Sağlık

Polen Alerjisi Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Günümüzde polen alerjisi ciddi bir sorundur ve toplumun büyük kesimi polenle ilişkili alerjilerden muzdariptir. Türkiye’de son zamanlarda en sık görülen kronik sağlık sorunlarından biri olan polen alerjisi giderek endişe kaynağı haline gelmektedir.

Bu yazıda, kısaca polen alerjisini, belirtilerini ve bahar polen alerjileri için bazı doğal tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Polen: Polen çiçekler tarafından üretilen ince bir tozdur. Çeşitli şekil ve boyutlarda olabilmesine rağmen genellikle yuvarlaktır. Polen, bitkilerde tozlaşma sürecine katılan erkek hücreleri üretir. Polinasyon, bu erkek hücrelerin dişi üreme hücrelerine aktarıldığı bir süreçtir. Tozlaşma, rüzgar yardımıyla veya polenleri taşıyan arı gibi böceklerle, gerçekleşebilir.

Polen Alerjisi: Rüzgarla taşınan polenler hafiftir ve insanlarda polen alerjisine neden olan polenlerdir. Bir polen alerjisi, saman nezlesi (alerjik rinit) astımı ve çeşitli alerjilere neden olan polenlerin inhalasyonudur (solunum yoluyla vücuda alınması). Polen vücuda gözler, burun ve boğazdan girer. Vücuda giren polenler, antikorların üretimini uyarır.

Bu antikorlar daha sonra kendilerini mast hücrelerine bağlarlar. Mast hücreleri histamin içeren dokularda bulunan hücrelerdir. Özetle, histamin vücudun alerjik ve enflamatuar tepkilerinden sorumludur.

Havadaki Polen Durumu: ABD ve İngiltere gibi bazı ülkeler, hava tahmini gibi bir polen tahmini de yapılıyor ve havadaki polen içeriği konusunda insanları bilgilendiriyorlar.

Bu, polen alerjisi sorunu yaşayan kişiler için özellikle yararlıdır. Polen miktarı, özellikle sıcak ve rüzgarlı günlerde, 05:00 ve 10:00 saatleri arasında havada en yüksek seviyededir. Aşağıda, yılın belirli zamanlarındaki tahmini polen durumu bulunmaktadır.

Mart sonu – Mayıs ayı ortası – Ağaç poleni
Mayıs ayı ortasından Temmuz ayına kadar – Çim poleni
Haziran sonu – Eylül ayı sonu – Yabani otlardan gelen polenler

Daha detaylı bir rapor için, bulunduğunuz bölgedeki polen türünü ve kesin konsantrasyonunu öğrenmek için kontrol edebileceğiniz bir polen takvimi diye bir şey var. 

Polen türü ve kaynak bölgeden bölgeye değişir, bazı bölgeler diğerlerinden daha yüksek polen konsantrasyonuna sahiptir. 

Polen Alerjisi Belirtileri

Polen alerjisinin yaygın belirtileri ve yan etkilerinin bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Gözlerde kaşınma
 • Göz sulanması
 • Gözlerde şişme ve kızarma
 • Baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Burun akması
 • Burun kaşıntısı
 • Boğazda kaşıntı ve gıcıklanma
 • Sinüs tıkanıklığı
 • Astım

Polen Alerjisine İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Polen alerjileri için, evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel çözümler, doğal yöntemler ve ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Burnu Tuzlu Su ile Temizleme : Burnu tuzlu su çözeltisi ile temizlemek polen alerjisine karşı uzun yıllardır kullanılan evde yapabileceğiniz basit bir yöntemidir. Bu yöntem, neti pot veya ağızlı küçük bir seramik kap (neti çanağı) kullanılarak yapılır. Ilık tuzlu suyu, neti potun içine doldurunuz bir burun deliğinizden döküp diğer burun deliğinden çıkararak bu işlemi yapınız. Hafif polen alerjisine bağlı olan baş ağrısı ve hapşırmaların tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir.

Polen Alerjisine Bitkisel Çözümler: Hint, Çin ve diğer eski tıbbi uygulamalara göre polen alerjilerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilecek bitkisel tedaviler vardır.

Polen alerjilerini tedavi etmeye yardımcı olduğuna inanılan bazı bitkiler; Isırgan otu, butterbur ve kuersetin (Quercetin) gibi doğal antihistaminik bitkilerdir. Antihistaminik domates, brokoli, portakal, limon, soğan, marul, çay ve şarap gibi gıdalarda yüksek miktarlarda bulunur.

Omega 3 yağ Asitleri: Sağlıklı yağlar, alerjilere karşı büyük oranda mücadele eden gıdalardır. Balık, ceviz ve keten tohumu gibi omega 3 yağ asitleri içerikli gıdaları tüketerek, alerjilerin büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Polen Alerjisini Önlemek İçin İpuçları

 • Polen konsantrasyonu çok yüksek olduğunda dışarı çıkmamaya özen gösterin.
 • Kıyafetlerinizi, rüzgar veya böceklerden polen alabilecekleri yerde kurutmayın.
 • Polenlerin evin içine girmesini önlemek için pencereleri ve kapıları kapalı tutun.
 • Evdeki polen seviyelerinin düşürmek için hava filtreleri ve klima cihazları kullanın.
 • Evin düzenli olarak süpürülmesi ve temizlenmesi bu soruna bir ölçüde azaltabilir.
 • Pencerelerde bulunan havalandırma fanları polenleri dışarıdan içeri girmesini kolaylaştırır. Bu nedenle, bunları kullanmamak en iyisidir.
 • Alerji semptomlarını önlemeye yardımcı olmak için alerji ilaçları, yaygın olarak kullanılır. Ancak en mantıklısı alerjiden uzak durmaktır. Polen konsantrasyonları yüksek olduğunda dışarı çıkmamaya özen gösterin ve evinizin polen içermediğinden emin olun. Polen alerjilerini yönetmenin en iyi yolu budur.

Bununla birlikte, alerji semptomlarından rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla