Meslek

Profesör Nedir? Nasıl Olunur?

Profesör olmak için doçentlik unvanı almak ve 5 yıl bu görevde bulunmak gerekir.

Profesör akademik olarak en yüksek unvana sahip olan ve üniversiteler bünyesinde ders veren kişilere denmektedir. Kelime anlamı olarak ise bir bilim ve ya sanat hakkında en üst düzey bilgiye sahip olan kişi anlamına gelmektedir. Günümüzde genellikle akademik yatkınlığı ifade etmek adına kullanılan profesör aslında bilimsel ve ya sanatsal bir alanda üst düzey bilgi sahibi olan herkes için kullanılabilir. Dünyanın hemen her yerinde profesör şeklinde telaffuz edilen bu meslek dalı uzun bir eğitim ve araştırma hayatı sonunda ulaşılan bir alan olmaktadır.

Profesör Nasıl Olunur?

Doçent Unvanına Sahip Olmak

Profesörlük öncesinde bulunan adımların ilki olan doçentlik unvanı için YÖKDİL ya da YDS sınavlarından 60 ve üzeri puan almış olmak gerekmektedir. Ayrıca doçent olarak 5 yıl kadar görev yaparak bilimsel çalışmalarda bulunmuş olmak da profesörlük için gerekenler arasındadır.

Profesörler öğrencilerin akademik hayatlarında onlara yönlendirmeler yapar.

Uluslararası Arenada Kabul Edilmiş Çalışmalara Sahip Olmak

Doçent unvanına sahip olan kişilerin profesörlük yapabilmesi için uluslararası çevrelerde kabul edilebilecek bilimsel çalışmalar hazırlaması gerekmektedir. Geniş bir araştırma isteyen bu çalışmalar için alana uygun ve bilimsel nitelikte bir çalışma sunmak esastır.

Profesörlük Kadrosu Bulmak

Profesör kadrosuna geçebilmek için boşluk olan kadroların bildirilmesi gerekir. Profesörlük için boş kadrolar ise Resmi Gazete üzerinden üniversiteler tarafından açıklanmaktadır. Doçent unvanına sahip olan kişilerin bu ilanlarda bulunan şartlara uygun olmaları halinde üniversitelerin ilgili bölümlerine CV bırakmaları gerekir.

Üniversite rektörlüğü tarafından yapılacak olan incelemeler sonucunda doçent unvanı bulunan kişiler uygun görülmeleri halinde profesörlük unvanına yükseltilebilmektedir.

Profesörlük görevine ulaşan kişilerin görevlerinde 5 yıldan daha uzun bir süredir bulunmaları halinde kendilerine ordinaryüs profesör denir. Emekli olduğu halde halen bilimle uğraşmaya devam eden profesörlere ise emeritüs profesör unvanı verilmektedir.

Profesör olmak için doçentlik unvanında iken bilimsel çalışmalar yürütmüş olmak gerekir.

Profesörlerin Görevleri Nelerdir?

  1. Profesörlerin akademik alanda çalışmalar yapmaya devam etmesi gerekir. yeni bilgiler hazırlaması, tez ve ya makale olarak sunması profesörlerin kendi alanında ilerlemesi için önemidir.
  2. Çalıştığı alana özel akademik denebilecek makale, dergi, kitap gibi çalışmalar sunması da gerekmektedir.
  3. Öğrencilerin istifade edebileceği uygun bir ortam hazırlayarak, verilecek bilgileri sistematik bir şekilde ve anlaşılır olarak sunması gerekir.
  4. Öğrencilerin akademik ilerleyişlerinde onlara önderlik yapma ve yönlendirme gibi bir görevleri vardır. Özellikle tez yazımı konusunda öğrenci için başlık oluşturma ve çalışma sürecinde destek verme gibi görevler öğrencilerin akademik yönlendirmeleri için gereklidir.
  5. Öğrencilere sunum, proje, yarışma ve ödev gibi etkinlikler vererek alanda ilerlemelerine ve araştırmalar yapmalarına imkan tanınması gerekir.
  6. Ders programı, dersin işleniş düzeni ve sınav gibi çalışmalar hazırlamak da profesörlerin görevleri arasında bulunur.

Profesör Maaşları Ne Kadardır?

 Profesörler aylık olarak en az 6 bin TL en fazla ise 10 bin TL gibi ücretler alabilmektedir. Görev alabilmek adına devlet üniversitelerine başvurabilecekleri gibi özel üniversitelere de başvuru yapabilirler.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla