı çiçekleriyle dikkat çeken zerdeçal genelde astım ve soğuk algınlığıyla mücadele etmek için kullanılmaktadır. Fakat yapılan pek çok bilimsel araştırmada prostat kanseriyle beraber birçok kanser türünü önleyici özelliği bulunduğu kanıtlanmıştır. Prostat kanser hücrelerinde bulunan ‘apopitozis’ isimli hücreleri öldürdüğü de düşünülen zerdeçalın belirli aralıklarla tüketilmesi oldukça önemlidir.

Kabak Çekirdeği: Prostata karşı oldukça etkili olduğu bilinen kabak çekirdeğinin içeriğindeki yağlar, kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Kabak çekirdeğinde Omega-3 yağ asitleri de bulunduğu için iyi huylu prostat büyümesi riskini de azaltmaktadır. Son olarak kabak çekirdeğindeki çinko, prostat sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Mantar: Güçlü bir antioksidan olan mantar birçok ülkede kanserle mücadeleye yardımcı olan besin kaynakları arasındadır.

Nar: Nar meyvesinin sayısız faydası bulunmakla beraber içeriğindeki antioksidanlar sayesinde prostata iyi geldiği kanıtlanmıştır. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda kanserli hücrelerin çoğalma hızını yavaşlattığı kanıtlanan nar meyvesinin yanı sıra nar suyunun da prostat kanserini engelleyici özelliğinin olduğu aktarılmaktadır.

Yeşil Çay: Birçok zararlı virüs ve bakteriyi yok eden yeşil çay, prostat kanseriyle beraber birçok kanser türüne karşı mücadele etmektedir. Yine diğer besinler gibi güçlü bir antioksidan olduğu için prostata iyi geldiği söylenebilir. Birçok araştırmada yeşil çayın içeriğindeki polifenollerin, prostat kanseri gelişme riski büyük olan hastaları olumlu yönde etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca günde en az 2-3 fincan yeşil çay tüketen erkeklerde prostat kanseri riski azalmaktadır.

Brezilya Fındığı: Güney Amerika’da yetişen Brezilya fındığının prostat sağlığına iyi geldiği biliniyor. İçeriğinde bol miktarda selenyum bulunan bu fındık türü ayrıca çinko bakımından da zengindir. Neredeyse tüm amino asitleri içeren Brezilya fındığına alternatif olarak ay çekirdeği, yumurta, kalamar, ton balığı ve ahtapot da tüketilebilir. Çünkü bu besin kaynaklarında da bol miktarda selenyum bulunmaktadır.

Brokoli: Turpgiller ailesinin bir üyesi olan brokolinin içeriğinde kanseri önleyebilen indoller ve sülforafan bulunmaktadır. Ayrıca vücuttaki zararlı bakterilerin aktivitesini yavaşlatan brokolinin nasıl tüketilmesi gerektiği de bilinmelidir. Öncelikle en fazla 5 dakika boyunca sotelenmiş olan brokolinin uzun süre pişirilmemesi gerekir.

Kırmızı Biber: Baharatlar arasında çokça tüketilen kırmızı biberin, sağlıklı hücreleri desteklediği bilinmektedir. İçeriğindeki kapsaisin adlı madde, ağrıyı azaltmakla beraber prostat kanseri hücrelerini öldürmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla