pirinç nasıl pişirilir
pirinç nasıl pişirilir
Tarifler

Pirinç Nasıl Pişirilir?

Sofraların gözdelerinden olan pirinç pilavı davetlerin olmazsa olmazı ve birçok yemeğinde tamamlayıcısıdır. Tane tane duruşu ve doyurucu olmasıyla damaklarda ayrı bir lezzet bırakan pirinç pilavı nasıl pişirilir, nasıl tane tane olur diye merak ediyorsanız kollarınızı sıvayın. Sadece birkaç püf noktası ile tane tane pirinç pilavı pişirmeye başlayabilir ve sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Pirinç Pilavı Malzemeleri

 • 2 su bardağı kadar pirinç (Baldo ya da Osmancık olmasına dikkat edin.)
 • 4 su bardağı kadar sıcak su
 • 1 adet tavuk ve ya et bulyon (Eğer tavuk suyu varsa 4 su bardağı suyun 1 ve ya 2 bardağı tavuk suyu olarak da eklenebilir.)
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • 2 yemek kaşığı kadar arpa şehriye ya da tel şehriye
 • 2 yemek kaşığı kadar margarin ya da tereyağı
 • 3 yemek kaşığı kadar sıvıyağı
 • 1-2 damla kadar limon suyu
pirinç pilavı nasıl pişirilir
pirinç pilavı nasıl pişirilir

Pirinç Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Pirinç pilavı tarifi yapmaya başlamadan 2-3 saat kadar önce pirinçlerinizi derin bir kabın içerisine koyun. Üzerine ılık su dökün ve üzerine 2 çay kaşığı kadar tuz ekleyip ellerinizle pirinçleri ovalayın. Ovalamanın ardından birkaç saat ılık suda beklemeye bırakın.
 2. Pirinçlerinizi 2-3 saatin sonunda süzün ve berrak bir su oluşuncaya kadar yıkayın.
 3. Pilav pişirme tencerenizin içerisine tereyağını ve sıvıyağı ekleyin. Üzerine ise arpa şehriye ya da tel şehriyeleri ekleyerek rengi değişinceye kadar kavurun. Ancak renginin biraz değişmesi yeterli olacaktır. Çok koyu bir renk elde etmemeye çalışın.
 4. Suyunu süzdüğünüz pirinçleri rengi değişen arpa ya da tel şehriyelerin üzerine ekleyerek kavurmaya başlayın. Pirinçleri tane tane duruncaya kadar kavurun.
 5. Kavrulan pirinçlerin üzerine 4 su bardağı sıcak suyu dökün.
 6. Tuzu ve tavuk bulyonu da ekleyin. Eğer tavuk bulyon kullanmak istemiyorsanız pirincin üzerine dökeceğiniz 4 bardak suyun bir bardağını evde hazırladığınız tavuk suyundan ekleyebilirsiniz.
 7. Pirinç pilavı tarifi denerken son olarak pilavınızın üzerine bir iki damla limon sıkarak daha beyaz renkte bir pirinç pilavı elde edebilirsiniz.
 8. Pirinçlerinizi pişirirken üzerini tencerenin kapağı ile kapatın.
pirinç pilavı tarifi
pirinç pilavı tarifi

Pirinç Pilavı Pişirme Önerileri

 • Pirinçlerinizi pişirmeden önce mutlaka ve mutlaka ılık suda bekletin. İçerisindeki fazla nişastanın atılmasını sağlayan bu yöntem daha diri ve daha tane tane bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Pilavınızı hazırlarken pirinç tanelerini kavurmaya dikkat etmelisiniz. Kavurma işlemi tane tane olmasını sağladığı gibi pirinçlerin lezzetini de artırmaktadır.
 • Pirinç pilavı yapılışı sırasında tereyağı ya da margarini isteğe göre azaltabilirsiniz. Margarin kullanılması halinde pilavınız daha çabuk katılaşacak ve pilavınızı ikram ederken yapışmış bir hale gelecektir. O yüzden margarini az kullanmaya dikkat etmelisiniz.
 • Pilavınızı pişirirken mutlaka üzerini kapatmalı ve daha güzel pişmesini sağlamalısınız.
 • Pilavınız piştikten sonra üzerine bir havlu ve ya kalın peçete tutarak nemini almalı ve pilavın dinlenmesini sağlamalısınız. Bu sayede pirinçleriniz daha lezzetli ve daha güzel görünecektir.

Yorum Yap

Yorum bırakmak için tıkla