propolis nasıl kullanılır
propolis nasıl kullanılır
Pratik Bilgiler Sağlık

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis geçmişten günümüze şifa kaynağı bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Arıların yaprak dökmeyen ve iğne yapraklı ağaçlardan topladıkları özler ile hazırlanan propolis aynı zamanda çiçek özleri içerir. Bir arı ağaçlardan topladığı özleri önce kendi içerisine alır ve bu özün üzerine çiçeklerden topladığı özlerle kendi iç salgısını da ekleyerek kovana getirir. Kovanın yapı taşı olan propolis arının dışarı salgılaması ile kullanılabilir hale gelir. Kovan peteklerinin yapımı ve dezenfekte edilmesi propolis adı verilen madde ile mümkündür.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

  • Propolisler antibakteriyel özellikte olduğundan dolayı bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi sayesinde kış mevsiminde yaşanan soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları hafif atlatmayı sağlar.
  • Vücudun içerisindeki antikor miktarını destekleyerek dışarıdan gelebilecek virüs, mantar gibi pek çok duruma karşı vücudu korur.
  • Sinir sisteminin çalışmasını düzenlerken bir yandan da kalbin çalışmasını destekler.
  • Damar tıkanıklıklarını önler ve çocuklarda iştah açıcı, uyku düzenleyici özellikler sunar.
  • Kadın hastalıklarının tedavisinde, bronşit gibi solunum yolu sorunlarında kullanılabilir.
propolis nedir
propolis nedir

Propolis Nasıl Kullanılabilir?

Katı Halde Tüketim

En yoğun propolis katı haldeki propolistir. Adeta bir sakıza benzeyen bu yapısı ile çiğnemek gerekebilir. Bal peteklerinden çıkarılan bu bileşen bazen çok sert yapıda olabileceği için dikkatli tüketilmesi gerekir. Özellikle diş ve ağız sorunları yaşayan kişiler tarafından ısırarak tüketmek faydalı sonuçlar verecektir. Ağız içerisinde sürekli yaralar ile karşılaşan kişilerde katı propolis tüketebilirler.

Saf halde tüketilen propolis boğazda ve solunum yollarında oluşan rahatsızlıklara daha kolay etki edecektir. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı bir besin olmasından dolayı midede hazmedilmesi zor değildir. Ağaç özlerinden yapıldığından dolayı yapışkanımsı bir görüntü sunabilir. Kahverengimsi ve sarımsı tonlarda olabileceği gibi yeşile benzeyen tonda da olabilir. Katı haldeki propolis 5-10 dakika kadar çiğnenebilir. Ancak çok fazla çiğnenmemesi gerekir. Çünkü içerisindeki özler nedeniyle ağız içerisindeki dokulara zarar verebilir.

Alkolde Çözülmüş Halde

Propolis çok yoğun bir madde olmasından dolayı seyreltilmesi gerekir. Alkol ise propolisin seyreltilmesinde kullanılan bir maddedir. Genellikle eczanelerde ve propolisin kutu şeklinde satıldığı yerlerde alkolle seyreltilmiş hali bulunur.

Propolis evde alkol ile seyreltilebileceği gibi hazır seyreltilmiş halde de alınabilir. Ancak alkol ile seyreltmede doz çok önemlidir. Bu nedenle doktor kontrolünde ve hazır olarak seyreltilmiş ürünler tercih edilmelidir. Propolis kullanımında yaşa göre kaç damla kullanılacağı gibi durumlara dikkat edilmelidir. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

propolisin faydaları nelerdir
propolisin faydaları nelerdir

Suda Çözülmüş Halde

Alkol ile seyreltilmiş olan propolis sonrasında alternatif olarak su ile seyreltilen propolislerde bulunmaktadır. Çocukların ve hamilelerin propolis kullanmaları gerektiği durumlarda alkol ile seyreltilen değil su ile çözünmüş olan kullanılmalıdır. Eczanelerde ve diğer propolis satış noktalarında suda çözünen propolisler bulunabilir.

Krem- Losyon Halde

Propolis sadece bağışıklık güçlendirmek ve vücudun çeşitli bölgelerindeki hastalıkları gidermek için kullanılmamaktadır. Vücudun dış bölgesinde oluşan hastalıkların tedavisinde de krem ve ya losyon şeklinde hazırlanan propolisler kullanılabilir. Mantar, dermatit, yara, yanık, diyabet hastalarındaki yaralar, genital uçuklar, siğiller ve vajina iltihaplanması gibi durumlarda krem hali kullanılabilir. Belirli mağazalarda satılan propolis kremler bazı eczanelerde de satılabilmektedir. Fiyat olarak diğer propolis ürünlere göre daha pahalı olabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla